Właściwości tranu
Uzupełnia dietę w podstawowe dla organizmu witaminy A i D, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, wspomaga prawidłowy rozwój kości, mózgu, siatkówki oka. Przyspiesza proces uczenia się oraz pozwala na lepszą koncentrację. To tylko kilka zalet jakie posiada tran. Ale czy wiesz, że latem może szkodzić?
Tran zapewne kojarzy nam się z czymś odpychającym. Jego charakterystyczny zapach i smak nie należy do przyjemnych, dlatego też często zapominamy o bogatych właściwościach tranu. Szkoda, ponieważ posiada wiele drogocennych cech. Tran to nic innego jak ciekły tłuszcz, który otrzymuje się z ryb. Do tych najbardziej rozpowszechnionych możemy zaliczyć tran: wielorybi, z wątroby rekina i z wątroby dorsza.
W tranie znajdziemy unikalną kompozycję niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 - w tym te najważniejsze, czyli kwas eikozapentaenowy i dokozaheksaenowy, omega-6 oraz witamin A i D, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza w okresie wzrostu.
Tran najlepiej jest spożywać jesienią i zimą, kiedy nasz organizm potrzebuje zwiększonej odporności. Według niektórych opinii lepiej jest wstrzymać się podczas upalnego lata. Dlaczego? Ze względu na witaminę D, która w tranie występuje w dużych ilościach.
Sugestia ta wynika ze wzmożonej produkcji witaminy D w okresie letnim pod wpływem promieni słońca, które pobudzają nasz organizm do wydzielania tej witaminy. Istnieje więc ryzyko, że w okresie wysokiego nasłonecznienie możemy ją przedawkować.
Więcej w serwisie:
Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!
Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta
Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?