Jedno ćwiczenie, mnóstwo korzyści. Najszybciej spala tłuszcz, odmładza też serce
Już nie tylko rower stacjonarny i orbitrek. W wielu domach coraz częściej można znaleźć też bieżnię. Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą m.in. dostępnymi funkcjami, wszystkie jednak pozwalają wykonać dobry trening niezależnie od pogody czy pory dnia. Czy warto regularnie trenować na bieżni? Jakich efektów można się spodziewać? Wyjaśniamy.
Bieżnia to podstawowe wyposażenie każdej profesjonalnie urządzonej siłowni i też jeden z najczęściej wykorzystywanych sprzętów przez ćwiczących. Umożliwia bieganie lub chodzenie w miejscu, trening zróżnicowany, dostosowany do różnych potrzeb. Trening na bieżni ma wiele zalet, pomaga m.in. pozbyć się nadmiaru kilogramów i poprawić wygląd sylwetki, a także zwiększyć wydolność organizmu i kondycję. Głównie dlatego coraz więcej osób decyduje się zakup bieżni i korzystanie z niej w warunkach domowych. To też świetnie rozwiązanie dla osób, które rozpoczęły przygodę z bieganiem, ale ze względu na warunki pogodowe często wolą zostać w domu niż wyjść na zewnątrz i pobiegać w plenerze. Kusząca jest możliwość wykonania efektywnego treningu przy kolejnym odcinku ulubionego serialu.
Zastanawiasz się nad rozpoczęciem treningów na bieżni? Wskazujemy, jakie korzyści płyną z takiej formy ćwiczeń.
Taki wysiłek służy sercu
Regularna aktywność fizyczna, w tym marsz lub bieganie na bieżni, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Zmniejsza zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, wpływa korzystnie na profil lipidowy, sprzyja lepszemu dotlenieniu mięśnia sercowego, obniża ciśnienie krwi, usprawnia przepływ krwi przez narządy. Serce lubi też jazdę na rowerze, nordic walking, pływanie czy taniec. Wymienione aktywności zwiększają ilość oddechów na minutę, przyspieszają tętno, a dzięki temu wszystkie komórki ciała i tkanki mięśniowe są lepiej dotlenione i odpłacają się sprawniejszą pracą.
Pomaga schudnąć
Treningi na bieżni przynoszą zadowalające efekty osobom, które chcą schudnąć. Spalanie kalorii osiąga wysoki poziom ok. 260 kcal na 30 minut (choć pamiętajmy, że wiele zależy od intensywności treningu oraz indywidualnych predyspozycji). Z reguły przyjmuje się, że w ciągu godziny można spalić od 400 do nawet 800 kcal. Za sprawą bieżni stracisz zbędne kilogramy i wysmuklisz ciało. Dużą zaletą ćwiczeń na tym sprzęcie jest angażowanie do pracy całego ciała.
Wzmocni mięśnie
Ćwiczenia na bieżni wzmocnią mięśnie, nie tylko nóg, ale też ramion, brzucha czy mięśnie pośladkowe. Co ważne, bieganie na bieżni ma być też mniej obciążające dla stawów niż bieganie w terenie.
Ćwiczenia dobre na pamięć
Jak pokazują badania, nawet umiarkowane, ale regularne ćwiczenia fizyczne mogą poprawiać zdolności uczenia się i zapamiętywania. U osób biegających na bieżni czy jeżdżących na rowerku stacjonarnym zaobserwowano wyraźną poprawę spoczynkowego przepływu krwi w części mózgu nazywanej przednią częścią zakrętu obręczy, która bierze udział w różnych procesach poznawczych. Odnotowano również poprawę wyników w testach pamięciowych.
Bieżnia a poziom cukru we krwi
Według badania z 2022 r. opublikowanego w czasopiśmie "Medicine & Science in Sports & Exercise" konsekwentne treningi na bieżni pozytywnie wpływają na wrażliwość na insulinę i metabolizm glukozy, czyli dwa istotne elementy regulacji poziomu cukru we krwi.
Sposób na stres
Ćwiczenia na bieżni to sposób na obniżenie stresu. Osłabiają reakcję stresową organizmu i poprawiają nastrój. Regularna aktywność fizyczna, jaka by ona nie była (bieganie, pływanie itp.) przeciwdziała efektom nagłego oraz przewlekłego stresu i zapewnia lepszą tolerancję obciążeń stresowych.
Przed rozpoczęciem treningu bardzo ważna jest rozgrzewka. Warto na nią poświęcić ok. 10 minut. Przygotuje ona mięśnie, ścięgna i stawy do intensywnego wysiłku. Rozgrzewka może mieć np. formę marszu na bieżni lub ćwiczeń rozciągających. W trakcie biegu na bieżni należy utrzymywać wyprostowaną postawę. Patrzymy przed siebie, ramiona są ugięte, staramy się trzymać je blisko ciała, brzuch jest wciągnięty, a plecy wyprostowane. Bieg powinien trwać ok. 30-40 minut. Na koniec 10 minut wolniejszego biegu, który ma rozluźnić mięśnie i wyciszyć organizm. By zobaczyć efekty, należy ćwiczyć przynajmniej trzy razy w tygodniu, pamiętając o przerwach między treningami.
CZYTAJ TAKŻE:
Taki spacer najlepiej spala tłuszcz. Znaczenie ma nie tylko ilość kroków
Wybór treningu ma znaczenie. Jakie efekty da trening siłowy, a jakie trening cardio?
Na stres i nerwy, obolałe plecy i obwisłe ciało. Trening, który podbija sieć