Chorujesz na tarczycę lub hashimoto? Uważaj z ćwiczeniami! Te nie są dla ciebie

Aktywność fizyczna jest niezmiernie ważna w kontekście zachowania zarówno dobrego samopoczucia, jak i zdrowia. Jednak czy intensywne ćwiczenia są dla każdego? Co z osobami cierpiącymi na choroby związane z tarczycą? Czy one również mogą biegać, jeździć na rowerze czy chodzić na siłownię? Wyjaśniamy.

Choroby tarczycy a ćwiczenia. Czy chory gruczoł jest przeszkodą?

Bardzo często osoby z niedoczynnością tarczycynadczynnością tarczycy bądź chorobą Hashimoto zastanawiają się, czy mogą być aktywne fizycznie. Schorzenia te mogą być powodem konieczności wykluczenia pewnego rodzaju ćwiczeń, które mogą za bardzo obciążać organizm. Zbyt duży wysiłek może spowodować nasilenie się objawów związanych z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. To samo dotyczy choroby Hashimoto.

Reklama

Zbyt duży wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie kortyzolu zwanego również hormonem stresu. Kortyzol może przyczyniać się do wystąpienia zakłóceń związanych z wytwarzaniem trójjodotyroniny i tyroksyny (T3 i T4) przez tarczycę.

Wszelkie plany rozpoczęcia regularnej aktywności fizycznej warto skonsultować z lekarzem. Wówczas pomoże on w doborze właściwych ćwiczeń o bezpiecznej intensywności.

Jak ćwiczyć przy chorobach tarczycy?

Osoby chorujące na schorzenia związane z tarczycą powinny unikać pewnego rodzaju ćwiczeń. 

Nadczynność tarczycy może objawiać się m.in. zwiększonym tempem metabolizmu oraz przyspieszonym tętnem. Wobec tego nie są zalecane ćwiczenia wymagające podjęcia bardzo dużego wysiłku (np. interwały), ponieważ mogą stanowić zbyt duże obciążenie dla serca.

Zbyt intensywne ćwiczenia mogą prowadzić do zwiększenia stanu zapalnego w organizmie. Z pewnością nie służy to osobom cierpiącym na chorobę Hashimoto, która charakteryzuje się stanem zapalnym tarczycy. Wykonywanie ćwiczeń siłowych o krótkiej, lecz wysokiej intensywności (jak np. ćwiczenia oporowe na siłowni) może w tym przypadku pogłębić niektóre objawy wynikające z tego schorzenia.

Czy można ćwiczyć z hashimoto? Zdecydowanie tak, jednak warto wybierać ćwiczenia aerobowe, a także aktywność niewymagającą intensywnego wysiłku, jak np. jazdę na rowerze, spacery czy jogę. 

Nie tylko aktywność fizyczna. Przy chorej tarczycy pamiętaj o diecie

Osoby chcące wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną często są motywowane chęcią zgubienia zbędnych kilogramów. Jednak, aby skutecznie i zdrowo schudnąć, należy również trzymać się zdrowych nawyków żywieniowych. Zdecydowanie nie zaleca się restrykcyjnego ograniczenia przyjmowanych kalorii w celu osiągnięcia jak najszybszego efektu. W ten sposób można sobie jedynie zaszkodzić poprzez odebranie organizmowi składników odżywczych niezbędnych do regeneracji.

Dieta jest szczególnie istotna w przypadku chorób tarczycy. W niedoczynności ważne jest spożywanie produktów bogatych w błonnik. Nadczynność wymaga większej podaży kalorycznej. Z kolei osoby cierpiące na hashimoto powinny zwiększyć podaż kwasów tłuszczowych omega-3. 

W skomponowaniu zdrowej diety uwzględniającej specyfikę danych chorób tarczycy pomocna może okazać się konsultacja z profesjonalnym dietetykiem.

CZYTAJ TAKŻE: 

Czy można biegać codziennie? Będziesz zaskoczony, jakie są zasady

Trzy ćwiczenia lepsze niż brzuszki. Łatwo pożegnasz się z oponką

Najlepsze ćwiczenia dla seniorów. Jak ćwiczyć po 60. roku życia?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby tarczycy | ćwiczenia | większa aktywność fizyczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne