Przerost mięśnia sercowego. Czym jest i jak się objawia kobyle serce?

Przerost mięśnia sercowego to stan, w którym dochodzi do pogrubienia ścian jam serca, najczęściej lewej komory. Nie jest chorobą samą w sobie, a powikłaniem występujących już nieprawidłowości. Jakie mogą być przyczyny przerostu serca? W jaki sposób objawia się kobyle serce i jak wygląda leczenie?

Kobyle serce - przyczyny

Najczęstszą przyczyną przerostu mięśnia sercowego jest niekontrolowane nadciśnienie tętnicze. Podwyższone ciśnienie tętnicze sprawia, że serce, aby dostarczyć taką samą ilość krwi do tkanek obwodowych, musi pracować ze zwiększoną siłą. W efekcie dochodzi do przerostu koncentrycznego kardiomiocytów, a ściana lewej komory ulega pogrubieniu. 

Do innych przyczyn powiększenia mięśnia sercowego zaliczamy:

Reklama
  • wady zastawkowe, najczęściej niedomykalność - cofająca się krew jest dodatkowym obciążeniem dla komór, co prowadzi do ich przerostu;
  • kardiomiopatię przerostową - jest to uwarunkowane genetycznie schorzenie, które prowadzi do pogrubienia ściany lewej komory, bez współistnienia innych możliwych przyczyn tego stanu;
  • zawodowe uprawianie sportu - jako adaptacja do zwiększonego obciążenia mięśnia sercowego podczas treningów;
  • amyloidozę - w przebiegu tej choroby dochodzi do gromadzenia się białka w różnych narządach w organizmie, w tym w sercu.

Przerost mięśnia sercowego - powikłania

U pacjentów z przerostem mięśnia sercowego pogrubiałe ściany jam serca tracą swoją elastyczność, niezbędną do prawidłowego skurczu i rozkurczu. Ponadto przerośnięte kardiomiocyty uciskają naczynia krwionośne, co upośledza dostawę tlenu do komórek mięśnia sercowego. W efekcie przerost serca może być przyczyną jego niewydolności, zaburzeń rytmu, choroby niedokrwiennej, a w najgorszym wypadku - całkowitego zatrzymania czynności serca.

Kobyle serce - jakie może dawać objawy?

Wiele osób mających przerost mięśnia sercowego nie jest świadomych swojego stanu, ponieważ na początku często przebiega on skrycie, bezobjawowo.

Wraz z jego postępem pojawiają się objawy takie jak duszność, łatwe męczenie się, bóle w klatce piersiowej, kołatania serca, zawroty głowy, a nawet utrata przytomności. Wynikają one z postępującego pogorszenia czynności serca i niedostatecznej podaży tlenu do pogrubionej komory.

Diagnostyka przerostu mięśnia sercowego

Pacjenci z podejrzeniem przerostu serca powinni być poddani kompleksowej diagnostyce, która pozwoli wykryć przyczynę i ustalić odpowiednie dla danego chorego leczenie. 

Do najczęściej wykonywanych badań należą:

  • elektrokardiografia (EKG), w której można wykryć cechy przerostu jam serca;
  • badanie echokardiograficzne, które pozwala dokładnie zmierzyć grubość ścian komór i dodatkowo może uwidocznić wady zastawek;
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi - pozwala wykryć nadciśnienie;
  • RTG klatki piersiowej - uwidacznia powiększoną sylwetkę serca.

Leczenie przerostu mięśnia sercowego

Terapia przerostu serca zależy głównie od jego przyczyny. U chorych z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym dąży się do jego obniżenia, stosując leki przeciwnadciśnieniowe. 

Przy wykryciu wad zastawkowych przeprowadza się operację mającą na celu naprawę zastawki lub jej całkowitą wymianę. 

U pacjentów z kardiomiopatią przerostową, ze względu na brak uchwytnej przyczyny przerostu, stosuje się leczenie farmakologiczne za pomocą beta-blokerów lub blokerów kanałów wapniowych. Można również wykonać zabieg operacyjny zmniejszający grubość przegrody międzykomorowej.

Profilaktyka przerostu mięśnia sercowego

Czy można w jakiś sposób uchronić się przed przerostem serca? 

W pierwszej kolejności regularnie mierz ciśnienie tętnicze - jeżeli wartości są prawidłowe, dokonuj pomiarów kontrolnych co ok. dwa lata. Jeśli natomiast nadciśnienie zostało już u ciebie rozpoznane, kontroluj swoje ciśnienie średnio dwa razy w tygodniu. 

Dbaj także o zachowanie prawidłowej masy ciała - otyłość i cukrzyca zwiększają ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, a co za tym idzie - również przerostu serca. Jedz dużo warzyw i owoców, ogranicz w diecie produkty bogate w węglowodany i tłuszcze nasycone. Regularnie uprawiaj sport i rzuć palenie papierosów.

Czytaj także: 

Co trzeba wiedzieć o zapaleniu mięśnia sercowego?

Produkty najgorsze dla serca

Taka miłość się nie zdarza? Podróż po serce ukochanego

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: serce | choroby serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL