Kto kwalifikuje się do zabiegu zmniejszenia żołądka? Opinie specjalistów

Operacja zmniejszenia żołądka to inaczej chirurgiczne leczenie otyłości. Szacuje się, że w Polsce z patologiczną otyłością zmaga się około 0,5 mln osób. Operacja bariatryczna jest dla nich szansą na normalne życie, bo chorobliwa otyłość wiąże się z wieloma zagrożeniami i powikłaniami. Kto może zdecydować się na ten zabieg i czego pacjent powinien się spodziewać? Przedstawiamy opinie specjalistów.

Operacja zmniejszenia żołądka - kto się kwalifikuje i na czym to polega?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy operacja bariatryczna to coś, co pomoże mi w walce z otyłością? Na ten temat z perspektywy specjalisty praktyka wypowie się dr n. med. Grzegorz Kowalski, który w Klinice Mazan przeprowadza właśnie tego rodzaju zabiegi:

"Operacja zmniejszenia żołądka - resekcja mankietowa żołądka - dedykowana jest dla pacjentów z otyłością II/III stopnia i wskaźnikiem BMI≥35 mówi specjalista. - Ponadto wykonujemy ją u osób z otyłością, u których stwierdzone są choroby współistniejące, m.in. cukrzycę II stopnia, nadciśnienie, chorobę wieńcową, zaburzenia lipidowe, ale też wszelkie schorzenia stawów, będące następstwem ich przeciążenia."

Oczywiście o tym, czy zabieg bariatryczny może zostać wykonany, decyduje lekarz. Gdzie udać się po pomoc? Klinika chirurgii Mazan w Katowicach będzie odpowiednim miejscem, gdzie specjalista - chirurg bariatra - zleci odpowiednie badania i przeprowadzi z pacjentem wywiad. Polega on m.in. Na takich pytaniach, jak na przykład: "Czy twoja waga w ostatnich latach bardzo się zmieniała? Czy malała czy raczej miała tendencję wzrostową?“.

W jakim wieku zabieg zmniejszenia żołądka jest możliwy?

"Operacji poddawane są osoby, które ukończyły 18. rok życia, jednak nie przekroczyły jeszcze 60 lat - zaznacza dr n. med. Grzegorz Kowalski, który od lat specjalizuje się w klinice Mazan w zabiegach laroskopowych z zakresu chirurgii ogólnej oraz bariatrii.

Zdarza się jednak, że problem otyłości występuje też u młodszych i starszych osób. W takich przypadkach decyzja o wykonaniu operacji jest podejmowana indywidualnie. Ponadto operacja wykonywana jest u osób, które po leczeniu farmakologicznym i zachowawczym otyłości lub nadwagi wyraźnie schudły, po czym ponownie przybrały na wadze".

Zdarza się, że pomimo leczenia zachowawczego (dieta i aktywność fizyczna) i farmakologicznego, dana osoba nie jest w stanie schudnąć. Wówczas operacja może okazać się jedynym ratunkiem. Podobnie w sytuacji, gdy pacjent schudł, ale jego BMI wciąż pozostaje wysokie.

Kogo wyklucza się z grupy potencjalnych pacjentów? Jak wylicza dr n. med. Grzegorz Kowalski z Kliniki chirurgii Mazan w Katowicach, będą to "osoby, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi, chorobami zapalnymi przewodu pokarmowego i czynną chorobą wrzodową żołądka/dwunastnicy. Do przeciwwskazań do operacji zaliczane są też choroby nowotworowe i endokrynologiczne. Leczenie otyłości tą metodą jest też niemożliwe w przypadku pacjentów uzależnionych od  alkoholu i środków odurzających, ponieważ te substancje znajdujące się w organizmie mogą przyczynić się do wystąpienia powikłań anestezjologicznych przy znieczuleniu do operacji, a także w trakcie wybudzania“.

Operacji nie można również wykonać u kobiet w ciąży oraz tych. Z kolei palacze muszą zaprzestać palenia przed przeprowadzeniem operacji.

Operacja bariatryczna a kondycja psychiczna pacjenta

Zmaganie się z otyłością niesie dla pacjenta szereg konsekwencji. I jednocześnie wynika z różnych przyczyn - na przykład złych nawyków żywieniowych, niewłaściwego stylu życia, uzależnień, jedzenia pod wpływem emocji. Jak podkreśla mgr Anna Dankowska, psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka z Kliniki chirurgii Mazan w Katowicach.

"Dlatego warto skorzystać z pomocy psychologa zanim rozpoczniemy procedurę przygotowawczą do zabiegu. Pominięcie występującego tematu uzależnienia lub zaburzeń jedzenia może mieć dla nas bardzo negatywne konsekwencje i zniweczyć efekty operacji. Jeżeli w przeszłości napotykaliśmy na problemy emocjonalne, byliśmy diagnozowani lub leczeni z powodu zaburzeń i chorób psychicznych, zwrócenie się po pomoc psychoterapeuty jest ważnym elementem przygotowania do zabiegu, ponieważ daje możliwość profilaktycznego działania i uzyskania dodatkowego wsparcia“ - dodaje specjalistka.

Zadbanie o swoje zdrowie psychiczne, samopoczucie i dobrostan ma kluczowe znaczenie zarówno przed, jak i po zabiegu. Zanim operacja się odbędzie, pacjent musi zyskać pewność, że będzie w stanie sprostać wymaganiom związanym z przygotowaniem się. Wiedzę może zaczerpnąć z materiałów, od innych pacjentów, ale także od lekarzy specjalistów.

Zdaniem mgr Anny Dankowska z Kliniki Mazan, zmiany w dotychczasowym stylu życia należy wprowadzić jak najwcześniej, co pozwala na oswojenie się z wymogami, jakie stoją przed pacjentem. "Istotne będzie również sprawdzenie czy nasze oczekiwania dotyczące efektów operacji są realistyczne. W tym celu także warto spotkać się z psychologiem lub psychoterapeutą“ - mówi psycholożka.

Problemy związane z emocjami mogą wystąpić dopiero w czasie rekonwalescencji, dlatego warto szybko reagować i sięgnąć po pomoc psychologiczną. Przed zabiegiem należy upewnić się, czy jesteśmy w stanie prosić o wsparcie i z niego skorzystać.

Co pomoże utrzymać efekty operacji bariatrycznej?

Udział w grupach wsparcia oraz stała współpraca z wybranymi specjalistami - dietetykiem, psychologiem, rehabilitantem.

"Jeżeli napotkamy na trudności emocjonalne, nie będziemy potrafili zmienić swoich dotychczasowych nawyków lub po prostu będziemy chcieli poprawić jakość naszego życia emocjonalnego i lepiej radzić sobie z wyzwaniami, to współpraca z psychologiem lub psychoterapeutą będzie najlepszą formą wsparcia“ - podsumowuje mgr Anna Dankowska, certyfikowana psychoterapeutka z Kliniki chirurgii Mazan w Katowicach.

Operacja zmniejszenia żołądka - co na ten temat mówi specjalistka od dietetyki?

Otyłość uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Wiąże się ona z wieloma schorzeniami i zwiększa ryzyko wystąpienia między innymi: cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego, depresji, stłuszczenia wątroby, nowotworów, bezpłodności czy bezdechu sennego.

Jak mówi pani mgr Dorota Machowska, dietetyczka z kliniki Mazan w Katowicach, dla wielu osób z II i III stopniem otyłości trwała redukcja masy ciała do poziomu prawidłowego jest bardzo trudna, a często nawet niemożliwa.

"Większość z tych osób podejmowała już wielokrotnie próby, stosowała przeróżne diety, ale efekt był niezadowalający lub tylko chwilowy i po zaprzestaniu stosowania zaleceń żywieniowych waga wzrastała do wagi wyjściowej lub wyższej - opowiada dietetyczka. - Bardzo często te restrykcyjne diety wyrządzają jeszcze większą krzywdę, ponieważ spowalniają metabolizm i kształtują złe nawyki. Każda kolejna próba odchudzania jest trudniejsza, a efekty coraz to gorsze“ - podkreśla.

Właśnie dlatego zdaniem specjalistki operacja bariatryczna jest dla takich pacjentów dobrym rozwiązaniem, dającym szybkie i zadowalające efekty zarówno, jeśli chodzi o redukcję masy ciała, ustąpienie chorób metabolicznych (na przykład nadciśnienia, cukrzycy, zaburzeń lipidowych), jak i znacząco wyższą jakość życia.

"Nie jest to bynajmniej droga na skróty i nie wymagająca dalszej pracy. Operacje bariatryczne są narzędziem, które mają pomóc w opanowaniu głodu i wielkości spożywanych posiłków - mówi mgr Dorota Machowska z kliniki Mazan, która pracuje z pacjentami na co dzień. - Natomiast konieczna jest trwała zmiana nawyków żywieniowych, stosowanie zbilansowanego i zdrowego sposobu odżywiania. Otyłość może być też wynikiem "zajadania" różnych emocji, czego sama operacja nie wyleczy. Dlatego największe szanse na długotrwały zadowalający efekt po operacji przynosi współpraca z dietetykiem i psychologiem.“

Reasumując, operacji zmniejszenia żołądka może poddać się osoba, której wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi ponad 40 lub BMI wynosi 35, ale pojawiły się już choroby towarzyszące. Pacjent musi być gotowy na trwałą i długoterminową zmianę stylu życia oraz wykazywać chęć współpracy ze specjalistami - na przykład dietetykiem, psychologiem lub rehabilitantem.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL