Parestezje kończyn górnych. Skąd bierze się uczucie obcej ręki?
O parestezjach mówimy wówczas, kiedy odczuwalne jest uczucie mrowienia i drętwienia w danej okolicy ciała. Najczęściej występują w rękach i nogach i zazwyczaj są związane z długotrwałym uciskiem, zaburzającym przepływ krwi. Kiedy mogą występować parestezje? Jakie choroby zwiastują? Odpowiadamy.
Parestezje to inaczej zaburzenia czucia, którym towarzyszy osłabienie i zniesienie czucia w miejscu, w którym występują. Najczęściej dotyczą kończyn górnych lub dolnych, objawiając się uczuciem mrowienia, drętwienia, a czasem sztywnienia kończyny.
Do najczęstszych przyczyn parestezji zalicza się procesy chorobowe uszkadzające receptory obwodowe. Wyróżnić można parestezje, w których pojawia się zaburzenie czucia temperatury, zaburzenie czucia bólu oraz dotyku.
Najczęściej uczucie drętwienia towarzyszy nam, jeśli przez długi czas przebywamy w jednej pozycji, uciskając rękę lub nogę. Dochodzi wówczas do zaburzeń krążenia, co powoduje złe ukrwienie nerwów. Ich przewodnictwo jest wówczas osłabione, może pojawić się ból, sztywność ręki oraz nieprzyjemne uczucie mrowienia. Ten typ parestezji przechodzi samoistnie po kilku minutach od zmiany pozycji ciała.
Szczególną uwagę na drętwienie rąk należy zwrócić wówczas, kiedy pojawia się niespodziewanie, bez związku z aktualnie wykonywaną czynnością. Silne drętwienie tylko jednej ręki może być zwiastunem rozpoczynającego się udaru niedokrwiennego mózgu. W przypadku objawów współistniejących, drętwienia również połowy twarzy oraz kłopotów z mówieniem, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Drętwienia połowiczne są również zwiastunem zbliżającego się napadu padaczkowego u osób chorujących na epilepsję.
Na skutek przeciążenia bądź urazu, drętwienia i mrowienia ręki mogą pojawić się w przypadku uszkodzenia splotu ramiennego. Jest to sieć włókien, które mają swój początek w rdzeniu kręgowym i biegną w dół pachowy do ramienia, unerwiając całą kończynę górną.
W przypadku zespołu cieśni nadgarstka parestezje pojawiają się niespodziewanie i mogą występować w nocy, wraz z bólem zlokalizowanym w okolicy dłoni. Spowodowany jest długotrwałym obciążeniem mięśni dłoni i najczęściej występuje pracowników biurowych (osób spędzających wiele godzin przed komputerem), muzyków czy osób jeżdżących na rowerze.
Oprócz tego może być spowodowany miejscowym uciskiem na nerwy znajdujące się w nadgarstku, procesem zapalnym, urazem nadgarstka.
Powracające drętwienia i mrowienia w palcach rąk i stóp, może być zwiastunem choroby RZS (reumatoidalne zapalenie stawów). Wówczas pojawia się uczucie opuchnięcia, ograniczonej ruchomości kończyny, bólu. Dolegliwości te mogą występować u chorych, którzy są już leczeni z powodu RZS i warto nadmienić, że choroba ta nie dotyka tylko ludzi starszych. W przypadku nasilającego się drętwienia i bólu, należy skonsultować się z lekarzem, by ustalić diagnozę.
Drętwienia kończyn dolnych może świadczyć o rozwijającej się polineuropatii w przebiegu cukrzycy. Obrzęk i opuchlizna nóg, wraz z uczuciem drętwienia i ociężałości, może być odpowiedzią na niekontrolowane zmiany wartości glikemii we krwi.
Oprócz czego polineuropatie występują w przebiegu:
- niedoboru witamin z grupy B,
- nowotworów,
- choroby alkoholowej.
Poza uczuciem drętwienia i mrowienia, objawami współtowarzyszącymi są bóle kończyn, osłabienie siły mięśniowej, zmniejszone czucie lub uczucie ściskania kończyny.
Popularnym rodzajem neuropatii nabytej jest zespół Guillaina-Barrego, w którym dochodzi do uszkodzeń nerwów w wyniku zachodzących procesów autoimmunologicznych. Najczęściej występuje jako powikłanie po np. ospie, grypie, przy nabytym niedoborze odporności lub w przebiegu półpaśca.
CZYTAJ TAKŻE: