Emocje mózgu zapisane na zdjęciu. Oto co ujawniła neurolog
Jakiś czas temu neurolog, Rebecca Saxe, opublikowała zdjęcie rezonansu magnetycznego, na którym widać matkę całującą w czoło swoje dwumiesięczne dziecko. Fotografię okrzyknięto najpiękniejszym zdjęciem roku. Było ono udostępniane na wszystkich portalach społecznościowych przez setki tysięcy ludzi. Na zdjęciu widać było wyraźnie obszary aktywacji mózgu, wskazujące na wytwarzanie dopaminy i oksytocyny u dziecka w trakcie pocałunku. Informacja okazała się... nieprawdziwa, choć dotyczyła prawdziwych zjawisk! Co tak naprawdę ukazuje zdjęcie rezonansu?
W 2021 roku zostało opublikowane zdjęcie rezonansu magnetycznego, na którym widać matkę całującą w czoło swojego dwumiesięcznego syna. Na zdjęcie naniesiono pomarańczowe punkty, wskazujące, że w trakcie pocałunku w mózgu chłopca uwolniła się dopamina oraz oksytocyna.
Dopamina wskazuje na to, że ciało odczuwa przyjemność w trakcie pocałunku, a oksytocyna to inaczej hormon miłości - odpowiada za uczucia, przywiązanie. Oksytocyna w mózgu człowieka jest uwalniana również w trakcie okazywania sobie bliskości, przytulania i pocałunków.
Jako, że liczne badania neurologów dowiodły, że te dwa hormony właśnie uwalniają się w trakcie odczuwania pozytywnych emocji, zostały one zaznaczone na zdjęciu matki i nowonarodzonego dziecka.
Autorka zdjęcia, Rebecca Saxe, która jest neurologiem i która znajduje się na zdjęciu wraz ze swoim synem, szeroko wypowiedziała się na swoim Twitterze na temat nieprawdziwych informacji, jakie pojawiły się wraz z udostępnianiem zdjęcia. Przyznała, że przez wiele lat prowadziła badania mózgów niemowląt lecz obszarem jej zainteresowania było sprawdzenie, jak dzieci reagują na bodźce wzrokowe oglądając naturalne obrazy - znajome twarze i miejsca. Badania pozwoliły wyciągnąć wnioski, że mózg dzieci przetwarza bodźce wzrokowe w podobny sposób, co mózg dorosłych.
Dopamina wydziela się w mózgu dziecka jako reakcja na przyjemność. Oprócz czułości i przytulania, udowodniono, że do jej wyrzutu dochodzi w trakcie ulubionej zabawy dziecka, w trakcie spożywania ulubionego posiłku. Wraz z poczuciem satysfakcji, mózg dziecka wysyła również informację, by ponowić przyjemność - jest zatem odpowiedzialna za motywację do dalszych działań związanych z odczuwaniem przyjemnych uczuć przez dziecko.
Oksytocyna jest pomocna w trakcie porodu oraz w okresie poporodowym. Na skutek oksytocyny matka tworzy intymną więź z dzieckiem, a wraz z jej mlekiem, hormon przekazywany jest dziecku. Dzięki niemu dziecko ma poczucie bezpieczeństwa oraz uspokaja się w obecności mamy.