Po zabiegu można znów chodzić bez okularów. Minus? NFZ nie refunduje

Jeśli zmagasz się z wadą wzroku i irytują cię spadające z nosa okulary, szkła parujące przy wejściu do ogrzanego pomieszczenia lub codzienne zakładanie i zdejmowanie soczewek, być może rozważasz laserową korekcję swojej wady. Ten zabieg stał się bardzo popularny, przede wszystkim ze względu na znaczne bezpieczeństwo i natychmiastowy efekt. Niemniej wielu pacjentów ma wątpliwości czy jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w ich przypadku - żeby je rozwiać, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące laserowej korekcji wzroku.

Na czym polega laserowa korekcja wad wzroku?

Laserowa korekcja wzroku ma na celu pomoc osobom zmagającym się z dalekowzrocznością, krótkowzrocznością lub astygmatyzmem. W przypadku dalekowzroczności zabieg polega na wzmocnieniu układu optycznego poprzez uwypuklenie rogówki (będącej zewnętrzną, łatwo dostępną częścią oka) i skierowanie promieni świetlnych na siatkówkę. U krótkowidzów laser spłaszcza rogówkę, znosząc wadliwe skupianie się promieni świetlnych przed siatkówką. Wzrok można skorygować także u osób dotkniętych astygmatyzmem, a więc nieregularną krzywizną rogówki. U tych pacjentów laser doprowadzi do wyrównania płaszczyzny rogówki i przywrócenia skupiania się promieni na siatkówce, co zapewni ostre i wyraźne widzenie.

Reklama

Kto kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku?

Przed przystąpieniem do zabiegu, pacjent przechodzi odpowiednią kwalifikację, mającą potwierdzić, że w jego przypadku laserowa korekcja okaże się bezpieczna i skuteczna. Do najważniejszych warunków, które muszą zostać spełnione należą:

  • stabilna wada wzroku - zabiegu nie przeprowadza się u osób poniżej 20 roku życia, ponieważ istnieje u nich ryzyko dalszego pogłębiania się wady wynikające z ciągłego wzrostu gałki ocznej;
  • wiek poniżej 60 roku życia - zakłada się, że u starszych pacjentów rogówka uległa naturalnym przemianom związanym ze starzeniem się i zabieg mógłby okazać się mało skuteczny;
  • prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego - osłabienie odporności zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pozabiegowych.

O tym czy dany pacjent może zostać poddany laserowej korekcji wzroku, decyduje lekarz okulista, zarówno na podstawie zebranego wywiadu jak i badania okulistycznego. Warto pamiętać, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

Czy zawsze można przeprowadzić zabieg?

Chociaż laserowa korekcja wzroku wydaje się być doskonałym rozwiązaniem dla wielu osób zmagających się z kłopotami z widzeniem, warto mieć na uwadze, że jak większość procedur medycznych i ona ma pewne ograniczenia. Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, wymienia się m.in.: 

  • wady wzroku przekraczające +6 dioptrii przy dalekowzroczności, -10 dioptrii przy krótkowzroczności lub 5-6 dioptrii przy astygmatyzmie;
  • zaćmę i jaskrę;
  • zespół suchego oka;
  • zanik nerwu wzrokowego;
  • stany zapalne oka;
  • odwarstwienie rogówki;
  • zwyrodnienia: siatkówki, plamki żółtej;
  • niektóre choroby - np. cukrzycę, opryszczkę, część nowotworów, schorzenia o podłożu autoimmunologicznym, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę;
  • uzależnienia od: alkoholu, papierosów czy leków;
  • okres ciąży i karmienia piersią;
  • obecność rozrusznika serca.

Czy laserowa korekcja wzroku boli?

Uspokajamy: to bezbolesny zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Niektórzy pacjenci w pierwszych dniach po zastosowaniu lasera zgłaszają: łzawienie, uczucie ciała obcego, spadek ostrości widzenia, obrzęk powiek i nadwrażliwość na światło, jednak nieprzyjemne objawy samoistnie ustępują w czasie.

Ile kosztuje zabieg laserowej korekcji wzroku?

Cena zabiegu uzależniona jest od ośrodka. Jedną z najtańszych technik jest LASEK (koszt ok. 1500 zł od oka). Wybierając inne metody, należy liczyć się z wydatkiem od 2 tys. do ok. 5 tys. zł. Obecnie laserowa korekcja wzroku nie jest refundowana przez NFZ.

Czy po laserowej korekcji wzroku wada wraca?

Poprawa widzenia uzyskiwana jest zaraz po zabiegu. Okres rekonwalescencji jest bezbolesny i krótkotrwały. Pacjenci zwykle mogą wrócić do pracy i codziennych czynności już następnego dnia. Zgodnie z założeniem laserowa korekcja wzroku powinna na stałe poprawić ostrość widzenia. Całkowity efekt zależy jednak od wielkości i charakteru wady oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Jak przygotować się do laserowej korekcji wzroku?

O tym jak należy przygotować się do laserowej korekcji wzroku, pacjent zostanie poinformowany przez okulistę, podczas procesu klasyfikacji. Przed zabiegiem nie powinno się: nosić soczewek, spożywać alkoholu i palić papierosów, malować się, stosować kremów w okolicy oka. Pacjentką nie zaleca się przerywania stosowania tabletek antykoncepcyjnych. 

Co po zabiegu?

Po laserowej korekcji wzroku należy stosować leki w postaci kropli. Dodatkowo przez około 3 do 6 msc. zalecane jest wkrapianie tzw. sztucznych łez. Przez około dwa tygodnie po zabiegu nie powinno się wykonywać makijażu.

CZYTAJ TAKŻE:

Czytanie staje się wyzwaniem, a światło jest zbyt ciemne. Na starczowzroczność cierpią coraz młodsi

Badanie oczu pozwoli oszacować ryzyko zgonu. Nowe odkrycie naukowców

Czerniak oka - najczęstszy nowotwór narządu wzroku

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: astygmatyzm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL