Kto nie może jeździć na rowerze? Unikaj przy tych chorobach i w pewne dni
Jazda na rowerze jest aktywnością, która cieszy się popularnością na całym świecie, a korzyści z niej płynące, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, są niepodważalne. Poprawia kondycję, stymuluje krążenie krwi i pomaga zmniejszyć masę ciała, przy okazji pozostając formą ćwiczeń przyjazną dla środowiska. Jednak mimo wszystkich pozytywnych aspektów istnieją sytuacje, w których może być niewskazana lub nawet szkodliwa dla zdrowia. Jakie są przeciwwskazania do jazdy na rowerze? Kiedy jazda na rowerze może nam zaszkodzić?
Mimo wielu korzyści, jakie niesie za sobą jazda na rowerze, istnieje kilka istotnych przeciwwskazań, które należy wziąć pod uwagę, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla naszego zdrowia.
Jazda na rowerze nie jest wskazana dla osób z ciężkimi schorzeniami układu krążenia, m.in. niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu serca czy nieuregulowanym nadciśnieniem tętniczym. Ta forma aktywności fizycznej jest także odradzana leczącym się z powodu chorób stawów i kręgosłupa. Ponadto, aby uniknąć nasilenia dolegliwości bólowych i dyskomfortu, jazdę na rowerze należy czasowo wyeliminować po przebytych urazach i operacjach, w szczególności kolan, bioder i kostek, aż do powrotu pełnej sprawności.
Przejażdżki rowerowe mogą być też zbyt obciążające dla pacjentów z przewlekłymi chorobami płuc i oskrzeli, np. astmą i POChP. Nadmierny wysiłek fizyczny może prowadzić do pogorszenia duszności i silnego ucisku w klatce piersiowej, dlatego osoby z zaawansowanym stadium choroby powinny unikać tej aktywności, szczególnie jeśli nie była konsultowana z lekarzem.
Ze względu na duże ryzyko upadków i związanych z tym obrażeń przeciwwskazaniem do jazdy rowerem są zaburzenia błędnika, które mogą być powodem trudności z utrzymaniem równowagi na jednośladzie, a także zaburzenia widzenia związane z wadami narządu wzroku lub wynikające z chorób ogólnoustrojowych i problemów neurologicznych.
Regularna aktywność fizyczna, obok zdrowej diety, jest jednym z podstawowych elementów dbania o siebie podczas ciąży. Niemniej specjaliści odradzają jazdę na rowerze kobietom w zaawansowanej ciąży, a niektórzy lekarze proponują przejście na inne, bezpieczniejsze formy ćwiczeń już od początku ciąży.
Jazda rowerem nie jest zalecana ciężarnym głównie ze względu na ryzyko wypadków, które mogą zagrażać rozwijającemu się płodowi. Jednak oprócz tego istnieją bezwzględne przeciwwskazania, w których przyszłym mamom zabrania się podejmowania jakichkolwiek form aktywności fizycznej, w tym jeżdżenia na rowerze. Należą do nich:
- ciąża wysokiego ryzyka,
- skrócona szyjka macicy,
- ryzyko przedwczesnego porodu,
- łożysko przodujące.
Jazda na rowerze może być często nieodpowiednia dla osób w podeszłym wieku, ponieważ wiąże się z ryzykiem upadków i niebezpiecznych dla zdrowia urazów. Należy zwrócić uwagę na ogólną sprawność fizyczną oraz zdolności utrzymania równowagi danej osoby. Starsi ludzie mogą mieć ograniczoną siłę mięśniową oraz koordynację ruchową, co może wpływać na umiejętność kontroli nad jednośladem.
Wraz z wiekiem wzrasta ilość chorób przewlekłych, a jak wiemy, niektóre z nich ograniczają lub całkowicie eliminują możliwość uprawiania sportów. Do tych problemów zdrowotnych zaliczamy: choroby sercowo-naczyniowe i choroby płuc, schorzenia układu kostno-stawowego, w tym osteoporozę zmniejszającą gęstość kości, a także zaburzenia neurologiczne, które u seniorów występują zwykle w bardziej zaawansowanej postaci niż u reszty populacji.
Przed rozpoczęciem regularnej jazdy rowerem osoby starsze powinny skonsultować się z lekarzem, który oceni ich zdolność do wykonywania tej aktywności oraz zaleci odpowiednie środki ostrożności.
Dla osób bez istotnych problemów zdrowotnych jazda rowerem ma bez wątpienia korzystny wpływ na organizm, jednak w określonych sytuacjach ta forma aktywności może być szkodliwa i mowa tu o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza. Według ekspertów codzienne przejażdżki rowerem, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie jakość powietrza jest niezadowalająca, mają negatywny wpływ na funkcje płuc i serca. Dzieje się tak ze względu na większą dawkę wdychanych substancji toksycznych spowodowaną nasiloną częstością oddychania u rowerzystów, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego w układzie oddechowym. Z tego powodu powinniśmy ograniczać jazdę na rowerze, kiedy poziomy zanieczyszczenia powietrza znacząco przekraczają normy, i wybierać trasy wśród terenów zielonych.
Źródła:
A. Szczeklik, P. Gajewski. Interna Szczeklika 2023;
Willberg E., Poom A., Helle J., Cyclists’ exposure to air pollution, nosie and greenery: a population-level spatial analysis approach., International Journal of Health and Geographics, Article number: 5, 2023.
CZYTAJ TAKŻE:
Ustalono, ile kroków robić dziennie, żeby chudnąć. Mniej, niż myślisz
W jakim stanie jest twoje serce? "Test schodów" szybko da odpowiedź
Tak pozbędziesz się bólu kręgosłupa, wyrzeźbisz brzuch i przestaniesz się garbić. Trzy ćwiczenia