Takie zmiany na palcach są alarmujące. To jeden z objawów twardziny
Początkowo w palcach rąk dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych, dlatego stają się one bledsze i chłodniejsze. Choroba rozwija się długi czas, a podłoże twardziny znajduje się w układzie immunologicznym. Ta podstępna choroba najpierw atakuje skórę, a później narządy wewnętrzne. Czym jest twardzina, jakie są jej objawy i szanse na leczenie? Odpowiadamy.
Twardzina układowa jest chorobą przewlekłą i dotyczy tkanki łącznej. Jest to niezwykle istotna tkanka dla ludzkiego organizmu, bowiem stanowi ona podporę dla narządów wewnętrznych i łączy wszystkie tkanki.
Podłoże choroby jest autoimmunologiczne, co oznacza, że organizm niszczy swoje własne komórki.
Przyczyna choroby nie jest znana, największym prawdopodobieństwem jej rozwoju jest wada genetyczna. Za czynniki chorobotwórcze wskazuje się także ekspozycję na benzen, ksylen, silikon, krzem i chlorek winylu.
Postępowanie choroby ma różne tempo, a jej leczenie ma charakter objawowy. Na tę chwilę nie ma skutecznego sposobu leczenia twardziny układowej.
Choroba na początku nie daje jednoznacznych objawów. Zanim pojawią się zmiany skórne, u pacjentów często występuje objaw Rayauda. To zblednięcie, zasinienie a następnie zaczerwienia skóry palców rąk lub stóp pod wpływem działania zimna.
Kolejnym etapem rozwoju choroby są skórne zmiany, występujące przede wszystkim na rękach oraz nogach chorego. Przede wszystkim zlokalizowane są na dłoniach, aż do łokci oraz stopach aż do kolan.
Skóra palców rąk początkowo staje się gruba i twarda, a chory zauważa tendencję do opuchlizny. Pacjentowi coraz większą trudność sprawia poruszanie palcami ze względu na przykurcze oraz ograniczenia w stawach.
Stopniowo zanikają gruczoły potowe oraz mieszki włosowe. Pojawiają się przebarwienia na skórze, otoczone jaśniejszą skórą - objaw ten nazywany jest "sól i pieprz".
Wraz z postępem choroby dochodzi do powolnego zaniku skóry. Pojawiają się na niej owrzodzenia oraz trudno gojące się rany.
Do zmian dochodzi również w obrębie twarzy - znikają głębokie zmarszczki, ograniczona zostaje mimika, skóra jest napięta, a nos ulega zmniejszeniu.
Twardzina układowa jest chorobą, która dotyka nie tylko skóry, ale także narządów wewnętrznych. Początkowo u chorego może pojawić zaburzenie smaku, problem z przełykaniem, zapalenie dziąseł. Wraz z postępem choroby pojawiają się zaparcia, nieprawidłowe wchłanianie składników pokarmowych, choroby płuc.
Wszystko to jest efektem postępującego włóknienia tkanki łącznej w narządach wewnętrznych. Choroba dotyka także serca, prowadząc do zaburzeń jego rytmu, zasłabnięć, aż w końcu do rozwoju choroby niedokrwiennej.
Pacjenci skarżą się także na bóle mięśni, kości, stawów. Pojawia się nawracające zapalenie stawów, ich sztywność oraz ograniczenia w ruchomości.
Leczenie dopasowywane jest indywidualnie do każdego pacjenta. Nie istnieje sposób na wyleczenie twardziny, a farmakoterapia oparta jest o działanie objawowe. Chorzy otrzymują leki przeciwbólowe, przeciwzapalne a w przypadku, kiedy choroba zajęła układ pokarmowy - konieczne jest wdrożenie odpowiedniej diety.
Pacjenci z rozpoznaną twardziną układową powinni pozostawać pod kontrolą lekarską do końca życia.
Źródła:
Stanisław Sierakowski, Matylda Sierakowska, Grzegorz Goncerz, Medycyna Praktyczna;
Anna Lis-Święty, Ligia Brzezińska-Wcisło, Twardzina układowa - czynniki prognostyczne, aktywność i ciężkość choroby
CZYTAJ TAKŻE:
Blado-sine palce, zimne ręce i stopy. Przyczyną objaw Raynauda
Drętwienie rąk nieoczywistym objawem. Pamiętaj o tych witaminach