Do tego badania musisz się przygotować. Inaczej USG nie wskaże wszystkiego

Ultrasonografia (USG) jest powszechnie wykorzystywaną techniką obrazowania organizmu człowieka. Badanie to pozwala w szybki, nieinwazyjny i prosty sposób ocenić strukturę najważniejszych dla życia narządów, bez narażenia pacjenta na szkodliwe promieniowanie. Kiedy badanie USG jamy brzusznej może być przydatne? W jaki sposób przygotować się do badania? Wyjaśniamy.

USG - co to?

USG, czyli ultrasonografia, jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w trakcie diagnostyki różnorodnych chorób i dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów. Nie wykorzystuje promieni rentgenowskich ani innych form promieniowania jonizującego. Zamiast tego obraz tkanek powstaje dzięki wykorzystaniu ultradźwięków - jest to więc badanie całkowicie bezpieczne.

Najczęściej ultrasonografia jest kojarzona z diagnozowaniem różnych problemów ze strony przewodu pokarmowego - wykonuje się wtedy tzw. USG jamy brzusznej. Jednak obrazowanie ultradźwiękowe jest również wykorzystywane m.in. w wykrywaniu problemów z sercem (tzw. ECHO serca), schorzeń ginekologicznych czy też problemów z tarczycą.

Reklama

USG jamy brzusznej - co może zbadać?

W trakcie USG możliwe jest obejrzenie najważniejszych narządów jamy brzusznej. Bada się m.in. wątrobę, pęcherzyk żółciowy z drogami żółciowymi, trzustkę i śledzionę. Podstawą jest również ocena wielkości i kształtu nerek, pęcherza moczowego oraz określenie stanu aorty brzusznej. U mężczyzn możliwe jest także uwidocznienie prostaty, a u kobiet macicy z jajnikami.

Kiedy konieczne jest USG brzucha?

USG jamy brzusznej to niezwykle przydatne badanie, które dzięki swojej małej inwazyjności i szybkości, jest szeroko wykorzystywane do diagnostyki różnorodnych problemów ze zdrowiem. Badanie to może być przydatne u osób zmagających się z objawami, takimi jak:

  • bóle brzucha;
  • nudności;
  • wymioty;
  • zgaga;
  • wzdęcia;
  • niestrawność; 
  • odbijanie;
  • spadek apetytu;
  • zaparcia;
  • biegunki.

USG jamy brzusznej - co może wykryć?

USG jamy brzusznej może być przydatne w diagnostyce:

  • problemów z wątrobą - jej stłuszczenia, marskości, torbieli, guzów;
  • kamicy żółciowej, zapalenia pęcherzyka żółciowego, polipów pęcherzyka żółciowego;
  • poszerzenia dróg żółciowych;
  • zapalenia trzustki, jej torbieli i guzów;
  • powiększenia śledziony;
  • kamicy nerkowej, torbieli nerek, cech przewlekłej niewydolności nerek;
  • kamicy i guzów pęcherza moczowego;
  • tętniaków aorty brzusznej;
  • przerostu gruczołu krokowego.

Warto jednak pamiętać, że ultrasonografia ma swoje ograniczenia. Nie uwidacznia dobrze np. pętli jelitowych, nie jest również możliwe zobrazowanie z jej pomocą błony śluzowej przewodu pokarmowego. Czasami nieodpowiednie przygotowanie dodatkowo ogranicza możliwość uwidocznienia najważniejszych narządów. Dlatego zazwyczaj USG jamy brzusznej jest jednym z badań wykonywanych w diagnostyce, obok np. badań endoskopowych czy badań laboratoryjnych.

USG jamy brzusznej - jak się przygotować?

Przed stawieniem się na badanie USG jamy brzusznej potrzebne jest odpowiednie przygotowanie. Pozwala ono zmaksymalizować widoczność narządów badanych w trakcie USG. Zalecenia w zależności od placówki mogą się różnić, dlatego należy zawsze przestrzegać wszelkich zaleceń otrzymanych od lekarza.

Zazwyczaj w dobie poprzedzającej badanie zaleca się dietę lekkostrawną, pozbawioną surowych warzyw, owoców i razowego pieczywa. Niekiedy lekarz może zalecić przyjmowanie simetikonu - leku dostępnego bez recepty, który usuwa nadmiar gazów z przewodu pokarmowego. Ostatni posiłek należy zjeść do godziny 19 dnia poprzedzającego badanie.

W dniu wykonywania USG jamy brzusznej należy stawić się na badanie na czczo. Z tego powodu zaleca się umawianie na to badanie w godzinach rannych, przed południem. Przy późniejszych godzinach badania nie należy palić, pić niczego oprócz niegazowanej wody oraz żuć gumy na minimum 6 godzin poprzedzających USG. Dwie godziny przed badaniem zaleca się wypicie niegazowanej wody, aby wypełnić pęcherz - umożliwi to jego uwidocznienie podczas badania.

USG jamy brzusznej - jak przebiega badanie?

Badanie USG jamy brzusznej jest szybkie i całkowicie bezbolesne. Warto zabrać ze sobą wyniki dotychczasowych badań, a także odpowiednie skierowanie i dokument tożsamości.

Po zaproszeniu do gabinetu lekarz poprosi cię o położenie się na kozetce i odsłonięcie brzucha. Aby ułatwić przesuwanie się głowicy aparatu USG specjalista nakłada na nią specjalny żel. Może on być nieprzyjemnie zimny, jednak można go po badaniu łatwo i szybko usunąć z powierzchni skóry przy pomocy ręcznika papierowego.

W trakcie wykonywania USG lekarz umieszcza głowicę aparatu w różnych konfiguracjach, które pozwalają mu w jak najlepszy sposób uwidocznić poszczególne narządy. Może cię również poprosić o zmianę pozycji ciała, np. położenie się na bok.

Całe badanie USG jamy brzusznej trwa od kilku do kilkunastu minut. Bezpośrednio po nim można od razu wrócić do codziennych aktywności.

Źródła:

Abdominal ultrasound - Mayo Clinic [na:] "Mayoclinic.org", https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/abdominal-ultrasound/about/pac-20392738, 2022 r., dostęp 27 sierpnia 2024 r.

CZYTAJ TAKŻE:

Wykryje tętniaki lub niewydolność serca. Lekarz zleci echo serca przy tych objawach

Doskwiera ci uczucie ciężkości lub ból żołądka? To może być Helicobacter pylori. Jak go wykryć?

Te badania zleci ci lekarz pierwszego kontaktu. Wykonasz za darmo, ale nie bez wskazań

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: USG | bóle brzucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL