Najprostsze ćwiczenie odchudzające. Już kilka minut dziennie spala tłuszcz i rzeźbi sylwetkę

Szukasz prostego treningu całego ciała, który wspiera zdrowie serca i układu krążenia, a do tego wzmacnia mięśnie, kości i naprawdę skutecznie odchudza? Tak działa skakanie na skakance. Ile kalorii można spalić podczas ćwiczeń ze skakanką? Jak skakać zdrowo i efektywnie? Wyjaśniamy.

Jakie korzyści zdrowotne przynosi skakanie na skakance?

W dzieciństwie każdy z nas umiał skakać na skakance. To nic trudnego i kiedy weźmiesz ją ponownie do ręki okaże się, że tej umiejętności ciało nie zapomina. Dlaczego warto wrócić do skakania na skakance? Jakie daje efekty?

Wspiera zdrowie serca

Regularne treningi ze skakanką poprawiają wydolność krążeniowo-oddechową. Ćwiczenie sprawia, że ciało jest w ciągłym ruchu przez określony czas. To doskonały trening cardio, który wymaga pompowania większej ilości krwi i tlenu do pracujących mięśni, co zwiększa tętno i częstość oddechów, aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu.

Reklama

Wyniki badań udowadniają, że z czasem ta praktyka zwiększa pojemność płuc i wzmacnia serce. Jak to sprawdzić? Po kilku tygodniach regularnych treningów ze skakanką sesje skoków będą się naturalnie wydłużać, a granica zmęczenia będzie przesuwać się w czasie.

Wzmacnia mięśnie, rzeźbi ciało

Skakanie na skakance wymaga zaangażowania wszystkich mięśni - od stóp po szyję. Może to nie tylko pomóc poprawić siłę mięśni, ale także ich wytrzymałość, co pozwala mięśniom na dłuższe ćwiczenia i zwiększyć siłę eksplozywną podczas szybkich, nagłych ruchów. Nie tylko tych wykonywanych podczas aktywności sportowej. Mocne mięśnie ułatwią codzienne czynności i zmniejszają ryzyko urazów.

Pomaga budować mocniejsze kości

W Centrum Przygotowań Olimpijskich w Barcelonie przeprowadzono badanie z udziałem 16 młodych pływaczek. Celem badania było określenie wpływu treningów na stan układu kostnego. Jednym z jego etapów były regularne treningi na skakance - dwa razy w tygodniu po 20 minut przez 22 tygodnie. Następnie sportsmenki gruntownie przebadano. Testy wykazały znaczny wzrost gęstości mineralnej kości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i szyjce kości udowej.

Nie jest to jedyne badanie, które potwierdza, że skakanie na skakance i poddawanie ciała wibracjom sprawia, że gęstość kości się zwiększa. Dlatego warto ten trening potraktować jako dobrą profilaktykę osteoporozy.

Wspiera równowagę i koordynację

Trening ze skakanką wymaga zaangażowania i skoordynowania pracy nóg i ramion. Do tego ruchy muszą być rytmiczne. Prosta, dziecinna zabawa staje się doskonałym sposobem na poprawę koordynacji ruchowej. Do tego ćwiczysz równowagę przez utrzymywanie środka ciężkości podczas skoków.

Takie ćwiczenia są potrzebne osobom w każdym wieku, ale osoby starsze powinny szczególnie dbać o te umiejętności. Dzięki wyćwiczonym koordynacji i równowadze zmniejsza się ryzyko upadków, a tym samym groźnych urazów kręgosłupa czy stawów biodrowych.

Poprawia nastrój

Aktywność fizyczna powoduje wydzielanie hormonów szczęścia, ale sama w sobie również powinna być przyjemna. A przecież nie ma nic lepszego niż powrót do czasów dzieciństwa. Skakanie na skakance pozwoli odnaleźć w sobie dziecięcą radość.

Ile kalorii spala się podczas skakania na skakance?

20 minut skakania na skakance może spalić do 240 kalorii (w przypadku osoby, która waży 90 kg). To bardzo dobry wynik, więc efekty regularnych treningów będą widoczne bardzo szybko. Oczywiście, jeśli rachunek kaloryczny będzie ujemny - czyli spalisz więcej niż zjesz. 

Jak skakać na skakance, żeby schudnąć i wspierać zdrowie serca?

Skakanie na skakance może być główną aktywnością lub jednym z elementów treningów. Jest to aktywność, którą można łatwo dopasować do celu, jaki chcesz osiągnąć.

Trening wytrzymałościowy na skakance

Celem tego treningu jest jak najdłuższe skakanie na skakance, co pomoże Ci zbudować wytrzymałość krążeniowo-oddechową. Należy skupić się na powolnych skokach o umiarkowanej intensywności. W ustaleniu parametrów treningu pomoże Ci stoper - sprawdź jak długo możesz skakać ciągle. Niech to będzie Twój punkt odniesienia - a celem wydłużenie tego czasu do osiągnięcia 20-minutowych interwałów.

Cardio na skakance

Zanim rozpoczniesz skakanie, wykonaj krótką rozgrzewkę, taką jak kilka minut marszu na miejscu, unoszenie kolan, przysiady, obroty ramion i nadgarstków itp. To pomoże przygotować mięśnie i stawy do intensywnego wysiłku. 

Na początku wykonuj proste skoki, unosząc nogi z lekkim wygięciem w kolanach. Skacz przez określony czas lub wykonaj określoną liczbę powtórzeń. Pamiętaj o prawidłowej technice skakania. Trzymaj łokcie blisko tułowia, obracaj skakankę za pomocą nadgarstków, a nie ramion, i utrzymuj lekko pochyloną sylwetkę. Skacz delikatnie, unikając zbyt wysokich skoków, aby uniknąć nadmiernego obciążenia stawów.

Po opanowaniu prostych skoków eksperymentuj z różnymi technikami, takimi jak podskoki, skoki na jednej nodze, skoki na zmianę nóg, krzyżowanie nóg podczas skakania. To pozwoli Ci zaangażować różne grupy mięśniowe i urozmaici trening.

Jeśli czujesz zmęczenie, nie wahaj się zrobić krótkiej przerwy. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów, możesz również wykonać spokojne rolowanie kręgosłupa, by rozluźnić mięśnie w opadzie. Po zakończeniu treningu wykonaj kilka ćwiczeń rozluźniających i rozciągających. Dzięki nim oddech się uspokoi i unikniesz bolesnych zakwasów.

Aby osiągnąć najlepsze efekty, zaleca się wykonywanie treningu cardio na skakance co najmniej 3-4 razy w tygodniu, ale pamiętaj o odpowiednim odpoczynku między treningami.

Kto nie powinien skakać na skakance?


Choć jest to prosty, to jednak dość wymagający trening. Dlatego nie wszyscy mogą z niego korzystać. Jakie choroby i stany są przeciwwskazaniem do skakania na skakance?

  • Osoby z chorobami serca, takimi jak arytmia, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca czy wysokie ciśnienie krwi, mogą mieć ograniczenia w wykonywaniu intensywnego treningu cardio, w tym skakania na skakance.
  • Przeciwwskazaniem do takiego rodzaju treningu są również urazy i choroby stawów. W ich przypadku skakanie może spowodować ból i dyskomfort.
  • Osoby z zaburzeniami równowagi lub niestabilnością mogą mieć trudności w utrzymaniu kontroli podczas skakania na skakance, co zwiększa ryzyko upadków i kontuzji.
  • Urazy kręgosłupa, zaawansowana dyskopatia czy skolioza wykluczają skakanie na skakance. Jeśli stan nie jest poważny, wówczas można wykonywać te ćwiczenia, ale po konsultacji z fizjoterapeutą.
  • Naturalnie kobiety w ciąży również powinny unikać skakania i poddawania ciała wibracjom. W tym stanie zdecydowanie lepiej jest praktykować jogę lub pilates dla ciężarnych. 

CZYTAJ TAKŻE:

Masz chorobę Hashimoto? Tych ćwiczeń unikaj

Pozycje z jogi, które odchudzają. Dobre też na metabolizm i tarczycę


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL