​Inseminacja - jedna z metod leczenia niepłodności

Inseminacja (w skrócie IUI) to metoda leczenia niepłodności, która polega na skróceniu plemnikom drogi do przebycia, by osiągnąć cel, czyli zapłodnić komórkę jajową. Podczas zabiegu inseminacji plemniki mężczyzny są umieszczane bezpośrednio w szyjce macicy, macicy, lub jajowodach kobiety. Najczęściej stosowaną formą inseminacji jest inseminacja wewnątrzmaciczna.

Kiedy warto zastosować inseminację?

Podczas inseminacji plemniki trafiają bezpośrednio do celu, przebywają krótszą drogę i omijają wszystkie przeszkody, które mogłyby napotkać, co zdecydowanie ułatwia im zapłodnienie komórki jajowej. Metodę tę stosuje się podczas wielu rodzajów zaburzeń płodności, m.in. przy niskiej jakości spermy u mężczyzny, u kobiet z endometriozą bądź cierpiących na inne schorzenia narządów rodnych. 

Dlaczego pary decydują się na inseminację?

Inseminacja jest także dobrym rozwiązaniem w przypadku tzw. niepłodności immunologicznej polegającej na tym, że przeciwciała występujące w śluzie kobiety zabijają plemniki mężczyzny, nie dopuszczając w ten sposób do zapłodnienia. Bardzo często lekarze zalecają inseminację dla par, u których ciężko określić przyczynę niepłodności, gdyż jest to metoda prosta, nieinwazyjna i nie tak kosztowna jak in vitro.

Reklama

Jakie problemy może stwarzać inseminacja i jakie są wady inseminacji?

Jedną z wad inseminacji jest jej koszt. Może on wynosić około nawet 2 tys. zł jednorazowo. Mając na uwadze fakt, iż jej skuteczność waha się od 5 do 25proc. i nawet zdrowa para musi czasem powtórzyć zabieg kilkukrotnie może się uzbierać dość pokaźna suma. W niektórych przypadkach nawet kilkukrotne powtórzenie inseminacji nie gwarantuje sukcesu. 

Ponadto pary decydujące się na sztuczne zapłodnienie musza się liczyć z możliwością ciąży mnogiej, gdyż bardzo często wskutek inseminacji zostaje zapłodnionych więcej niż jedna komórka jajowa. Za wadę może być uważany fakt, że by pozyskać odpowiednią ilość komórek jajowych kobieta musi zażywać duże ilości środków hormonalnych, które obciążają jej organizm.

W końcu, inseminacja zabiera procesowi zapłodnienia spontaniczność i naturalność, dla niektórych pacjentów przejście inseminacji jest doświadczeniem bardzo trudnym ze względu na sam zabieg, jak i również konieczność oczekiwania na jego rezultaty.

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: leczenie niepłodności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL