Ból pleców, pośladka i łydki. Nieleczona rwa kulszowa może trwać miesiącami
Atak rwy kulszowej to bolesne i nieprzyjemne doświadczenie. To dość powszechna dolegliwość spowodowana przez ucisk lub podrażnienie nerwu kulszowego. Wymaga ona leczenia i rehabilitacji. Podpowiadamy co robić w momencie, gdy ciało przeszywa paraliżujący ból i jak zapobiegać atakom za pomocą prostych ćwiczeń.
Nerw kulszowy biegnie od dolnej części pleców, przez miednicę i pośladki, aż do nóg. Rwa kulszowa najczęściej występuje, gdy ma miejsce nacisk na część tego nerwu. Powoduje to stan zapalny, ból i często drętwienie nogi.
Przyczyną jest zwykle przepuklina dysku w kręgosłupie lub przerost kości, nazywany również ostrogą kostną. Rzadziej przyczyną rwy kulszowej jest nowotworowy guz. Uszkodzenie nerwu kulszowego jest również jednym z powikłań cukrzycowych.
Na ataki rwy kulszowej narażone są osoby starsze ze względu na zmiany degradacyjne w układzie ruchu. Jednym z czynników ryzyka są również otyłość i wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej. Obie przyczyny związane są ze zwiększonym obciążeniem kręgosłupa. Rozwojowi choroby sprzyja również siedzący tryb pracy i życia. Jak wiadomo, pozycja siedząca nie jest korzystna dla zdrowia kręgosłupa i w dłuższej perspektywie prowadzi do uszkodzenia krążków międzykręgowych, które odpowiadają za amortyzację kręgosłupa.
Najczęściej jest to paraliżujący ból, który ma swój "początek" w dolnej części pleców i przebiega w dół aż do łydki. Zwykle dotyczy to jednej połowy ciała i może przypominać porażenie prądem. Warto zwracać uwagę na subtelne sygnały tego typu, które pojawiają się podczas długotrwałego siedzenia. To pierwsze objawy rwy kulszowej - jeśli zaczniesz ćwiczyć i zmienisz nieco tryb życia istnieje duża szansa, że nie przerodzą się w bolesny atak.
U niektórych osób podczas ataku rwy kulszowej występuje również drętwienie, mrowienie lub osłabienie mięśni nogi, lub stopy. Jedna część nogi może odczuwać ból, podczas gdy inna część może być odrętwiała. Jeśli ból nie ustępuje po chwili i trwa kilka dni, koniecznie udaj się do ortopedy.
Natychmiastowej pomocy medycznej wymagają przypadki, kiedy ból i drętwienie kończyny nastąpiły po urazie, pacjent ma problem z kontrolowaniem pęcherza i zwieraczy podczas ataku oraz kiedy ból pojawia się nagle i jest tak dotkliwy, że utrudnia normalne funkcjonowanie.
Łagodzenie bólu podczas ataku rwy kulszowej to pierwsza pomoc, której możesz udzielić sobie samodzielnie lub z pomocą bliskich. Dotyczy to jednak stosunkowo łagodnych ataków. Jeśli pojawia się ból o dużym nasileniu, któremu towarzyszy wyczuwalne osłabienie mięśni i drętwienie kończyn wezwij pomoc medyczną i nie próbuj leczyć się samodzielnie.
Zimne okłady mogą pomóc zmniejszyć ból i obrzęk w ciągu pierwszych kilku dni po wystąpieniu ataku rwy kulszowej. Możesz do tego użyć okładu żelowego z apteki, lodu lub torebki mrożonych warzyw (ale zawsze owiń je ręcznikiem, aby zapobiec urazom skóry spowodowanym zimnem). Okład powinien trwać nie dłużej niż 20 minut, powtarzaj zabieg kilka razy dziennie.
Po pierwszych kilku dniach zimne okłady zamień na plastry rozgrzewające lub ciepły kompres. Jeśli nadal odczuwasz ból, rób na zmianę ciepłe i zimne okłady.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są w tym przypadku dobrym wyborem. Zmniejszają ból, obrzęk i stan zapalny.
Rozciąganie i umiarkowana aktywność fizyczna są bardzo pomocne w leczeniu bólu krzyża. Ćwiczenia rozciągające przynoszą ulgę, ponieważ zmniejszają nacisk na nerw kulszowy. Jeśli leczenie polegające na samoopiece nie pomoże po kilkunastu dniach, należy porozmawiać z lekarzem.
Osoby, które mają początkowe objawy rwy kulszowej, powinny stosować mądrą profilaktykę. W tym przypadku zaleca się ćwiczenia rozciągające mięśnie kręgosłupa. Przygotowaliśmy kilka prostych pozycji, które pomogą szybciej dojść do siebie po ataku, a wykonywane regularnie zmniejszą ryzyko jego wystąpienia.
Rozciąganie pośladków w pozycji siedzącej:
- Usiądź na podłodze lub krześle z nogami wyciągniętymi przed siebie.
- Zegnij prawą nogę, kładąc prawą kostkę na lewym kolanie.
- Pochyl się do przodu i pozwól górnej części ciała sięgnąć w stronę uda.
- Przytrzymaj przez 15-30 sekund. To rozciąga pośladki i dolną część pleców.
- Zmień nogę i powtórz serię.
Rozciąganie ścięgna nożycowego:
Pochylając się w rozciągnięciu ścięgna nożycowego, możesz zmniejszyć nacisk mięśni ścięgna podkolanowego na nerw kulszowy.
- Wysuń prawą nogę do przodu, lewą nieco do tyłu.
- Pociągnij biodra do przodu i wypchnij ramiona do tyłu, ale prawe biodro nie powinno być wysunięte dalej do przodu niż lewe biodro. Lustro może pomóc w ocenie sytuacji.
- Połóż ręce na biodrach. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz użyć krzesła dla równowagi.
- Przesuń tułów nieco nad przednią nogę, zginając talię, utrzymując proste plecy. Ciężar ciała spoczywa na przedniej nodze.
- Utrzymuj tę pozycję przez 5 do 10 sekund, a następnie powtórz rozciąganie z przeciwną nogą. Wykonaj rozciąganie dla każdej nogi od 3 do 5 razy.
Rozciąganie kolana do przeciwnego barku wykonuje się leżąc płasko na plecach. To proste rozciąganie pomaga złagodzić ból rwy kulszowej poprzez rozluźnienie mięśni pośladkowych i gruszkowatych, które mogą wywołać stan zapalny i uciskać nerw kulszowy.
- Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami i stopami uniesionymi do góry.
- Zegnij prawą nogę i chwyć dłońmi za kolano.
- Delikatnie przeciągnij prawą nogę przez ciało w stronę lewego ramienia. Przytrzymaj tak przez 30 sekund. Pamiętaj, aby pociągnąć kolano tylko tak daleko, jak to możliwe. Powinieneś czuć łagodzące rozciąganie mięśni, a nie ból.
- Popchnij kolano, aby noga wróciła do pozycji wyjściowej.
- Powtórz 3 razy, a następnie zmień nogę.
To tylko trzy najprostsze ćwiczenia na rwę kulszową. Wiele pozycji jogi oraz pilates pomogą w rozciągnięciu mięśni wokół kręgosłupa i wzmacniają je, by zapobiegać uciskowi na nerw kulszowy.
W leczeniu objawów rwy kulszowej mogą pomóc środki przeciwbólowe, rozluźniające mięśnie. Ważnym elementem leczenia jest fizjoterapia, której celem jest znalezienie miejsca ucisku i wykonywanie minimalizujących go ćwiczeń. W wielu przypadkach lekarze przepisują również zastrzyki - najczęściej są to kortykosteroidy, które działają przeciwzapalnie.
W skrajnych przypadkach, kiedy zostały uszkodzone nerwy, konieczna jest operacja rwy kulszowej. Zaleca się ją również osobom, którym dolegliwości rwy kulszowej utrudniają normalne funkcjonowanie, a ataki pojawiają się coraz częściej i rośnie nasilenie bólu.
Wykonuje się dwa zabiegi na rwę kulszową:
- dysektomia - to operacja polegająca na usunięciu fragmentów lub małych odcinków przepukliny dysku, które uciskają nerw;
- laminektomia polega na usunięciu części blaszki uciskającej nerwy rdzeniowe.
Choć część przyczyn rwy kulszowej jest niezależna od tego jaki tryb życia prowadzisz, istnieje kilka czynników ryzyka, które można wyeliminować. Co robić? Przede wszystkim dbać o prawidłową postawę i zdrowie kręgosłupa. Warto ćwiczyć samodzielnie w domu lub na zajęciach z instruktorem - pomoże joga, tai-chi, pilates i gimnastyka korekcyjna.
Kontroluj masę ciała - otyłość to jedna z najczęstszych przyczyn rwy kulszowej. Jeśli palisz papierosy - pozbądź się nałogu. Nikotyna z dowolnego źródła (w tym z wapowania) zmniejsza dopływ krwi do kości, co może osłabić kręgosłup. Poza tym jest to neurotoksyna, która niekorzystnie wpływa na pracę całego układu nerwowego.
Chroń się przed upadkami i kontuzjami - rwa kulszowa często bywa ich konsekwencją. Dbaj o zdrową pozycję podczas snu - odpowiednia poduszka i materac są ważne dla zdrowia kręgosłupa.
CZYTAJ TAKŻE:
Lumbago - główna przyczyna zwolnień lekarskich? Miewa to nawet 80 procent populacji
Wdowi garb. Szpecąca gula na karku to skumulowany tłuszcz, stres i zaniedbania
Haluksy, czyli palec koślawy. Temu da się zapobiegać!