Jak odmłodzić mózg?

Ochrona umysłu przed Alzheimerem

Proste sposoby na poprawę pamięci.

Starzeje się nasze ciało, starzeje się i mózg. Ale jest i dobra wiadomość. Niemal do końca życia, nasz mózg zachowuje umiejętność rejestrowania i odtwarzania informacji oraz tworzenia nowych połączeń neuronów. Gorsza może być jedynie podzielność uwagi i koncentracja. Jednak chcąc zachować sprawność umysłową, trzeba stale trenować. Uwaga! Codzienny wysiłek umysłowy może spowolnić rozwój choroby Alzheimera.

Nie tylko krzyżówki

Najprostszy sposób treningu szarych komórek to rozwiązywanie rebusów, krzyżówek, szarad, gra w szachy, scrabble czy sudoku.

1. Pożyteczne jest oglądanie programów telewizyjnych, które dają możliwość zgadywania, odpowiadania na pytania np. Jeden z dziesięciu, Postaw na milion.

Reklama

2. Korzystnie na kondycję mózgu wpływa czytanie gazet, książek, a nawet prace manualne, typu szydełkowanie, robienie na drutach, haftowanie itp.

3. Od czasu do czasu zróbmy coś innego niż zwykle, np. obejrzyjmy program czy film, który do tej pory nas nie interesował, posłuchajmy innej muzyki niż ulubiona. Dawka nowych słów, emocji, wrażeń zmusi umysł do wysiłku.

4. Jeżeli jesteśmy praworęczni, próbujmy, np. raz, dwa razy w tygodniu, wykonać codzienne czynności lewą ręką. Starajmy się, np. umyć zęby, uczesać się, zjeść kanapkę, napisać coś czy narysować. Natomiast gdy jesteśmy leworęczni, posłużmy się prawą ręką. W ten sposób pobudzimy rzadko wykorzystywane połączenia, obwody nerwowe i obszary półkuli mózgu, która nie jest aktywna na co dzień. Mózg będzie musiał zmierzyć się z nowym, wcale nieprostym, wyzwaniem.

Dieta

Glukoza. To paliwo dla mózgu. By uwolniła się w organizmie, jedzmy jak najwięcej produktów bogatych w węglowodany tj. pełnoziarniste, pieczywo, makarony, kasze i brązowy ryż.
Lecytyna. Zawierają ją żółtka jaj, soja, siemię lniane i orzechy. Poprawia pamięć i przyspiesza procesy myślowe w mózgu.
Przeciwutleniacze. Chronią komórki nerwowe mózgu. Ich źródłem są warzywa i owoce m.in. jagody, borówki, truskawki, aronia.
Woda. Poprawia ukrwienie komórek mózgowych. Usprawnia koncentrację.

Zerwijmy z rutyną

Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, rytuały - czynności, które codziennie wykonuje prawie automatycznie. To bardzo ułatwia życie, ale też rozleniwia mózg. Gdy wciąż robimy te same rzeczy, pewne połączenia między komórkami nerwowymi nie są wykorzystywane, nie mają szans powstać nowe. Rutyna zwyczajnie usypia mózg. Dlatego powinniśmy wprowadzić zmiany do codziennych nawyków.

1. Możemy np. zmienić kolejność wykonywania porannych czynności. Jeśli zwykle ubieramy się przed śniadaniem, zróbmy to po nim. Gdy podczas posiłku mamy zwyczaj oglądania telewizji, dla odmiany, posłuchajmy radia.

2. Zmieniajmy stałe miejsca przedmiotów w swoim otoczeniu. Postawmy cukiernicę czy puszkę z herbatą na innej półce. Książkę, gazetę, którą zwykle kładziemy na regale, kładźmy na stole itp. Jeśli swetry, bluzki układamy zawsze na dolnej półce, a bieliznę na górnej - zamieńmy ten porządek. Zmieniając miejsce danego przedmiotu na nowe, rozejrzyjmy się dokładnie, co mamy wokół, obok niego. Takie zmiany zmuszają mózg do pracy, pobudzają pamięć.

3. Idąc po zakupy czy spacerując z psem, nie chodźmy wciąż tą samą drogą. Zmieniajmy trasę, nawet, jeśli miałaby być nieco dłuższa. Przyglądajmy się nowej okolicy i starajmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów, np. kolor budynków, nazwy ulic, ciekawe napisy na szyldach czy banerach reklamowych.

5 rad, jak dbać o kondycję szarych komórek

1. Stres. Uszkadza on komórki nerwowe, a to osłabia pamięć.
2. Używki.
Szkodliwe są zwłaszcza papierosy i alkohol. Substancje zawarte w dymie tytoniowym pogarszają ukrwienie mózgu. Także nawet niewielka ilość alkoholu zaburza funkcjonowanie neuronów i niszczy połączenia między nimi.
3. Sen. To odpoczynek dla ciała, ale i mózgu. Podczas poszczególnych faz snu mózg regeneruje swoje funkcje, segreguje i utrwala informacje.
4. Ruch. Regularny wysiłek fizyczny poprawia krążenie krwi w mózgu. Komórki nerwowe są lepiej odżywione i dotlenione. Usuwa też z organizmu hormony stresu, osłabiające pamięć.
5. Otwartość. Badacze mózgu coraz częściej podkreślają, że powinniśmy być otwarci na nowe doświadczenia i poszukiwać nowych wyzwań. Spotykajmy się z sąsiadami, zapiszmy na uniwersytet trzeciego wieku, opiekujmy wnukami. Rozmowy, wymiana myśli mobilizują pamięć do nieustannej aktywności.


Rewia

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL