Była w szpitalu ponad 500 razy. Ma uczulenie na wszystko

Rzadkie schorzenie, na które cierpi 27-letnia mieszkanka Nottingham, spowodowało, że w swoim życiu była hospitalizowana ponad 500 razy. Natasha Coates, która cierpi na MCAS, czyli zespół aktywacji komórek tucznych, doznaje wstrząsu anafilaktycznego w różnych sytuacjach – nawet tych najmniej oczywistych. Jak wygląda życie młodej dziewczyny z tą chorobą i jak się ona objawia?

MCAS czyli zespół aktywacji mastocytów

Mastocyty, tak zwane komórki tuczne, które należą do komórek układu odpornościowego. Pełnią wiele funkcji w układzie immunologicznym: biorą udział w reakcjach związanych m.in. z astmą oskrzelową, zapaleniem spojówek, alergicznym nieżytem nosa, pokrzywce i wstrząsie anafilaktycznym.

Miejscowa lub układowa aktywacja mastocytów wywołuje różne objawy ze strony organizmu. Jeśli reakcja komórek jest nadmierna, pojawiają się następujące objawy

Reklama
  • ze strony skóry - nagłe zaczerwienienie, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy,
  • ze strony układu oddechowego - zatkanie i świąd nosa, świsty, obrzęk gardła i krtani, kaszel, stridor,
  • ze strony układu krążenia - hipotensja, wstrząs,
  • ze strony przewodu pokarmowego - kurczowy ból brzucha, wymioty, biegunka.

Przypadek Natashy Coates

W przypadku Natashy, komórki tuczne znajdujące się w jej organizmie, nadmiernie reagują na wiele czynników zewnętrznych. To sprawiło, że młoda kobieta z objawami wstrząsu, trafiała do szpitala już ponad 500 razy.

  - Kiedy byłam młodsza, często chorowałam i miałam dziwne reakcje na różne pokarmy, ale zakładaliśmy, że jestem po prostu nadwrażliwa. Aż pewnego dnia, w wieku 18 lat po raz pierwszy doświadczyłam wstrząsu anafilaktycznego. Byłam na imprezie, kiedy nagle zaczęłam mieć zawroty głowy i trudno było mi oddychać. Zostałam zabrana do szpitala - tak o swojej chorobie pisze Natasha Coates na instagramowym profilu.

Po tym incydencie jeszcze wiele razy kobieta trafiła do szpitala z podobnymi objawami. Poszukiwanie diagnozy, wówczas u nastolatki, zajęło lekarzom ponad dwa lata. Przez ten czas wykonywano różne testy alergiczne, szukając przyczyn, które wywołują u kobiety wstrząs. 

Okazało się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, które konkretne alergeny powodują objawy. Z obserwacji kobiety wynika, że czynniki, jakie wywołują u niej alergię, to: stres, infekcje, wysiłek fizyczny, światło i hałas, a nawet zbyt krótki sen.

Objawy MCAS

Objawy choroby MCAS są liczne i pochodzą z różnych układów. Do najczęściej występujących należy:

  • świąd skóry,
  • nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne,
  • liczne alergie pokarmowe,
  • zmiany skórne (wysypki, pokrzywka, atopowe zapalenie),
  • bóle stawów,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • astma,
  • nietolerancja zmiany temperatury.

Sposób na chorobę

Natasha Coats znalazła sposób na walkę ze swoją chorobą. Młoda kobieta jest gimnastyczką i chwali się swoimi osiągnięciami na Instagramie. Zdaje sobie sprawę, że taka aktywność również niespodziewanie może wywołać u niej reakcję alergiczną, ale - jak sama mówi - może jej doświadczyć również podczas siedzenia w domu i niepodejmowania żadnych aktywności.

Natasha przyznaje, że sport wpłynął korzystnie nie tylko na jej zdrowie fizyczne, ale także na psychikę. Dzięki gimnastyce i aktywności radzi sobie ze stresem, który może w ten sposób rozładować. Ponadto poprawiła się jakość jej snu i nastrój.

Leczenie MCAS

Leczenie tej trudnej choroby opiera się o różne środki farmakologiczne: począwszy od leków antyhistaminowych, a kończąc na antydepresantach. Leczenie opiera się przede wszystkim na tym, by nie dopuszczać do nadmiernej odpowiedzi alergicznej organizmu. W przypadku zaobserwowania silnych reakcji anafilaktycznych, prowadzących do wstrząsu, pacjenci wyposażeni są w ampułkostrzykawkę z adrenaliną do samodzielnego podania, która jest lekiem pierwszego rzutu w przypadku anafilaksji.


CZYTAJ TAKŻE: 

Po czym rozpoznać pokrzywkę?

Czym jest astma burzowa i jak uniknąć objawów?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: alergia | wstrząs anafilaktyczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL