W takim stanie konieczna jest operacja. Pierwszy objaw to ból pod żebrem

Nieprawidłowa dieta, nagły spadek masy ciała, cukrzyca czy przewlekłe infekcje to tylko niektóre czynniki, które sprawiają, że w pęcherzyku żółciowym może dojść do utworzenia się złogów. Blokują one drogi żółciowe i wywołują napady silnego bólu, zwanego kolką wątrobową lub kolką żółciową. Czasem złogi są tak duże, że konieczna jest operacja całkowitego usunięcia pęcherzyka. Jak przebiega zabieg i jakie zasady obowiązują pacjentów po cholecystektomii? Odpowiadamy.

Czym jest pęcherzyk żółciowy?

Pęcherzyk żółciowy to mały narząd o gruszkowatym kształcie, który znajduje się pod wątrobą,  w okolicy prawego podżebrza. Jego główną funkcją jest magazynowanie wydzielanej przez wątrobę żółci, która niezbędna jest do trawienia pokarmów bogatych w tłuszcze. W pęcherzyku żółciowym mogą gromadzić się kamienie, co prowadzi do rozwoju choroby zwanej kamicą żółciową, która jest najczęstszym schorzeniem tej struktury anatomicznej.

Na czym polega operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego?

Zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego, zwany inaczej cholecystektomią, można przeprowadzić metodą klasyczną lub laparoskopowo. Zdecydowanie częściej stosowana jest ta druga technika ze względu na to, że nie wiąże się z koniecznością rozcinania powłok jamy brzusznej, tak jak w przypadku tradycyjnej operacji.

Reklama

Cholecystektomia laparoskopowa wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i polega na usunięciu pęcherzyka żółciowego poprzez wykonanie 3-4 niewielkich otworów w jamie brzusznej. Przez te otwory do wnętrza brzucha wprowadzane są narzędzia chirurgiczne oraz kamera, dzięki której chirurdzy na ekranach monitorów obserwują wszystkie ruchy, które wykonują w jamie brzusznej. W trakcie zabiegu, przez specjalną igłę, podaje się dwutlenek węgla, w celu oddzielenia ściśle przylegających do siebie narządów, co jest niezbędne, aby prawidłowo usunąć pęcherzyk żółciowy. Wycięty narząd wyjmuje się na zewnątrz przez jeden z wcześniej wykonanych otworów, który celowo jest nieco poszerzony. 

Tak jak zostało wspomniane, operacja laparoskopowa jest obecnie metodą z wyboru, jednak niekiedy różne okoliczności sprawiają, że chirurdzy decydują się na wykonanie klasycznego zabiegu, podczas którego dostęp do pęcherzyka żółciowego uzyskuje się poprzez zrobienie pod prawym łukiem żebrowym kilkunastocentymetrowego cięcia.

Jakie są wskazania do operacji?

Głównym wskazaniem do usunięcia pęcherzyka żółciowego jest kamica żółciowa, objawiająca się przede wszystkim bólem w prawym podżebrzu, który często promieniuje do pleców, a także: wymiotami i uczuciem pieczenia w środkowej części nadbrzusza. Atak kolki żółciowej pojawia się zazwyczaj w nocy po spożyciu bardzo obfitego posiłku i może trwać nawet kilka godzin. 

Równie często zabieg cholecystektomii wykonuje się w przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego, które objawia się podobnie jak kamica, jednak dolegliwości są dużo bardziej nasilone i operacja przeprowadzana jest w trybie pilnym. Do innych wskazań zalicza się:

Czy możliwe jest wystąpienie powikłań po operacji?

Tak jak w przypadku każdej procedury chirurgicznej, również w przypadku usunięcia pęcherzyka żółciowego istnieje ryzyko wystąpienia pooperacyjnych powikłań, jednak jest ono bardzo niewielkie. Do najczęściej występujących powikłań należą:

  • uszkodzenie dróg żółciowych;
  • krwawienie i krwiaki pooperacyjne;
  • wyciek żółci, prowadzący do zapalenia otrzewnej;
  • infekcja rany pooperacyjnej.

Jakie są zalecenia po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego?

Po zabiegu cholecystektomii powrót do codziennej aktywności następuje zazwyczaj w dość krótkim czasie. Przez co najmniej 6 tygodni pacjenci powinni ograniczyć wysiłek fizyczny oraz stosować lekkostrawną i niskotłuszczową dietę, która jest kluczowa w procesie powrotu do pełni zdrowia. Oto kilka dietetycznych wskazówek, które pomogą organizmowi przystosować się do nowego stylu żywienia:

  • wyeliminuj produkty bogate w błonnik, takie jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, brązowy makaron i ryż i zastąp je produktami z mąki pszennej;
  • unikaj tłustych, smażonych potraw i zastąp je daniami gotowanymi na parze lub duszonymi;
  • ogranicz także produkty mleczne z wysoką zawartością tłuszczu: sery, śmietanę, jogurty greckie, masło;
  • tłuste mięso i ryby zastąp chudymi, wybieraj drób, cielęcinę, królika, dorsza, morszczuka, mintaja czy tuńczyka;
  • jedz obrane owoce i warzywa, najlepiej gotowane lub pieczone, unikaj groszku, fasoli, kapusty, kalafiora, brokuła, czereśni, śliwek, ponieważ są to produkty ciężkostrawne i mogą powodować uczucie wzdęcia;
  • wyeliminuj alkohol, kawę, napoje gazowane i słodzone;
  • pij dużo niegazowanej wody;
  • używaj niewielkiej ilości soli oraz ogranicz pikantne przyprawy;
  • spożywaj posiłki częściej, ale w mniejszych ilościach.

Rozszerzanie diety można rozpocząć po około miesiącu, ale należy to robić stopniowo, pilnując w dalszym ciągu zasad zdrowego żywienia. Należy obserwować reakcję organizmu na wprowadzane na nowo potrawy i odstawić je, jeśli pojawią się jakiekolwiek dolegliwości z tym związane. 

Po kilku miesiącach po operacji dieta wygląda w miarę normalnie, ale osoby po usunięciu pęcherzyka żółciowego muszą pamiętać, że zasady zdrowego odżywiania w powinny towarzyszyć im do końca życia. Każdy człowiek może bez problemu funkcjonować bez tego narządu, ale nierozsądna dieta może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.


CZYTAJ TAKŻE:

Chora wątroba może dawać o sobie znać w nocy. Tych sygnałów lepiej nie bagatelizuj

Znieczulenie do operacji. Rodzaje narkozy i jej skutki uboczne

Objawy występują nagle. Działanie kwasów żółciowych zobaczysz na skórze


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kamica żółciowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL