Kobiety są bardziej podatne na chorobę Alzheimera. Wiadomo dlaczego

W przeszłości badania wykazały, że u kobiet prawdopodobieństwo rozwoju choroby Alzheimera jest dwukrotnie większe niż u mężczyzn. Przyczyna tego zjawiska pozostawała jednak nieznana. Do teraz. Badania prowadzone przez zespół prof. Keqianga Ye z Instytutu Zaawansowanych Technologii w Shenzhen (SIAT) Chińskiej Akademii Nauk dostarczyły odpowiedzi na pytanie, które intrygowało od dziesięcioleci. Wyniki opublikowano na łamach "Nature", a powołuje się na nie niemal cały medyczny świat.

Choroba Alzheimera. Dlaczego kobiety chorują częściej?

Zespół prof. Ye, na podstawie wcześniejszych obserwacji, wysnuł teorię, że szlak C/EBPβ/AEP (w tym wypadku szlak, a właściwie szlak sygnałowy, określa szereg procesów biochemicznych pochodzących z komórki) jest głównym czynnikiem napędzającym patogenezę chorób neurodegeneracyjnych.

- W oparciu o tę teorię nasz zespół poszukiwał hormonów żeńskich, które ulegają radykalnym zmianom podczas menopauzy, i przetestował, który hormon selektywnie aktywuje szlak C/EBPβ/AEP - wskazuje prof. Ye, którego cytuje m.in. "Neuroscience News". Owym hormonem okazał się hormon folikulotropowy (FSH), wytwarzany przez przysadkę mózgową.

Reklama

- W okresie menopauzy stężenie FSH w surowicy silnie wzrasta, wiążąc się z pokrewnym receptorem FSH na neuronach i aktywując szlak C/EBPβ/AEP. Powoduje to patologie Aβ i Tau (białek w mózgu - red.), prowadzące do rozwoju choroby Alzheimera - tłumaczy dr Zaidi Mone, współautor badania i profesor zwyczajny w Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku.

W badaniu wykorzystano myszy. 

"Badacze sięgnęli po różne metody. U myszy bez jajników zastosowali leczenie przeciwciałem anty-FSH w celu zablokowania FSH i inaktywacji szlaku C/EBPβ/AEP. Usunęli również ekspresję receptora FSH (FSHR) w neuronach, aby znieść wiązanie FSH z FSHR w hipokampie. Obie te metody łagodziły patologię i dysfunkcję poznawczą" - czytamy.

Naukowcy wstrzyknęli FSH również samcom myszy i odkryli, że hormon FSH "promuje" patologie alzheimera.

W okresie okołomenopauzalnym, jak i później stwierdza się wysoki poziom FSH. Badacze twierdzą, że FSH wiąże się z FSHR w neuronach i aktywuje szlak C/EBPβ/AEP, który następnie odgrywa ważną rolę w wyzwalaniu patologii choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera a inne choroby

- Nasze odkrycia pokazują, że szlak sygnałowy C/EBPβ/AEP działa jako główny czynnik w chorobach zależnych od wieku, co może pomóc w ujawnieniu, w jaki sposób różne czynniki ryzyka pośredniczą w chorobach neurodegeneracyjnych poprzez aktywację tego szlaku - zauważa dr Seong Su Kang z Uniwersytetu Emory’ego.

Zespół prof. Ye rozszerza swoją teorię na liczne, zależne od wieku choroby przewlekłe jak cukrzycę, miażdżycę oraz nowotwory

CZYTAJ TAKŻE: 

Wykryli związek między kawą a chorobą Alzheimera. Mówią o mniejszym ryzyku

Czy da się zapobiec chorobie Alzheimera? 

Viagra chroni przed chorobą Alzheimera? Zaskakujące właściwości "niebieskiej tabletki"

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroba Alzheimera | badania alzheimer | przyczyny alzheimera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL