Irydologia powie ci prawdę? Choroby, które można wyczytać z oczu

​Żółte zabarwienie oczu jest charakterystyczne dla pacjentów z chorobami wątroby. Wybroczyny widoczne w oczach mogą świadczyć o cukrzycy, a plamki - o nowotworze. Zmianami w oczach objawiają się również inne choroby, m.in. schorzenia nerek czy tarczycy. Opisuje je zarówno irydologia, nauka o chorobach widocznych w tęczówce, jak i medycyna konwencjonalna. Pod jakim kątem warto spojrzeć sobie w oczy, by nie przeoczyć choroby? Sprawdź.

Irydologia - co to jest?

Irydologia to dział medycyny alternatywnej, który zajmuje się oceną stanu zdrowia na podstawie wyglądu tęczówki. Dział ten ma bardzo bogatą historię. Dokładna analiza tęczówki stosowana była już w starożytnym Egipcie i starożytnych Chinach. 

Lekarze zalecają jednak dużą ostrożność. Skuteczność irydologii nie jest potwierdzona badaniami medycznymi, dlatego nie można opierać na niej diagnozy. Dodatkowo metoda ta nie pozwala odpowiedzieć na pytanie, co dokładnie dzieje się z pacjentem. Irydolog jedynie organy, w których mogły nastąpić ewentualne zmiany chorobowe. Irydologię można więc potraktować jako wstępne badanie i pewną wskazówkę do dalszego leczenia, jednak metoda to nigdy nie zastąpi tradycyjnych metod diagnostycznych.

Reklama

Jakie choroby można wyczytać z oczu?

Zwolennicy irydologii zwracają uwagę, że z oczy wyczytać można wiele nieprawidłowości. Chodzi m.in. o 

  • choroby układu krwionośnego, 
  • układu nerwowego, 
  • układu pokarmowego, 
  • układu immunologicznego, 
  • alergie, 
  • choroby nowotworowe, 
  • a także stany zapalne, 
  • zatrucia organizmu, 
  • niedobory witaminowe 
  • i zaburzenia psychiczne. 

Na związek pomiędzy wzrokiem i wyglądem oka oraz tęczówki, a innymi chorobami, zwracają uwagę również lekarze. Zmiany w oczach mogą być objawem m.in. nadczynności i niedoczynności tarczycy, cukrzycy, nerek i wątroby.

Zmiany w oczach a nowotwory

Badanie przebiega w prosty i bezbolesny sposób. Irydolog za pomocą lampy oświetla oko i dokładnie przygląda się ewentualnym zmianom w tęczówce. Wygląd tęczówki porównuje się z tzw. mapami irydologicznymi. To dokładne schematy, zarówno dla prawego, jak i lewego oka. Według założeń irydologii, każdej części ciała odpowiada dokładnie określone miejsce w tęczówce oka.

Dzięki temu można zwrócić uwagę na występujące w organizmie zmiany. Zmiany nazywa się znakami irydologicznymi. Mogą mieć one charakter m.in. plam, cieni, kresek i przebarwień.

Irydolodzy uważają, że w przypadku nowotworów zauważyć można tzw. zatoki (zagłębienia lub rozwarstwienia o dziwnych kształtach) oraz znaki defektu, czyli ciemne punkciki o geometrycznym kształcie, np. rombu, trójkąta, kreski i owalu.

Zmiany w oczach a tarczyca

Należy pamiętać, że powiązaniem objawów widocznych w oczach z innymi chorobami zajmuje się nie tylko medycyna alternatywa. Także lekarze podkreślają, że problemy z oczami i wzrokiem mogą być objawem wielu chorób. W przebiegu niedoczynności i nadczynności tarczycy wystąpić mogą takie symptomy jak zaburzenia ostrości widzenia, zmęczenie wzroku, suchość oczu, wzrost ciśnienia śródgałkowego, ból oka, puchnięcie oraz obrzęk powiek. Niepokojące objawy należy skonsultować z okulistą i endokrynologiem. 

Zmiany w oczach a cukrzyca

Inną chorobą, która objawiać się może zmianami w oczach jest cukrzyca. U chorych wystąpić mogą poważne problemy ze wzrokiem. Chodzi m.in. o uszkodzenie siatkówki, cukrzycowy obrzęk plamki, zaćmę i jaskrę wtórną. U niektórych pacjentów dojść może nawet do nieodwracalnej ślepoty. W przypadku cukrzycy, zmiany mogą być widoczne podczas podstawowego badania okulistycznego. Wystąpić mogą charakterystyczne mikrotętniaki i wybroczyny w oku.

Zmiany w oczach a chore nerki

Kolejną grupą chorób, które objawiać się mogą zmianami w oczach, są choroby nerek. W przypadku problemów z nerkami u chorych wystąpić może: obniżenie poczucia kontrastu, zaburzenia w rozpoznawaniu barw, postępująca utrata widzenia i obrzęk tarczy nerwu wzrokowego. Zdarza się, że zmiany obejmują także wygląd źrenicy, która staje się nieco zniekształcona.

Zmiany w oczach a choroby wątroby

Choroby wątroby objawiać się mogą żółtym zabarwieniem oczu. Ma ono związek z podwyższonym poziomem bilirubiny we krwi, która nie zostaje odpowiednio wydalona z organizmu. Zmiany w oczach dotyczyć mogą takich chorób jak m. in. wirusowe zapalenie wątroby, marskość czy uszkodzenie wątroby.

Jak często badać oczy?

Do okulisty zgłaszamy się zazwyczaj w przypadku, gdy zauważymy pierwsze problemy ze wzrokiem. To jednak duży błąd. Należy pamiętać o regularnych badaniach okulistycznych, dotyczy to zwłaszcza osób spędzających wiele godzin przed komputerem. 

Młodsi pacjenci powinni odwiedzać okulistę przynajmniej raz na dwa lata. Pacjenci po 40. roku życia - powinni zgłaszać się na badania kontrolne przynajmniej raz w roku. Dzięki temu można szybko rozpoznać rozwój zaćmy, jaskry czy zwyrodnienia plamki. W przypadku pacjentów z konkretnymi schorzeniami, np. cukrzycą czy chorobami nerek, częstotliwość wizyt u okulisty powinna być ustalana indywidualnie.

CZYTAJ TAKŻE:

Plamki Brushfielda. Co oznacza biały pierścień wokół oka?

O czym świadczy wylew krwi do oka?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: oczy | tęczówka | diagnostyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL