Pierwsze objawy zrzuciła na zmęczenie. Tak się ujawnia stwardnienie rozsiane

Pierwsze objawy choroby Christina Applegate, aktorka znana m.in. z serialu „Świat według Bundych”, zignorowała. Jednak dwa lata później, w 2021 roku, padła diagnoza, która odmieniła życie 50-letniej kobiety. Choroba postępuje na tyle szybko, że aktorka rezygnuje z kariery aktorskiej, a występ w serialu „Już nie żyjesz” to jej ostatnia rola. Na całym świecie na stwardnienie rozsiane choruje prawie 3 miliony osób. Jak objawia się choroba? Czy znane jest skuteczne leczenie?

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego są dyskretne

Początek swojej choroby aktorka, Christina Applegate potraktowała jako przepracowanie. Wszystko zaczęło się w 2019 roku, kiedy na planie serialu podczas kręcenia sceny tanecznej, kobieta straciła równowagę. Dodatkowo w tamtym okresie odczuwała bardzo duże zmęczenie ale także towarzyszyło jej uczucie drętwienia. Aktorka odczuwała dużo większe zmęczenie także w trakcie regularnego wysiłku fizycznego, a dokładnie gry w tenisa.

Wszystkie objawy zwiastujące chorobę zostały przez nią zignorowane, a ona sama nie sądziła, że jest nieuleczalnie chora.

Reklama

Stwardnienie rozsiane to podstępna choroba

Stwardenieie rozsiane (SM) to przewlekła, postępująca choroba demielinizacyjna układu nerwowego. Przyczyną choroby jest rozsiane uszkodzenie mózgu i rdzenia kręgowego, które charakteryzuje się zanikiem osłonek mielinowych na komórkach nerwowych.

Wywołuje to różne objawy neurologiczne, które początkowo nie są przypisywane chorobie. Ich stopień nasilenia oraz dynamika rozwoju choroby jest kwestią bardzo indywidualną i u każdego pacjenta obraz choroby wygląda inaczej.

Choroba najczęściej ujawnia się u pacjentów w wieku od 20. do 40. roku życia. Częściej chorują kobiety, niż mężczyźni a dokładne przyczyny choroby nie są znane.

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego

Rozwój stwardnienia rozsianego zazwyczaj rozpoczyna się od pojedynczego objawu i mogą zaliczać się do nich zawroty głowy, zaburzenia ostrości widzenia lub podwójne widzenie. U pacjentów może wystąpić również pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego.

Sporadycznie, wraz z rozwojem choroby, u pacjentów mogą pojawiać się drętwienia kończyn, tułowia, twarzy.

Objawy zaawansowanej choroby

Stwardnienie rozsiane nieuchronnie prowadzi do inwalidztwa, bowiem wraz z upływem czasu u chorych pojawia się problem z poruszaniem, wynikający z niedowładów. Objawem świadczącym o zaawansowanym stopniu choroby, jest zaburzenie czucia powierzchniowego - pacjenci słabiej odczuwają ból, temperaturę czy dotyk.

Objawem trudnym do zaakceptowania przez pacjentów jest zaburzenie kontroli zwieraczy - zarówno pęcherza moczowego jak i odbytu. Chorzy bardzo często bezwiednie oddają mocz w niewielkiej ilości, lecz ze zwiększoną częstotliwością.

Psychiczne problemy pacjentów z SM

Choroba objawia się nie tylko zaburzeniem pracy układu ruchu, ale wpływa również na zdolności poznawcze i pamięć. Chorujący na SM cierpią na zaburzenia pamięci, mają problem ze skupieniem uwagi oraz tracą umiejętności analityczne. U pacjentów bardzo często stwierdza się depresję lub zaburzenia nastroju.

Ograniczone możliwości leczenia stwardnienia rozsianego

Nie istnieje żadna metoda leczenia samej choroby, a pacjenci mogą korzystać jedynie z farmaceutyków, które mają za zadanie zmniejszyć objawy rzutu choroby.

Aby skrócić rzut choroby i złagodzić objawy stwardnienia rozsianego, pacjentom wdraża się leczenie glikokortykosteroidami, zazwyczaj metyloprednizolem.

Ponadto u pacjentów stosuje się leczenie łagodzące objawy, tj. zawroty głowy, sztywność mięśni, ból i zmęczenie.

Aktorka szerzy wiedzę na temat choroby

Christina Applegate po zdiagnozowaniu choroby, postanowiła zrobić przerwę w nagrywaniu serialu. Do dziś nie może pogodzić się z tym, że to właśnie ją dotknęło stwardnienie rozsiane. Aktualnie aktorka porusza się o lasce, a zdarzyły się dni, w których na planie serialu przemieszczała się na wózku inwalidzkim. Ograniczenia ruchowe sprawiły, że kobieta przytyła 20 kilogramów.

Na swoim profilu w ostatnim czasie umieściła zdjęcie lasek, które służą jej do przemieszczania się i - jak sama napisała - laski są teraz częścią jej normalności.

CZYTAJ TAKŻE: 

Skąd bierze się uczucie drętwienia rąk?

Poinfekcyjna choroba układu nerwowego. Jakie są objawy?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: stwardnienie rozsiane leczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL