Rozrusznik serca - wskazania do operacji, jej przebieg i życie po zabiegu

Na całym świecie co roku stymulator serca wszczepia się ponad 400 tys. pacjentów. Często operacja jest ostatnią deską ratunku u osób z przewlekłymi chorobami serca i znacznie przedłuża chorym życie. Dowiedz się, kiedy należy wszczepić rozrusznik serca, jak wygląda operacja oraz życie po zabiegu.

Czym jest rozrusznik serca?

Rozrusznik serca jest niewielkim urządzeniem, które składa się ze stymulatora i połączonych z nim elektrod. Elektrody to cienkie przewody, które są mocowane w przedsionku lub komorze serca. Mają one za zadanie wykrywanie naturalnej aktywności serca, a zebrane informacje przesyłają do stymulatora. Stymulator przetwarza je i następnie, za pomocą elektrod, wysyła impuls elektryczny, pobudzający skurcz serca.

Wskazania do wszczepienia rozrusznika serca

Wskazania do wszczepienia stymulatora serca są liczne, ale najczęściej zabieg przeprowadza się u pacjentów z chorobami, które wywołują znaczne spowolnienie (bradykardię) i upośledzenie pracy serca. 

Reklama

Są to:

  • zaburzenia przewodzenia impulsu elektrycznego z przedsionków do komór (bloki przedsionkowo-komorowe II i III stopnia);
  • choroba węzła zatokowego, w której dochodzi do znacznej bradykardii;
  • zaburzenia kurczliwości serca w przebiegu migotania przedsionków.

Implantacja rozrusznika serca u pacjentów z powyższymi chorobami jest wskazana szczególnie wtedy, gdy towarzyszą im dodatkowe objawy jak omdlenia, zawroty głowy, nasilone objawy niewydolności serca (duszność, kaszel, świsty oddechowe), a także pogorszenie tolerancji wysiłku. 

Wszczepienie stymulatora można rozważyć również u osób z:

  • nasilonymi blokami serca po przebytym zawale;
  • zaawansowaną kardiomiopatią przerostową;
  • zespołem wydłużonego odcinka QT;
  • oporną na leczenie hipotonią ortostatyczną.

Rodzaje rozruszników serca

Wyróżnia się dwa typy stymulatorów serca - jednojamowe i dwujamowe. 

W przypadku rozruszników jednojamowych elektroda umieszczona jest albo w przedsionku, albo w komorze, zależnie od rodzaju choroby serca, z jaką pacjent się zmaga. Elektrody stymulatorów dwujamowych są umieszczane w dwóch różnych jamach serca, z czego najczęściej jedna znajduje się w przedsionku, a druga w komorze serca. W niektórych przypadkach rozrusznik dwujamowy można umieścić w dwóch przedsionkach lub w dwóch komorach.

Wszczepienie rozrusznika serca. Jak przebiega zabieg?

Wszczepienie rozrusznika jest bardzo szybkim zabiegiem - cała operacja trwa około godziny. Po znieczuleniu miejscowym okolicy lewego obojczyka robi się w tym miejscu niewielkie nacięcie. Drogą żyły podobojczykowej wprowadza się elektrodę do prawego przedsionka i sprawdza się, czy działa ona prawidłowo. To, czy znajduje się ona we właściwym miejscu, jest kontrolowane przy pomocy ekranu rentgenowskiego. Następnie elektrodę podłącza się do stymulatora, a sam stymulator umieszcza się na mięśniu piersiowym.

Pacjenci po operacji wszczepienia rozrusznika zazwyczaj bardzo szybko dochodzą do siebie - zwykle wypis ze szpitala chory otrzymuje po kilku dniach po zabiegu. Powikłania pojawiają się rzadko i dotyczą przede wszystkim rany pooperacyjnej - może ona ulec zakażeniu, jest wtedy czerwona, obrzmiała i może się sączyć z niej ropa. W takim przypadku należy się jak najszybciej skontaktować z lekarzem, który wykonywał zabieg.

Życie ze stymulatorem serca

Po wszczepieniu rozrusznika serca pacjenci mogą zwykle szybko powrócić do swoich codziennych zadań. Dzięki operacji u zdecydowanej większości pacjentów mijają dolegliwości związane z chorobą serca, które wcześniej ograniczały ich aktywność. Po zabiegu można bez obaw samodzielnie brać prysznic, ubierać się, powrócić do pracy, a nawet uprawiać sport. 

Pamiętaj jednak, żeby po operacji:

  • regularnie uczęszczać na kontrole rozrusznika - zwykle pacjentom zaleca się kontrolowanie funkcjonowania stymulatora co pół roku (kontrole odbywają się w ośrodku, który przeprowadził implantację);
  • nosić zawsze przy sobie paszport stymulatora - zawiera on wszystkie niezbędne dane, m.in. dotyczące tego, jaki model urządzenia i jakiego producenta został wszczepiony.

Czasami zdarza się, że mimo operacji wszczepienia rozrusznika pacjentom nadal zdarza się stracić przytomność bądź też występują u nich inne dolegliwości. Może to wynikać z wielu przyczyn. Mogą odpowiadać za nie: niewłaściwe dostosowanie pracy stymulatora do potrzeb pacjenta, postęp choroby serca bądź też objawy są związane z samym faktem wszczepienia stymulatora. W takim wypadku skontaktuj się ze swoim lekarzem, który ustali przyczynę i zaleci odpowiednie postępowanie.

Czytaj także:

To nie zawał! Twoje serce właśnie mogło się "złamać"

Urządzenia stymulujące serce a kuchnie indukcyjne i komórki

Jak naturalnie wesprzeć pracę serca?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: serce | rozrusznik serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL