Objawy to gubienie słów i brak jasności umysłu. Neurolog: Trenowany mózg starzeje się wolniej

Problemy z pamięcią i koncentracją, roztargnienie, zaburzona płynność wypowiedzi, gubienie słów i gorsza niż kiedyś orientacja przestrzenna. To objawy typowe dla mgły mózgowej - dolegliwości, która często towarzyszy chorobom hormonalnym i neurologicznym, lub jest efektem przebytej choroby zakaźnej, w tym boreliozy i COVID-19. Jak walczyć z jej skutkami i odzyskać jasność umysłu? Interia ZDROWIE pyta o to specjalistę neurologa.

Czym jest mgła mózgowa?

W pandemii poznaliśmy bliżej zjawisko mgły mózgowej - jednego z powikłań tzw. długiego covidu. Daje ona objawy rzekomootępienne, zaburzenie funkcji poznawczych, głównie w zakresie pamięci świeżej, ale też długotrwałej. Osoby, które doświadczają mgły mózgowej skarżą się m.in. na trudności w koncentracji, płynności wypowiedzi i problemy językowe, czasami mają też ograniczoną orientację przestrzenną. U niektórych chorych pojawiają się dodatkowo stany lękowe, trudności w utrzymaniu koncentracji, problemy ze snem i przewlekłe zmęczenie

Reklama

Pacjenci, którzy odczuwają takie objawy dłużej (a po chorobie zakaźnej można mieć ten problem nawet przez kilka miesięcy) zaczynają się frustrować, stają się nerwowi bo - mówiąc kolokwialnie - czują się głupsi niż kiedyś, trudniej im więc funkcjonować w pracy i towarzystwie.

U części chorych objawy te z czasem mijają. Niestety, jak mówi dr n. med. Olga Milczarek, specjalista neurolog krakowskiej SCM clinic, jest coraz więcej osób, u których mgła mózgowa ma charakter utrwalony, przewlekły. 

Mgła mózgowa to nie tylko post-covid. Wywołuje ją też hashimoto lub borelioza

Jednak nie tylko przebyty covid może spowodować, że mózg nagle zaczyna płatać figle. Otępienie i wolniejsze kojarzenie słów i faktów jest także objawem świadczącym o zaburzeniach hormonalnych , niedoczynności tarczycy, chorobie Hashimoto. Jeśli mgła mózgowa nie ustępuje, warto też zbadać się na obecność przeciwciał boreliozy - choroba długo nie daje specyficznych objawów, a problemy z pamięcią i koncentracją są jednymi z nich. 

Procesom poznawczym, czyli pamięci, koncentracji, zdolności do uczenia się, zagrażają przede wszystkim zespoły otępienne. Mogą mieć one podłoże genetyczne, na które nie mamy wpływu. Ale są to również choroby cywilizacyjne, czyli zarówno miażdżyca, cukrzyca, choroby metaboliczne, które powodują degenerację naczyń układu nerwowego.

Jak samodzielnie poprawić funkcje mózgu? Trening na mgłę mózgową

Na szczęście osoba z objawami mgły mózgowej, czy innymi problemami rzekomootępiennymi, nie jest na nie skazana. Proces poznawcze mózgu można wspomagać.

Jak twierdzi neurolog dr n. med. Olga Milczarek najważniejsze są treningi mózgu. - Należy dużo czytać, rozwiązywać krzyżówki, łamigłówki, starać się zapamiętywać różne rzeczy. Ludzki umysł, a zwłaszcza jego procesy poznawcze można zrehabilitować i odtworzyć. Trzeba jednak poświęcić temu czas i wykazać się regularnością podejmowanych ćwiczeń, tak aby jakby na nowo nauczyć się pewnych rzeczy - mówi specjalistka.

Ważne jest podejmowanie tego typu działań zapobiegawczo, jeszcze zanim pojawiają się problemy z pamięcią, tak naprawdę już od najmłodszych lat! Tak jak codziennie myjemy zęby po to, aby nie mieć próchnicy, tak samo codziennie powinniśmy się starać ćwiczyć pamięć i koncentrację.

Kto jest szczególnie narażony na mgłę mózgową i problemy otępienne?

Pacjentów diagnozowanych w kierunku zespołu otępiennego, badacze pytają zwykle także o poziom wykształcenia. Ilość lat poświęconych nauce może wskazywać na to, w jakiej kondycji jest mózg i jak jest przećwiczona pamięć danego człowieka. Badania dowodzą, że ludzie, którzy uczą się przez całe życie, sprawność umysłową mają na dużo wyższym poziomie, a ich mózgi starzeją się dużo wolniej.

- Oczywiście na choroby i zespoły otępienne uwarunkowane genetycznie tego typu ćwiczenia nie będą mieć wpływu (te możemy jedynie starać się opóźniać i wspomagać niwelowanie ich objawów), ale już u osób nieobarczonych tego typu schorzeniami, wymienione tu działania będą decydujące dla stanu umysłu w późniejszych latach życia - mówi dr Milczarek.

Stymulowanie wszystkich obszarów mózgu może mieć wpływ na pamięć i koncentrację. Dlatego również zwiedzanie, dotykanie, smakowanie, poznawanie, słuchanie relaksacyjnej muzyki, oglądanie pięknych obrazów czy krajobrazów, doświadczanie różnych nowych rzeczy będzie ją usprawniać.

- Oprócz trenowania mózgu pamiętajmy również o wypoczynku, a więc odpowiedniej ilości snu oraz niewzmożonej, ale właściwej dawce codziennego ruchu, tak aby umysł mógł być wypoczęty i dotleniony. Już 10 minut ruchu pobudza umysł, koncentrację i sprawne myślenie. To są podstawy! - mówi neurolog.

Dieta na mgłę mózgową. Te produkty pomogą rozjaśnić umysł

Niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu jest również właściwa dieta. Funkcjom poznawczym mózgu służy dieta śródziemnomorska: ryby, owoce i warzywa, a także orzechy, fasola, produkty pełnoziarniste i oliwa z oliwek. Należy unikać posiłków bogatych w węglowodany i tłuszcze nasycone. Unikając czynników, takich jat stres, zmęczenie, używki i niedotlenienie, które nawet w normalnych sytuacjach szkodzą umysłowi, będzie on miał możliwość na regenerację.

Jednym z podstawowych wspomagaczy ośrodkowego układu nerwowego jest koenzym Q10, ale również witamina D3, witamina z grupy B, kwasy omega-3, -6 i -9, a także selen oraz krzem. Są to najważniejsze substancje, które budują struktury układu nerwowego i można je stosować wspomagająco w procesie neuroregeneracji. 

Cenną substancją jest również kwas alfa liponowy. Najlepiej je przyjmować wraz z żywnością, jak i w postaci suplementów. Jeżeli nasza dieta jest optymalna, nie przetworzona, ale też nierestrykcyjna czy ograniczająca ilość spożywanych posiłków, z pewnością będzie odpowiednia dla mózgu. 

CZYTAJ TAKŻE:

Demencja nie jest chorobą starców. Tak się objawia 

Psychobiotyki korzystnie wpływają na mózg

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL