Polisa na zdrowie - czym jest indywidualne ubezpieczenie zdrowotne?

Większość Polaków ubezpieczona jest w ramach NFZ. Tego typu ochrona nie zawsze jednak działa tak, jak powinna. Przede wszystkim skarżymy się na bardzo długi czas wizyty u lekarza specjalisty. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na indywidualne ubezpieczenie zdrowotne. Wśród dostępnych wariantów są między innymi ubezpieczenia od poważnych chorób, ubezpieczenia na wypadek cukrzycy czy nowotworów.

Ubezpieczenie od poważnych chorób

Gdybyśmy chcieli posiadać takie ubezpieczenie, to od czego zacząć? Od ubezpieczenia na życie i zdrowie, które gwarantuje nam bazową ochronę i stanowi punkt wyjścia do kolejnych wariantów. Tego typu ubezpieczenie jest dobrowolną umową, którą podpisujemy z wybraną przez nas firmą ubezpieczeniową. Umowy związane z ubezpieczeniem na życie i zdrowie bardzo często proponowane są razem z polisami od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej (OC) i wieloma innymi. Możemy, niemal dowolnie, skomponować własną konfigurację. Dostępne są różne dodatkowe ubezpieczenia oraz pakiety. Wśród nich znajdować się może właśnie ubezpieczenie od poważnych chorób.

Pamiętajmy, że każdy ubezpieczyciel, który oferuje takiego rodzaju ubezpieczenie, dokładnie wymienia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, jakie dokładnie choroby są nim objęte. Umowa występuje zwykle w kilku wariantach, gdzie w opcji podstawowej ochroną objęta jest mniejsza ilość chorób, a wersji rozszerzonej lista jest znacznie szersza. Przykładowo ubezpieczenie od poważnych chorób dotyczyć może między innymi takich problemów jak:

  • zakażenie wirusem HIV,
  • bakteryjne zapalenie opon mózgowych,
  • choroba Parkinsona,
  • zawał serca,
  • udar mózgu,
  • utrata wzroku,
  • utrata słuchu,
  • utrata mowy,
  • zabieg wszczepienia bypassów,
  • zakażenie Ebolą,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • i wiele innych.

Warto zauważyć, że na liście nie znajdują się nowotwory, czy też cukrzyca. Tego typu przypadłości wymagają zupełnie innego podejścia i wiążą się z innymi umowami.

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną. Polega na zaburzeniach w produkcji insuliny przez trzustkę. W tej chwili można mówić o pandemii, mimo tego, iż termin ten kojarzy nam się raczej z chorobami zakaźnymi. Tymczasem ilość ludzi zapadających na tę chorobę jest zatrważająca. Również u nas, w Polsce. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że osobiście znamy kogoś cierpiącego na cukrzycę.

Oprócz "stanu przedcukrzycowego" oraz "cukrzycy ciążowej" wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje cukrzycy. Pierwszy typ występuje samoistnie i niezależnie od naszych działań. Najczęściej atakuje dzieci i osoby młode. Nie mamy na niego żadnego wpływu. Musi być leczony natychmiastowo. Cukrzyca typu drugiego to w wielu przypadkach efekt niezdrowego trybu życia. Jeśli mamy nadwagę, nie uprawiamy sportu, nie stosujemy zdrowej diety, a nasze uwarunkowania genetyczne sprzyjają cukrzycowemu scenariuszowi, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że wcześniej czy później będziemy borykać się z tą chorobą. Jeśli o siebie dbamy, oddalamy zagrożenie w stopniu znaczącym.

Niezależnie od nastawienia, jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, warto ubezpieczyć się na wypadek zachorowania na cukrzycę. Choroba ta jest czynnikiem zmieniającym życie o 180 stopni. Wśród elementów obejmujących dobre ubezpieczenie powinno znajdować się nie tylko wypłacenie odszkodowania, ale również między innymi takie usługi jak: dostarczenie lub pokrycie kosztów zestawu do badania poziomu glukozy we krwi, organizacja i pokrycie kosztów różnych konsultacji lekarskich, dietetycznych, psychologicznych oraz dostęp do portalu dietetycznego.

Istnieją również ubezpieczenia dla osób już chorujących. Po co? Po to, by mogły zabezpieczyć się na wypadek zaostrzeń w przebiegu choroby. Pogorszenie stanu zdrowia wiąże się często z czasową lub trwałą niezdolnością do prowadzenia normalnej aktywności. W skrajnych przypadkach ubezpieczenie takie przewiduje nawet rentę.

Ubezpieczenie na wypadek nowotworu

Żyjemy w czasach, w których nowotwory przybierają najróżniejsze formy, a ich występowanie ulega coraz większemu nasileniu. Dzieje się tak z różnych powodów, ale te najważniejsze wiążą się przede wszystkim z czynnikami środowiskowymi: jedzenie coraz mocniej "wzbogacane" chemią, niezdrowe powietrze, wszechobecność plastiku, utrudniony dostęp do krystalicznej wody, stres, brak ruchu i wiele innych współczesnych elementów rzeczywistości sprawiają, że prawdopodobieństwo zachorowalności jest większe. Jeśli połączymy to z uwarunkowaniami genetycznymi, nowotwór złośliwy, popularnie określany "rakiem" stanowić może spore prawdopodobieństwo.

Firmy ubezpieczeniowe rozdzielają ubezpieczenia na wypadek nowotworu w zależności od płci, bo inne przypadki dotyczą najczęściej mężczyzn, a inne kobiet. W przypadku pań będą to najczęściej nowotwory złośliwe szyjki macicy, rak piersi, rak jelita grubego. U panów najczęściej zdarzają się rak jąder, prostaty i płuc. Odpowiednio dobrana polisa, rozszerzona o pakiet Assitance wiąże się nie tylko ze wsparciem finansowym w trudnej sytuacji, ale również realną pomocą, taką jak, między innymi, transport, opieka nad dziećmi, dostarczanie leków, ale również, przede wszystkim, wsparcie medyczne.


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL