Zmiana zachowania wczesnym objawem. Nowe odkrycie w chorobie Alzheimera

Na chorobę Alzheimera w Polsce cierpi ponad 300 tys. osób., a u ponad 500 tys. potwierdzono zespół otępienny. Liczba ta wciąż wzrasta, a choroba wciąż wykrywana jest późno, bo zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy pojawiają się problemy z pamięcią. Naukowcy odkryli nowy objaw, który może pojawić się na długo przed zanikami pamięci, a ułatwia diagnozowanie i opóźnienie rozwoju choroby Alzhaimera. Na co należy zwrócić uwagę i jakie zachowania powinny niepokoić?

Alzheimer chorobą mózgu

Alzheimer to choroba zwyrodnieniowa mózgu, która ogólnie rzecz ujmując, polega na stopniowym zaniku komórek nerwowych. Do podstawowych objawów choroby zalicza się utratę pamięci, utratę zdolności uczenia się i myślenia. Choroba od wielu lat jest przedmiotem badań naukowców i do tej pory udało się ustalić kilka czynników, które mogą wpływać na jej rozwój. Zalicza się do nich:

  • uwarunkowanie genetyczne,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • niewydolność krążenia.

Jeśli w rodzinie występował zespół otępienny, ryzyko diagnozy wzrasta dwukrotnie, jednak wciąż większość zachorowań to przypadki sporadyczne. U 95 proc. chorych, u których rozwinęła się choroba, okazało się, że nie byli oni obciążeni wywiadem rodzinnym.

Reklama

WARTO WIEDZIEĆ: Alzheimer. Jak zmniejszyć ryzyko choroby i łagodzić jej skutki

Mózg odczuwa przyjemność. Jądro półleżące

Naukowcy z Indiana University School of Medicine, w ramach badań nad chorobą Alzheimera, skoncentrowali swoje obserwacje na jądrze półleżącym w mózgu. Jest to jedno z jąder podstawnych w mózgu człowieka, które stanowi część układu nagrody - głównego systemu, będącego odpowiedzialnym za zachowanie. Jest on również odpowiedzialny za skłonność do uzależnień człowieka oraz natręctwa.

Wzrost poziomu dopaminy w tej części mózgu powoduje zadowolenie, jakie człowiek odczuwa w trakcie spożywania słodyczy, słuchania muzyki, czy odbywania stosunku płciowego. Jakiekolwiek zaburzenia przewodnictwa w obrębie jądra półleżącego, prowadzą do utraty zdolności odczuwania przyjemności.

Jądro półleżące, które jest połączone z układem pozapiramidowym (wspomagającym aktywność ruchową człowieka), odpowiada również za ekspresję ruchów, jakie człowiek wykonuje pod wpływem emocji.

Apatia i drażliwość. Najnowsze badania

Badania dowiodły, że u osób ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera, jądro półleżące, podobnie jak obszary korowe i hipokamp, ulega zmniejszeniu. Ponadto zidentyfikowano w nim receptory CP-AMPA, które biorą udział w przekazywaniu informacji między komórkami nerwowymi. Receptory te pozwalają wnikać w strukturę komórek nerwowych jonom wapnia, a ich nadmiar prowadzi do zaburzeń funkcjonowania neuronów. Na skutek zaburzeń ich pracy, dochodzi do zmian wewnątrzkomórkowych, a następnie do ich obumierania.   

W tej sytuacji praca całego jądra półleżącego zostaje zaburzona, co wpływa na ogólne zmiany w zachowaniu pacjenta. Wczesnym objawem, jeszcze zanim pojawią się kłopoty z pamięcią, może być właśnie zauważalny spadek nastroju chorego. Przestaje on odczuwać przyjemność z rzeczy, które do tej pory przyprawiały go o radość i szczęście. Pacjenci stają się apatyczni i bardzo często ich objawy mogą sugerować depresję. Brakuje im motywacji do działania, ponieważ wiedzą, że nie przyniesie ono satysfakcji i zadowolenia.

Zauważalne są  również szybkie zmiany nastroju - od ekscytacji, po wycofanie lub złość. Pacjenci we wczesnym stadium choroby są również bardziej nerwowi, szybciej irytują się w trakcie rozmowy lub wykonywania jakiejś czynności. Ich zachowanie może znacząco różnić się od tego, które zazwyczaj przejawiali, co dla otoczenia może być zaskakujące, ale tym samym alarmujące - są to bowiem bardzo wczesne objawy rozwijającej się choroby, które należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.


CZYTAJ TAKŻE:


Alzheimer może być wywołany przez bakterię z nosa

Demencja nie jest chorobą starców. Jak ją rozpoznać?


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL