Słońce i wiatr w oczy
To nie jest dobry czas dla oczu - słońce i wiatr powodują, że szybko odparowuje z nich filtr ochronny. Do nawilżenia gałki potrzeba teraz o wiele więcej łez. Stąd częste łzawienie. Ale może też być ono oznaką alergii albo np. ziarenka piasku w oku.
Łzy produkowane w gruczołach pod powiekami, płyną bez przerwy. Dopóki wszystko jest w porządku, nawet ich nie zauważasz. Ale gdy nagle zaczynają wypływać, oznacza, że coś im przeszkadza.
Sezonowa alergia
Silne łzawienie może być oznaką alergicznego zapalenia spojówek. Oczy nie tylko łzawią, ale też pieką i swędzą, a ty dodatkowo kichasz. Świąd lokalizuje się w wewnętrznym kąciku oka, gdzie gromadzi się alergen (np. pyłki roślin).
Pocieranie oczu daje co prawda natychmiastową ulgę, ale wkrótce świąd powraca ze zdwojoną siłą. W rezultacie tarcia dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych spojówek, oczy stają się czerwone i podrażnione.
Co robić? Kiedy tylko czujesz szczypanie pod powiekami, od razu przemyj oczy przegotowaną wodą, roztworem soli fizjologicznej - jednorazowe ampułki kupisz w aptece - lub tzw. sztucznymi łzami (inne metody znajdziesz w kółkach na dole).
Jeśli jednak podrażnienie nie mija, pojawi się gorączka lub pogorszenie ogólnego samopoczucia, masz trudności z widzeniem i wystąpią silne bóle, natychmiast zgłoś się do okulisty lub alergologa.
Bakterie i wirusy
Gdy piecze dwoje oczu naraz, masz spuchnięte powieki, czasami pojawia się biały, ropny wyciek, doszło do bakteryjnego zapalenia spojówek. Łzawienie i przezroczysta wydzielina najpierw w jednym oku, a po kilku dniach także w drugim, świadczy o zapaleniu wirusowym.
Co robić? W zapaleniu bakteryjnym i wirusowym ulgę przynosi stosowanie ciepłych okładów przez 5 minut, 3-4 razy dziennie. Można przez kilka dni (najwyżej trzy) używać kropli do oczu, łagodzących podrażnienia. Aż do całkowitego wyleczenia noś okulary przeciwsłoneczne.
Uwaga! Częstą przyczyną zapalenia spojówek latem jest kąpiel w zanieczyszczonej wodzie.
Obcy w oku
Powszechną "wakacyjną" dolegliwością są infekcje związane z ciałem obcym w oku. Ziarenko piasku, kurz czy muszka, których oko nie może samo usunąć, są przyczyną bólu, zaczerwienienia i nadmiernego łzawienia.
- Jeśli tego rodzaju objawy utrzymują się 5-10 godzin, muszą zostać skonsultowane z okulistą - mówi dr Radosław Różycki, specjalista chorób oczu CM MML. - Pozwoli to zapobiec rozwojowi stanów zapalnych.
Wysoka temperatura, niska wilgotność i częste przebywanie na powietrzu powodują również nasilenie objawów u osób cierpiących na zespół suchego oka. Często w wakacje osoby te skarżą się na bóle, uczucie piasku pod powiekami i suchość oczu.
30/2014 Tele Tydzień