Lekarze rozdawali pomidorową w słoikach. Po co?

Grunt to dobry pomysł. Urolodzy ze szpitala im. Emila Michałowskiego w Katowicach wiedzą, jak przyciągnąć uwagę i zainteresować profilaktyką chorób. W lutym, podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem, rozdawali pacjentom skarpetki z nadrukiem w pomidory. Teraz, z okazji Tygodnia Urologicznego, wyszli na katowicki rynek, by obdarowywać napotkanych tam mężczyzn słoikami z zupą pomidorową. Wybór i tym razem był nieprzypadkowy - pomidory to bowiem kluczowe warzywa w diecie antynowotworowej.

Mężczyźni w grupie ryzyka raka pęcherza moczowego

Trwający Tydzień Urologiczny połączono z akcją informacją skierowaną w szczególności do mężczyzn, ponieważ to oni częściej zapadają na raka pęcherza moczowego (stanową ok. 80 proc. chorych), a równocześnie mniej chętnie zapisują się na badania profilaktyczne. Celem podwyższania świadomości obdarowano ich pomidorówką - i to nie taką z torebki, a prawdziwą, domową, przelaną do słoików. Czy dzięki temu przekaz medyków dotrze do grupy docelowej i pomoże w zmianie nawyków, także tych żywieniowych? Cóż, zobaczymy. 

Likopen obniża ryzyko zachorowania na raka

Doktor Jan Kawecki, urolog, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Emila Michałowskiego w rozmowie z serwisem Rmf24.pl podkreślił, że regularne spożywanie pomidorowych przetworów pomaga obniżyć ryzyko zachorowania na raka prostaty o 30 proc. Podobna korelacja występuje też między dietą uwzględniającą takie produkty (przeciery, koncentraty, zupy czy soki pomidorowe) a profilaktyką nowotworów pęcherza moczowego, piersi, skóry, żołądka czy przełyku. Z kolei aż o 60 proc. spada ryzyko rozwoju raka jelita cienkiego - dzięki obecności przetworów pomidorowych w jadłospisie.

Reklama

Ekspert przypomniał, że szczególnie polecaną strategią jest zawarcie w codziennym menu nie samych pomidorów, a przetworów, które powstały na ich bazie. Mogłoby się wydawać, że świeże warzywa będą najbardziej wartościowe, ale to właśnie przetworzone zawierają kilkakrotnie więcej likopenu, naturalnego przeciwutleniacza, któremu udowodniono właściwości antynowotworowe. Surowe pomidory też go mają, im bardziej dojrzałe - tym więcej. Jednak w tym zestawieniu zdecydowanie wygrywają przetwory, także zupa z naturalnych składników, którą częstowano.

Podstawowa profilaktyka chorób układu moczowego

O nowotworach pęcherza moczowego rzadko się mówi, a szkoda, gdyż są to, jak się okazuje, jedne z najczęściej występujących zmian nowotworowych u pacjentów, którzy przekroczyli 60. rok życia - i ponownie, problem trzy razy częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Wielu przypadkom zachorowania można zapobiec - dzięki wykonywaniu regularnych badań profilaktycznych w gabinecie urologa, ale już podstawowe badanie moczu, wykonywane przynajmniej raz w roku, jedno z najprostszych i najmniej kłopotliwych (i zupełnie bezbolesnych) badań, powie niejedno o stanie zdrowia pacjenta. Kolejnym elementem skutecznej profilaktyki jest dieta bogata w likopen, stąd symbol akcji - pomidor. 

Prowadzona kampania informacyjna ma też przybliżyć tematy innych schorzeń układu moczowego, jak np. nietrzymanie moczu, które dotyka już co trzecią osobę po 60. roku życia, zakażenia układu moczowego (częstsze u kobiet - z uwagi na krótszą cewkę moczową) oraz męski problem - przerost gruczołu krokowego. 

Zobacz także:

Mocz w tym kolorze może oznaczać nowotwór. Uważaj!

Syndrom śmiejącej się kukiełki - na to cierpi syn Colina Farrella

Najlepsze przepisy na zupę pomidorową - tylko tutaj takie zestawienie!

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: układ moczowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL