Blaszki amyloidowe w mózgu dają specyficzne objawy. To początek choroby Alzheimera

Zmiany w strukturze mózgu, w chorobach neurologicznych, pojawiają się w postaci blaszek amyloidowych. Są one charakterystyczne u osób ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera, jednak ich obecność wykrywana jest już u osób po 20. roku życia. Jak objawia się odkładanie blaszek amyloidowych? Po czym rozpoznać, że w mózgu zachodzą zmiany neurodegradacyjne? Odpowiadamy.

Płytki amyloidowe - czym są?

Amyloid to szkodliwe białko, które odkłada się w mózgu, tworząc blaszki amyloidowe wokół neuronów, czyli komórek układu nerwowego. Do niedawna sądzono, że białko to jest charakterystyczne dla osób starszych, jednak badania naukowe dowiodły, że ich odkładanie rozpoczyna się już na wczesnym etapie dorosłości.

Amyloid odkłada się wewnątrz jak i na zewnątrz komórki nerwowej, powodując zwiększone wchłanianie wapnia. Jego nadmiar prowadzi do zaburzeń pracy neuronu, a następnie do jego śmierci. Zbyt duża ilość amyloidów utrudnia wymianę substancji odżywczych, zaburza pracę neuroprzekaźników w układzie nerwowym oraz prowadzi do chorób neurodegradacyjnych.

Reklama

Odkładanie się płytek w mózgu

Proces odkładania się nieprawidłowych białek w mózgu trwa wiele lat, jednak niektóre zachowania mogą wskazywać na to, iż mają one bezpośredni wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Te zaburzenia są sygnałem, że mózg zagrożony jest wystąpieniem chorób neurodegradacyjnych, w tym chorobą Alzheimera.

Pogorszenie słuchu jako objaw alzheimera

Pogorszenie słuchu może być spowodowane odkładaniem się płytek amyloidowych, a w dłuższej perspektywie prowadzić do choroby Alzheimera. Dzieje się tak, ponieważ pacjenci z zaburzeniami związanymi z narządem słuchu, mają problemy ze zdolnościami poznawczymi. Gorzej przetwarzane informacje powodują większy zanik komórek nerwowych w mózgu, tym samym prowadząc do chorób neurodegradacyjnych. Zaniedbania związane z diagnozowaniem i leczeniem problemów ze słuchem mogą przyczynić się do rozwoju alzheimera.

Omamy wzrokowe i słuchowe jako objaw alzheimera

Zaburzenia w funkcjonowaniu narządu wzroku i słuchu, w postaci halucynacji czy omamów słuchowych, mogą wskazywać na pogorszenie pracy układu nerwowego. Często powtarzające się incydenty sprawiają, że pacjent ma problem z rozgraniczeniem rzeczywistości od omamów, co z kolei prowadzi do zachowań sugerujących zaburzenia na tle psychicznym. Pacjenci mogą mieć myśli paranoiczne, stają się podejrzliwi względem najbliższych, a także izolują się w domu, unikając kontaktów społecznych.

Problemy z pamięcią charakterystyczne dla alzheimera

Problemy z pamięcią to najbardziej rozpoznawalny objaw choroby Alzheimera. Uznawany jest za jeden z pierwszych symptomów tej choroby. Jednak niepokojące powinno być zapominanie przez pacjenta pojedynczych sytuacji. Problem z przypomnieniem sobie konkretnego zdarzenia, które miało miejsce w niedalekiej przeszłości, i jego częste występowanie - może świadczyć o początku procesów demielinizacyjnych, jakie zachodzą w mózgu u pacjentów z chorobą alzheimera.

Zmiany w zachowaniu jako objaw alzheimera

Amyloidy odkładające się w układzie nerwowym zaburzają przewodnictwo między komórkami nerwowymi, prowadząc do zmian w codziennym zachowaniu. Zmiany te dotyczą przede wszystkim nastroju - może pojawić się agresja, wybuchy gniewu, ale także apatia i wycofanie. Ponadto osoby te bardzo często są rozkojarzone, mają problem z przeprowadzeniem rozmowy w skupieniu, pojawia się kłopot z logicznym myśleniem. Zmiany te odczuwalne są również dla samego pacjenta, który stopniowo wycofuje się z życia towarzyskiego.

Kłopoty finansowe jako objaw alzheimera

W 2020 roku naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badania na pacjentach w wieku powyżej 65. roku życia. Przez 20 lat badacze analizowali finanse, zobowiązania bankowe i wydatki podopiecznych Medicare. Analizy dokonano na pawie 100 tys pacjentów.  U osób, u których zdiagnozowano chorobę Alzheimera, naukowcy zauważyli, że na kilka lat przed diagnozą pojawiały się u nich problemy finansowe. Pacjenci mieli problem z terminowym spłacaniem zobowiązań bankowych, nieterminowo regulowali comiesięczne płatności, ale również pojawiały się kłopoty ze zdolnością kredytową ze względu na długi.

Profilaktyka alzheimera

Od lat prowadzone są badania na temat profilaktyki choroby Alzheimera oraz metod leczenia. Udowodniono, że aktywność intelektualna zwiększa produkcje acetylocholiny, która z kolei chroni komórki nerwowe przed procesem neurodegradacji. Zalecane są nie tylko aktywności związane z m.in. rozwiązywaniem krzyżówek, czytaniem książek, ale również zaleca się pacjentom z początkami demencji nauki języków obcych czy czytania do góry nogami.

Duży wpływ na zatrzymanie choroby mają relacje z innymi ludźmi, aktywność fizyczna oraz społeczna. 


CZYTAJ TAKŻE:

Co o zdrowiu mówią częste bóle głowy?

Czy wszyscy będziemy mieli kiedyś alzheimera?

To, jak trzymasz długopis, świadczy o ryzyku alzheimera

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL