Ból pleców, wzdęcia i dyskomfort po jedzeniu. Nietypowe objawy wrzodów dwunastnicy

Umiejscowienie wrzodów najczęściej kojarzone jest z żołądkiem, jednak należy wiedzieć, że choroba może rozwinąć się także w dwunastnicy. Za główne przyczyny uznaje się nieprawidłową dietę i stres, jednak podłoże choroby jest o wiele szersze. Czym są wrzody dwunastnicy? Jak objawia się choroba i czy istnieje sposób na jej całkowite wyleczenie? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Dwunastnica - jaka jest jej rola w organizmie?

Dwunastnica to pierwsza część jelita cienkiego, umiejscowiona tuż za żołądkiem. Jest nazywana narządem rurowym, co oznacza, że ma ściany oraz światło (przestrzeń w środku), składa się w literę C i otacza głowę trzustki. 

Dwunastnica bierze udział w procesie trawienia. Trafia do niej treść pokarmowa z żołądka przez odźwiernik. 

Trawienie jest możliwe dzięki enzymom wydzielanym przez jelito, ale także przez żółć z pęcherzyka żółciowego i wątroby oraz przy udziale soku trzustkowego. 

Wrzody dwunastnicy - co to za choroba?

Choroba wrzodowa dwunastnicy prowadzi do powstawania ubytków w błonie śluzowej tej części jelita. Wrzody powstają na skutek działania kwasu solnego i pepsyny, które w pomagają trawić pokarm, jednak na skutek zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, uszkadzają śluzówkę przewodu pokarmowego.

Reklama

Przyczyny powstawania wrzodów dwunastnicy

Za główną przyczynę wrzodów dwunastnicy, tak jak i żołądka, uznaje się zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która osłabia śluzówkę jelita. 

Inną przyczyną powstawania wrzodów jest nieprawidłowa dieta, bogata przede wszystkim w ostre oraz kwaśne potrawy ale także nadużywanie alkoholu. Nie są to jednak jedyne czynniki, bowiem do wrzodów może doprowadzić: 

  • nadmierny stres, 
  • palenie papierosów, 
  • długotrwałe stosowanie leków z grupy NLPZ, takich jak ibuprofen czy aspiryna.

W niektórych przypadkach do rozwinięcia choroby wrzodowej może dojść z przyczyn genetycznych, bowiem okazuje się, że nawet 50 proc. chorych zgłasza w wywiadzie obecność wrzodów u innych członków rodziny. 

Objawy choroby wrzodowej dwunastnicy

Wrzody dwunastnicy mogą dawać typowe objawy związane z przewodem pokarmowym. Chorzy odczuwają nudności, dokuczają im wymioty, ale także wzdęcia czy niestrawność. 

Chorobie wrzodowej towarzyszy też zgaga i uczucie pieczenia w przełyku. Niektóre objawy choroby mogą być jednak mylące i nie są typowe dla problemów z przewodem pokarmowym. 

Nietypowymi objawami wrzodów dwunastnicy są: 

  • bóle pleców, zwłaszcza między łopatkami, 
  • bóle nadbrzusza pojawiające się w nocy lub nad ranem, 
  • spadek masy ciała bez wyraźnej przyczyny, 
  • wahania apetytu, 
  • bóle w prawym podżebrzu. 

Objawem niepokojącym są smoliste, ciemne stolce ale także wymioty z domieszką krwi. Z takimi symptomami należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ może to oznaczać perforację wrzodu. 

Na skutek pęknięcia wrzodu, treść pokarmowa może przedostać się do jamy brzusznej, a to prowadzi do zapalenia otrzewnej i zagraża sepsą. 

Diagnozowanie wrzodów dwunastnicy

Oprócz zebranego przez lekarza wywiadu, dla potwierdzenia choroby wrzodowej konieczne jest wykonanie gastroskopii, by dokładnie sprawdzić przewód pokarmowy chorego. Ponadto wykonuje się test w kierunku zakażenia Helicobakter pylori. Przeprowadzenie pełnej diagnostyki pozwala postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Sposoby leczenia wrzodów dwunastnicy

Leczenie choroby wrzodowej wymaga nie tylko odpowiedniej farmakoterapii, ale także zmiany stylu życia. 

Pacjent przede wszystkim leczony jest w kierunku zakażenia Helicobacter pylori, jeśli obecność bakterii została potwierdzona. 

Ponadto należy przyjmować leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego (np. inhibitory pompy protonowej). 

Konieczna jest zmiana diety - powinna być ona lekkostrawna, bogata w błonnik, zdrowe tłuszcze i produkty pełnoziarniste. Należy definitywnie zrezygnować z alkoholu oraz tytoniu. 

Zalecane jest także zwiększenie aktywności fizycznej i kontrola masy ciała. Ruch nie tylko poprawia zdrowie i samopoczucie, ale pozwala także kontrolować poziom stresu, który nie jest wskazany w chorobie wrzodowej. 

Wrzody dwunastnicy - jakie są możliwe powikłania?

Leczenie choroby wrzodowej - czy to żołądka, czy dwunastnicy - zawsze jest konieczne ze względu na potencjalne powikłania. Oprócz nagłej perforacji prowadzącej do krwawienia i zapalenia otrzewnej, możliwe jest przewlekłe krwawienie z wrzodów, prowadzące do niedokrwistości. 

Na skutek rozrostu wrzodów żołądka może dojść do niedrożności przewodu pokarmowego lub niedożywienia na skutek zaburzeń wchłaniania witamin. 

Kolejnym zagrożeniem jest wytworzenie przetoki - pęknięty wrzód tworzy połączenie z sąsiadującym narządem wewnętrznym, a następnie dochodzi do wymiany płynów między tymi narządami. Skutkować to może silnymi wymiotami, nasileniem krwawienia, a to z kolei stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia chorego. 

Wdrożenie kompleksowego leczenia pozwala na złagodzenie objawów choroby wrzodowej i uniknięcia jej groźnych konsekwencji dla zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE:

Co jeść, a czego unikać przy kamicy żółciowej? Najważniejsze zalecenia żywieniowe

Wspiera jelita, jest polecany przy IBS. Maślan sodu coraz popularniejszy

Po każdym posiłku musisz biec do toalety? To może być objaw choroby

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL