Ubezpieczenie w podróży. Jak wyrobić kartę EKUZ?

Noc spędzona w zagranicznym szpitalu może kosztować cię o wiele więcej, niż doba w pięciogwiazdkowym hotelu. Jeśli nie masz odpowiedniego ubezpieczenia, atak wyrostka robaczkowego, kolka nerkowa, złamana noga lub nadepnięcie na jeżowca będzie cię słono kosztować. O co zadbać, zanim wybierzesz się w podróż?

Co się może przytrafić na wakacjach?

Sądzisz, że dodatkowe ubezpieczenie nie jest ci potrzebne, bo w końcu jesteś okazem zdrowia, jedziesz do "cywilizowanego" kraju i nie zamierzasz tam uprawiać sportów ekstremalnych? Każdego roku wielu naszych rodaków rozumuje podobnie i w konsekwencji tego żałuje. Tak naprawdę nawet podczas wypadu za miasto może ci się przydarzyć niejedno, a co dopiero podczas podboju bliższej lub dalszej zagranicy. 

Zatrucia pokarmowe, reakcje alergiczne i "zemsta Faraona"

Zetknięcie się z inną florą bakteryjną, lokalnymi przysmakami, na które można być uczulonym i nawet o tym nie wiedzieć, a nawet niedostateczna higiena podczas przygotowywania posiłków w miejscowych "małych gastronomiach", w jakich będziesz się stołować choćby okazjonalnie, może się skończyć biegunką, wymiotami, albo i poważnym odwodnieniem oraz innymi konsekwencjami, które zmuszą do hospitalizacji, przyjmowania kroplówek lub leków przeciwhistaminowych. 

Reklama

Poparzenia słoneczne

Piekące łydki i plecy to niejedyny efekt przedawkowania słońca południa. Gdy pojawi się gorączka, opuchlizna na ciele albo objawy udaru słonecznego, podręczne środki ratunkowe mogą nie wystarczyć. 

Złamania i urazy

Na urlopie jakoś tak częściej się przytrafiają. Statystyki smucą. Ruszenie się zza biurka i skok na głęboką wodę (dosłownie i w przenośni) mogą skończyć się bardzo różnie. To może być złamana noga, albo coś zupełnie nieprzewidzianego, typu rybia ość wbita w ścianę przełyku. I co teraz?

Wypadki komunikacyjne

Przydarzają się codziennie, na całym świecie. Stłuczka samochodowa, coś znacznie poważniejszego albo ot, upadek z roweru wymagający założenia kilku szwów na ciele cyklisty. 

Wyrobienie karty EKUZ

Co to jest karta EKUZ?

Skrót oznacza Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. To przydatny dokument unijny, potwierdzający prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na terenie państw należących do Unii Europejskiej oraz EFTA.

Warto wyrobić tę kartę przed udaniem się na wakacje. Lepiej, żeby nigdy nie była potrzebna, ale w sytuacji zagrożenia uratą zdrowia lepiej ją mieć niż jej nie mieć. 

Karta uprawnia do korzystania z usług państwowej służby zdrowia danego kraju, jednak z pewnymi zastrzeżeniami:

- pacjent musi wymagać pilnej pomocy, a zabiegi, jakim się poddaje muszą być niezbędne i nieplanowane. Oznacza to, że operacja wyrostka robaczkowego jest jak najbardziej możliwa, ale wykonanie np. czynności lakowania zębów już nie,

- nie wszystkie zabiegi i usługi będą w 100 proc. darmowe, pacjent podlega takim samym prawom, jak ubezpieczeni obywatele danego kraju. Jeśli na jego terytorium np. konieczne jest pokrywanie części kosztów konsultacji czy zabiegów, pacjent z zagranicy też będzie musiał je pokrywać.

Ile kosztuje karta EKUZ?

Wyrobienie karty EKUZ jest darmowe.

Dla kogo jest karta EKUZ?

Kartę EKUZ może wyrobić każda osoba ubezpieczona (także bezrobotna, zarejestrowana w UP) oraz zgłoszone do ubezpieczenia dzieci. Karta przysługuje też osobom bez ubezpieczenia, mające szczególne uprawnienia do leczenia (np. dzieci i młodzież, którzy nie mogą być zgłoszeni do ubezpieczenia przez opiekunów).

Jak i gdzie ją wyrobić kartę EKUZ?

- osobiście, w dowolnie wybranym oddziale lub delegaturze NFZ, składając wypełniony i podpisany wniosek, który można pobrać na stronie Nfz.gov.pl - kartę wówczas otrzymuje się od razu, 

- wysyłając pobrany, wypełniony i zeskanowany wniosek drogą e-mailową (ekuz@nfz.gov.pl lub, w przypadku wniosków pracowniczych - ekuz.praca@nfz.gov.pl),

- inne drogi to poczta tradycyjna, platforma ePUAP lub Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

AB

Zobacz także:

Kogo kleszcze lubią najbardziej?

Zemsta faraona - koszmar na wakacjach

Refluks żołądkowo-przełykowy. Choroba, która może wykluczyć z normalnego życia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenie turystyczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL