Plecy bolą nie tylko od kręgosłupa. Tak dają znać o sobie nerki, płuca a nawet serce

Bóle pleców kojarzą się zazwyczaj ze zwyrodnieniem kręgosłupa lub fizycznym przeciążeniem. Ból może jednak pojawiać się w wyniku toczących się chorób, obejmujących narządy wewnętrzne. Dyskomfort w plecach może powodować choroba trzustki, nerek a nawet płuc. Na co zwrócić uwagę, jeśli ból pleców powraca?

Ból pleców od kręgosłupa, ale nie tylko

Bóle pleców zazwyczaj wynikają ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Pojawiają się one w każdym wieku, nawet u osób młodych. Ból kręgosłupa może być również spowodowany stanami zapalnymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów, wypadnięciem dysku lub coraz częstszą rwą kulszową.

Ból pleców pochodzenia kostnego nasila się przy wysiłku fizycznym, wykonywaniu określonych czynności, a jego natężenie zmniejsza się w stanie spoczynku i w trakcie snu.

Ból związany z zapaleniem nerwu kulszowego ma charakter promieniujący, najczęściej do pośladka i kończyny dolnej. Niektóre bóle mają jednak niespecyficzny charakter i mogą być spowodowane całkiem inną przyczyną, niż kręgosłup.

Reklama

Ból pleców w zapaleniu trzustki lub woreczka żółciowego

Bóle pleców moją występować w przypadku stanów zapalnych narządów wewnętrznych. Silny, opasający ból, promieniujący do pleców po ich lewej stronie wskazuje na problem z trzustką. Objawami towarzyszącymi są: bóle brzucha, wymioty, nasilenie bólu po spożyciu obfitego posiłku.  

Ból jest opisywany przez pacjentów jako kłujący, ostry i przeszywający. W przypadku ostrych stanów, dodatkowo może pojawić się zażółcenie skóry.

Na ból pleców mogą skarżyć się również osoby, u których doszło do zapalenia pęcherzyka żółciowego. Ból zlokalizowany jest po prawej stronie brzucha i promieniuje w kierunku pleców, pod łopatkę. W przypadku problemów z woreczkiem żółciowym, ból nasila się w trakcie nabierania głębokiego wdechu.  

Ból pleców a choroby nerek

Ból pleców pod żebrami, po jednej lub drugiej stronie, lub zlokalizowany centralnie może być spowodowany toczącym się procesem chorobowym nerek. Silne dolegliwości pojawiają się nie tylko w przypadku kolki nerkowej, ale także w zakażeniu układu moczowego czy zapaleniu nerki.

Oprócz bólu pleców, objawy świadczące o chorobie dotyczą barwy moczu i częstotliwości jego oddawania, u chorych pojawiają się obrzęki, gorączka oraz ból w pachwinach lub podbrzuszu.  

Przyczyną bólu pleców mogą być płuca

Kłujący ból zlokalizowany w środkowej części pleców, który nasila się w trakcie oddychania lub kaszlu, może świadczyć o zapaleniu płuc. Pojawia się najczęściej w atypowym zapaleniu płuc, któremu nie towarzyszą klasyczne objawy choroby.

Dolegliwości bólowe pleców, na wysokości szczytu płuc, mogą świadczyć także o rozwijającej się chorobie nowotworowej.

Ból pleców w zawale mięśnia sercowego

Zawał mięśnia sercowego najczęściej kojarzony jest z silnym, uciskającym bólem w klatce piersiowej, który może promieniować do lewej kończyny górnej lub żuchwy. U kobiet - jak pokazują badania - najczęściej ból zlokalizowany jest w okolicy pleców - pojawia się w okolicy lewej łopatki lub występuje centralnie, między lewą a prawą łopatką.

Objawami współistniejącymi w zawale jest blada i spocona skóra, silne odczuwanie lęku, osłabienie a nawet silne bóle brzucha.

Ból pleców w rozwarstwieniu aorty

Stanem bezpośredniego zagrożenia życia jest tętniak rozwarstwiający aorty, który może powodować silny ból pleców rzadko kojarzony z problemami układu krążeniowego.

Tętniak pojawia się zazwyczaj w przebiegu nadciśnienia tętniczego krwi. Wysokie ciśnienie rozciąga tętnice, które stają się słabsze. Dochodzi do jej rozwarstwienia i tworzą się dwa kanały - jeden wypełniony krwią, a drugi nie. Ten drugi zaczyna się powiększać a pod wpływem ciśnienia, dochodzi do jego pęknięcia i masywnego krwotoku wewnętrznego.

Ból pleców zazwyczaj pojawia się, jeśli do rozwarstwienia doszło na poziomie aorty, która jest największym naczyniem tętniczym w ciele człowieka, który wychodzi z lewej komory serca.

Objawami współistniejącymi jest bladość powłok skóry, nadmierne pocenie, nudności, a ból ma charakter wędrujący - może przesuwać się w dół pleców, wraz z procesem rozwarstwiania się tętnicy.

Ból pleców w nowotworze szyjki macicy

Brytyjska organizacja zdrowia NHS wskazała, że ból w dolnej części pleców, promieniujący do miednicy lub podbrzusza, może być jednym z pierwszych objawów rozwijającego się raka szyjki macicy. Pacjentki z potwierdzonym nowotworem najczęściej zgłaszają ból zlokalizowany w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, który łatwo pomylić z bólami zwyrodnieniowymi lub wynikającymi z nadmiernego wysiłku fizycznego lub przeciążenia.


CZYTAJ TAKŻE: 

Gdy bolą plecy. W czym upatrywać przyczyny?

Ludzie myślą, że to "zwykły reumatyzm". Chorują też serce, płuca i nerki

Pięć najgorszych nawyków, które niszczą twoje stawy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: bóle pleców | ćwiczenia na plecy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL