Astygmatyzm - jedna z najpopularniejszych wad wzroku

Astygmatyzm stanowi nawet 50 proc. wszystkich wad wzroku. Objawia się zniekształconym i/lub rozmytym widzeniem. U pacjentów pojawić się mogą również inne objawy, m.in. bóle głowy, problemy z koncentracją czy częste mruganie. Co jeszcze trzeba wiedzieć o astygmatyzmie?

Astygmatyzm - co to jest?

Astygmatyzm (inaczej niezborność) to wada wzroku, która polega na zniekształconym i rozmytym widzeniu. Zaburzenie wynika z wady rogówki lub soczewki ocznej, które mogły zostać rozciągnięte lub zniekształcone. Według WHO astygmatyzm stanowić może ponad 50 proc. wszystkich problemów z widzeniem. W wielu przypadkach niezborności towarzyszą inne wady wzroku - krótkowzroczność i dalekowzroczność. 

Ze względu na przebieg choroby, wyróżnić można kilka rodzajów astygmatyzmu. Poniżej wymieniamy najpowszechniejsze.

1. Astygmatyzm regularny prosty - cechuje się dwiema prostopadłymi osiami optycznymi. Łatwy do skorygowania szkłami cylindrycznymi.

Reklama

2. Astygmatyzm regularny odwrotny - oś optyczna pozioma załamuje silniej niż pionowa.

3. Astygmatyzm regularny skośny - osie nie są umieszczone pionowo i poziomo.

Astygmatyzm - przyczyny

Jak na razie nie udało się określić bezpośredniej przyczyny astygmatyzmu. Wiadomo jednak, że schorzenie to jest dziedziczone. Za możliwe przyczyny omawianej wady wzroku podaje się także urazy mechaniczne (np. uraz rogówki lub soczewki oka) oraz wady anatomiczne. Astygmatyzm pojawić się może również w przebiegu innych chorób. Zdarza się, że towarzyszy np. zaćmie.

Astygmatyzm - objawy

Tak jak zostało już napisane - głównym objawem astygmatyzmu jest zniekształcone i/lub rozmyte widzenie. Poza tym u chorych wystąpić mogą także inne dolegliwości. To przede wszystkim:

  •    mrużenie oczu, które ma na celu poprawę widzenia,
  •    zmęczenie - zwłaszcza po wysiłku wzrokowym,
  •    częste bóle głowy,
  •    łzawienie,
  •    przekrzywienie głowy,
  •    bóle oczu,
  •    częste tarcie oczu,
  •    problemy ze zrozumieniem czytanego tekstu,
  •    problemy z odnalezieniem się w przestrzeni,
  •    częste mruganie,
  •    bardzo szybkie zmęczenie podczas czytania,
  •    tendencja do mylenia liter,
  •    problemy z koncentracją.

Astygmatyzm - leczenie

W przypadku podejrzenia astygmatyzmu należy zgłosić się do okulisty, który przeprowadzi odpowiednie badania. U pacjentów najczęściej wykonuje się badanie topografii rogówki, keratometrię oraz wideokeratografię komputerową. Najpopularniejszą metodą korygowania wzroku pacjentów z astygmatyzmem są odpowiednio dobrane okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Warto pamiętać jednak, że zarówno okulary, jak i soczewki nie są metoda leczenia. Mają one jedynie na celu poprawienie komfortu pacjenta.

Astygmatyzm trwale wyleczyć można jedynie metodą laserową. Do zmiany krzywizny rogówki obecnie wykorzystuje się przede wszystkim LASIK oraz PRK. Laserowa korekta wzroku uważana jest za jedną z najnowocześniejszych metod leczenia wad wzroku. Korekta przeznaczona jest dla pacjentów, których wada wzroku mieści się w przedziale od +6 do -10 dioptrii. Zaleca się ją osobom, które nie chcą lub nie mogą korzystać z okularów lub soczewek, a także sportowcom i pacjentom aktywnym fizycznie.  


Warto pamiętać, że zabieg przeznaczony jest dla osób, które ukończyły 20. rok życia. Przeciwskazaniem do zabiegu są takie choroby i schorzenia jak m.in. cukrzyca, choroby tarczycy, wady serca i niektóre choroby nowotworowe. Laserowej korekty wzroku nie przeprowadza się również u kobiet w ciąży. Zabieg uznawany jest za bezpieczny i wiąże się z niewielkim ryzykiem. Wadą jest jego cena. W zależności od wybranej metody, za laserową korektę jednego oka zapłacić trzeba od 1.500 do nawet 6.000 zł. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ.

Zobacz także:

Płynne złoto. Zacząłeś już pić tran? 

Syndrom śmiejącej się kukiełki. Na to cierpi syn Colina Farrella

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: astygmatyzm | astygmatyzm objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL