Regeneracja wątroby – dlaczego jest ważna i jak ją wspomóc?

Wątroba jest narządem, który pełni w organizmie bardzo ważne funkcje w układzie pokarmowym. Jest największym organem człowieka. Prawidłowa dieta i unikanie używek to czynniki sprzyjające prawidłowemu funkcjonowaniu wątroby i zachowaniu jej w dobrej kondycji. Jednak nie zawsze udaje się stosować do zasad zdrowego odżywiania. Poniżej podpowiadamy, co robić, gdy wątroba potrzebuje regeneracji!

Jak przebiega proces regeneracji wątroby?

Regeneracja wątroby jest potrzebna wtedy, gdy problemy trawienne dają o sobie znać. Przydaje się także po okresie intensywnego ucztowania lub po leczeniu silnymi środkami farmaceutycznymi, które narząd ten musi metabolizować. Proces regeneracji tego ważnego organu przebiega naturalnie dzięki obecności komórek macierzystych. Jednak w określonych sytuacjach warto go dodatkowo wspomóc. Zabezpieczenie komórek wątroby oraz tworzenie się nowych sprawia, że miąższ tego narządu może dalej pełnić swoje funkcje, nie dając przy tym żadnych objawów świadczących o nieprawidłowościach. 

Jak wesprzeć regenerację wątroby?

Współcześnie stosowane leki wspomagające pracę wątroby to najczęściej kapsułki lub tabletki, które mają w swoim składzie substancje takie jak sylimaryna. Można ją znaleźć m.in. w ostropeście plamistym. Środki lecznicze na bazie naturalnych substancji aktywnych pochodzenia roślinnego szybko i skutecznie przyniosą ulgę zmęczonej wątrobie. Sylimaryna, która działa ochronnie i regenerująco na komórki wątroby. Stabilizuje i uszczelnia błony hepatocytów - podstawowych elementów budujących tkankę tego narządu. To sprawia, że substancje toksyczne nie mogą przedostać się do wnętrza komórek. Ponadto sylimaryna ma właściwości antyoksydacyjne i wpływa na syntezę kwasów nukleinowych DNA i RNA. Preparaty regenerujące wątrobę jak np. https://www.allecco.pl/watroba-i-drogi-zolciowe.html mogą także zawierać kurkuminę lub kwas tiazolidynokarboksylowy, które chronią organ przed szkodliwym wpływem niektórych substancji toksycznych i wspomagają proces jego oczyszczania.

Naturalne sposoby na zdrową wątrobę

Aby przez długie lata móc cieszyć się zdrową wątrobą, należy o nią dbać. Kluczowe są tu codzienne nawyki dotyczące diety i stylu życia. Należy unikać różnego rodzaju używek. Na cenzurowanym powinien znaleźć się alkohol, mocna kawa, a także cukier i sól. Dieta sprzyjająca regeneracji wątroby powinna być bogata w nisko przetworzone produkty, przede wszystkim warzywa i owoce, a także wysokiej jakości produkty zbożowe i białko. Ważny jest też sposób przyrządzania posiłków. Troszcząc się o wątrobę, spożywaj produkty surowe lub po obróbce termicznej. Najlepiej sprawdza się gotowanie na parze i duszenie.

Wątroba pełni funkcję detoksykacyjną, metaboliczną i filtrującą. Odpowiada m.in. za prawidłowe przetwarzanie materii, czyli metabolizm organizmu człowieka. Wytwarza energię, przekształcając węglowodany w glukozę i tłuszcze. Ponadto skutecznie oczyszcza krew z toksyn. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by była ona zawsze w dobrej kondycji. Dlatego pamiętaj o wyżej wymienionych zasadach, które zapewnią Twojej wątrobie szybką regenerację!

Artykuł sponsorowany

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL