Piski w uszach jako objaw. O jakich problemach zdrowotnych świadczy?
Piski w uszach to bardzo często występujący problem - szacuje się, że na co dzień zmaga się z nimi ok. 10-15 proc. populacji. Mimo, że wiele osób jest w stanie dobrze je tolerować, to niekiedy są one na tyle uciążliwe, że znacznie utrudniają koncentrację i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Co może być przyczyną pisków w uszach? Wyjaśniamy.
Najczęstszą przyczyną pojawienia się pisków w uszach jest uszkodzenie receptorów słuchowych (komórek włoskowatych) zlokalizowanych w głębi ucha wewnętrznego. W prawidłowych warunkach komórki włoskowate uginają się pod wpływem drgań błony pokrywającej, wprawionej w ruch przez płyn znajdujący się w kanałach ucha wewnętrznego. W ten sposób powstaje impuls, przekazywany dalej przez nerw słuchowy aż do nadrzędnej kory słuchowej, znajdującej się w mózgu.
Niestety pod wpływem narażenia na długotrwały hałas lub wraz z wiekiem może dojść do uszkodzenia drobnych i wrażliwych komórek receptorowych, przez co mogą one wysyłać losowe sygnały do mózgu nawet wtedy, gdy do uszu nie docierają żadne bodźce słuchowe. W ten sposób dochodzi do pojawienia się pisków w uszach. Przyjmuje się, że bezpieczną granicą natężenia dźwięku dla słuchu człowieka jest 80 - 85 dB. Dźwięki o natężeniu 90 dB lub powyżej mogą być przyczyną uszkodzenia drobnych receptorów ucha wewnętrznego. Takie wartości bądź wyższe mają m.in. przerwy w szkole, ruch uliczny w dużym mieście czy słuchanie głośno muzyki na słuchawkach.
Jeżeli w przeszłości przebyłeś uraz w okolicy głowy lub szyi, może być to odpowiedzią na to, dlaczego słyszysz piski w uszach. Tego typu urazy mogą być bowiem przyczyną nieprawidłowości struktur ucha wewnętrznego odpowiedzialnych za prawidłowe słyszenie, a także wywoływać głębsze uszkodzenia, na przykład nerwu słuchowego czy elementów drogi słuchowej znajdujących się w mózgu. Komplikacje tych uszkodzeń, jak piski w uszach, pogorszenie słuchu, problemy z równowagą czy nadwrażliwość na głośne dźwięki mogą pojawić się od razu po urazie, jednak nierzadko dają o sobie znać dopiero po pewnym czasie. Szacuje się, że traumatyczny uraz w okolicy głowy i szyi w kolejnej dekadzie zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń słuchu nawet dwukrotnie.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że wiele popularnych i powszechnie stosowanych leków może nasilać odczuwanie pisków w uszach. Należy tutaj wymienić przede wszystkim:
- niesteroidowe leki przeciwzapalne, na przykład kwas acetylosalicylowy, ibuprofen,
- niektóre antybiotyki (aminoglikozydy, makrolidy),
- niektóre leki moczopędne (przede wszystkim diuretyki pętlowe, do których należy m.in. furosemid i torasemid),
- leki stosowane w leczeniu chorób nowotworowych (cytostatyki),
- leki przeciwmalaryczne, np. chinina.
Przyczyną pisków w uszach mogą być również wszelkie choroby rozwijające się w obrębie uszu. Najczęstsze są bez wątpienia infekcje, które mogą wywołać zablokowanie przewodów słuchowych przez nadmiar wydzieliny i w efekcie być przyczyną wzrostu ciśnienia wewnątrz uszu. Sprzyja to nie tylko pogorszeniu słuchu, ale również pojawieniu się pisków. Objawy te zwykle mijają po wyleczeniu zakażenia, jednak przy nawracających infekcjach może niestety dojść do ich utrwalenia.
Wzrost ciśnienia wewnątrz uszu może się pojawić również u osób, które mają tendencję do nadmiernego wytwarzania woskowiny, zatykającej przewody słuchowe. Piski w uszach mogą występować również w przebiegu innych, rzadszych chorób, np. choroby Meniere’a, dysfunkcji trąbki Eustachiusza, otosklerozy czy nerwiaka nerwu słuchowego.
Nieprzyjemne piski w uszach mogą być również konsekwencją nieprawidłowości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Jest to bardzo ważny staw, dzięki któremu możliwe jest otwieranie i zamykanie ust, a także żucie pokarmu. Czasami jednak pod wpływem różnych czynników (m.in. stresu, wad zgryzu, ubytków zębowych, przeciążeń mięśni w wyniku zbyt silnego zaciskania szczęki, zgrzytania zębami) jego prawidłowa funkcja może zostać zaburzona.
Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym mogą być przyczyną wielu dolegliwości, nie tylko bólu mięśni żuchwy, szczęki przy otwieraniu ust i gryzieniu twardych pokarmów, ale także bólu głowy i okolicy ucha zewnętrznego. Mogą one wywoływać również piski w uszach. Aby złagodzić powyższe objawy warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, co może być przyczyną tych problemów. Jeżeli jest nią wada zgryzu, być może konieczne będzie jej wyleczenie, na przykład aparatem ortodontycznym czy zabiegiem chirurgicznym. Przy zgrzytaniu zębów wykonuje się specjalne szyny relaksacyjne. Dodatkową ulgę może dać fizjoterapia pod kątem fizjoterapeuty specjalizującego się w problemach ze stawem skroniowo-żuchwowym.
Przyczyną pisków i szumów w uszach mogą być także choroby układu krążenia. Mowa tu przede wszystkim o nadciśnieniu tętniczym czy miażdżycy, szczególnie w obrębie tętnicy szyjnej. Zwężenie miażdżycowe w tym obszarze może wywoływać chaotyczny, turbulentny przepływ krwi przez tętnicę, co niekiedy w efekcie daje słyszenie pulsujących pisków w uszach. Podobnie mogą się objawiać malformacje i przetoki tętniczo-żylne oraz tętniaki.
CZYTAJ TAKŻE: