Jak zadbać o bliznę po cesarce? Zabiegi stosuj w odpowiednim momencie

Cesarskie cięcie to poważna operacja, po której pozostaje blizna. Odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że po zagojeniu będzie ona praktycznie niewidoczna. Z naszego poradnika dowiesz się jak dbać o bliznę po cesarce zgodnie z zaleceniami chirurgów i położnych.

Jak goi się blizna po cesarce?

Podczas cesarskiego cięcia położnik przecina powłoki brzuszne matki, aby wydobyć noworodka. Linia cięcia przechodzi tuż nad wzgórkiem łonowym i zwykle ma ok. 10 cm. Aby ją prawidłowo pielęgnować, powinnaś wiedzieć, jak przebiega naturalny proces zrastania się przeciętych tkanek.

Pierwsza faza, zwana zapalną trwa przez kilka pierwszych dni po operacji. Wtedy blizna jest zaczerwieniona i obrzęknięta, ale spokojnie - jest to stan fizjologiczny. Świeża blizna tak wygląda, ponieważ białe krwinki gromadzą się w miejscu rany, aby chronić organizm przed infekcją.

Reklama

Potem następuje faza proliferacyjna, czyli rozpoczyna się właściwy proces gojenia, który będzie trwał około cztery tygodnie. Kolagen gromadzi się w miejscu nacięcia, wzmacniając je i ściągając na brzegach. Tworzą się nowe naczynia krwionośne, a blizna po cięciu cesarskim staje się grubsza i zmienia kolor na jaśniejszy.

Faza dojrzewania (przebudowy) blizny po CC to końcowy etap gojenia. Obrzęki powinny już wchłonąć się całkowicie, blizna jest płaska - praktycznie niewyczuwalna pod palcami. Jej kolor również jest mniej intensywny, przez co staje się mniej widoczna.

Ostatni etap może trwać nawet do roku po operacji, ale jeśli nie było żadnych powikłań, zwykle już po sześciu tygodniach blizna po cesarce powinna być już całkowicie zagojona. Po tym czasie będziesz mogła bezpiecznie wrócić do wszystkich aktywności.

Jak dbać o bliznę po cięciu cesarskim?

Zanim wyjdziesz ze szpitala, lekarz lub położna udzielą ci instrukcji. Każde ciało goi się inaczej, być może twoja blizna po CC będzie wymagała specjalnego traktowania. Zapamiętaj lub zapisz sobie zalecenia, aby w domu prawidłowo pielęgnować miejsce po cięciu.

Cesarskie cięcie to poważna operacja, rana jest spora, więc dolegliwości bólowe są naturalne. Przez pierwsze dni będziesz chodzić nieco pochylona, ponieważ przecięte mięśnie po prostu bardzo bolą i będziesz odczuwać uczucie "ciągnięcia".  Aby złagodzić ten stan stosuj leki przeciwbólowe. Jeśli karmisz piersią, zażywaj tylko środki wskazane przez położnika i nie przekraczaj dopuszczalnych dawek.

Pielęgnacja świeżej blizny po cesarce

Przez pierwsze kilka dni blizna będzie pokryta opatrunkiem, który powinien być czysty i suchy. Jeśli zmoczy się pod prysznicem, koniecznie go wymień. Warunkiem szybkiego i bezproblemowego zagojenia się rany jest utrzymanie jej w czystości, kiedy jeszcze jest świeża. Nie można dopuścić, by wdała się infekcja, która utrudnia gojenie i może sprawić, że blizna będzie większa.

Po około dwóch - trzech dniach po operacji będziesz mogła ściągnąć opatrunek. Na tym etapie warto jest bliznę wietrzyć. Dostęp świeżego powietrza jest bardzo ważny, bo blizna po cesarce powinna być sucha, aby szybciej się zagoiła. Dlatego nie powinno się jej niczym smarować - wystarczy utrzymywanie ciała w czystości i zadbanie by skóra oddychała.

Blizna po cesarce boli, a szwy na zewnątrz mogą przeszkadzać. Dlatego to jeszcze nie pora na noszenie obcisłych ubrań. Najlepszym rozwiązaniem są luźne sukienki z naturalnych materiałów i wygodna, oddychająca bielizna. Póki blizna po cesarce jest w pierwszej fazie gojenia, to jeszcze nie czas na pas poporodowy i bieliznę uciskową.

Nie szoruj blizny, myj delikatnie jej obrzeża. Staraj się jak najmniej ją dotykać, aby nie doszło do zakażenia. Szwy powinien ściągnąć lekarz - niczego z nimi nie rób. A jeśli są to szwy rozpuszczalne, pozwól by same odpadły. 

Co robić, by blizna po cesarce była mniej widoczna?

Z zabiegami, które sprawią, że blizna będzie mało widoczna musisz poczekać do jej całkowitego zagojenia. Na pierwszym etapie gojenia nie smaruj jej niczym i pozwól naturze działać. Zdrowo się odżywiaj, wówczas komórki będą odbudowywać się szybciej, a ich podział będzie przebiegał prawidłowo.

Kiedy blizna się zagoi, możesz rozpocząć zabiegi, które przywrócą skórze na brzuchu jędrność i napięcie. Masaże ujędrniające to dobry kierunek - wykonuj je delikatnie i tylko na obszarze nieuszkodzonej po zabiegu skóry.

Zacznij ćwiczyć lub zapisz się na fizjoterapię po porodzie. Zabiegi pomogą usprawnić zrośnięte na powrót mięśnie, a brzuch odzyska dawną linię.

Jeśli chcesz by blizna stała się mniej widoczna, po jej całkowitym zagojeniu możesz zacząć stosować żele lub plastry silikonowe. Działają delikatnie i sprawiają, że zewnętrzna powłoka blizny blednie i nabiera elastyczności.

Stosuj kremy z wysokim filtrem podczas opalania, działanie promieni słonecznych bez takiego zabezpieczenia przyciemni bliznę po cięciu cesarskim i będzie ona bardziej widoczna.

Jeśli twoja blizna po cesarce jest duża i nieestetyczna, możesz ją usunąć. Chirurdzy plastyczni mogą wykonać korektę blizny, otwierając i ponownie zamykając bliznę, zeskrobując martwy naskórek i dopasowując dotknięty obszar do otaczającej go skóry. Mogą również wykonać plastykę brzucha, aby pozbyć się nadmiaru skóry brzucha.

Nie każda blizna po cesarce goi się tak samo

Czas i sposób gojenia się rany po cesarce zależą od wieku i ogólnej kondycji organizmu mamy. Jeśli będziesz ją właściwie pielęgnować od pierwszego dnia po zabiegu, istnieje duża szansa, że po pewnym czasie będzie prawie niewidoczna. Najważniejszy jest pierwszy etap gojenia - nie wolno dopuścić do infekcji bakteryjnej, ponieważ przedłuża to czas gojenia i może zniekształcić bliznę.

CZYTAJ TAKŻE: 

Na czym polega punktacja zgodnie ze skalą Apgar?

Żółtaczka u noworodków. Czy jest powodem do niepokoju?

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cesarskie cięcie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL