Pięć najlepszych ćwiczeń dla ciężarnych
Istnieje wiele dobrych powodów, aby zachować aktywność, gdy jesteś w ciąży. Ćwiczenia poprawiają napięcie mięśni, siłę i wytrzymałości, co może pomóc dostosować się do zmian, które przynosi ciąża. Tylko jaką formę aktywności fizycznej wybrać?
Regularne ćwiczenia fizyczne w zdrowej ciąży są jak najbardziej wskazane. Jest wiele korzyści, które niesie katywnośc fizyczna w ciąży.
- pomagają utrzymać prawidłową wagę,
- przygotowują do fizycznego wysiłku w czasie porodu,
- poprawiają nastrój i dają energię,
- polepszają sen,
- ułatwiają powrót do formy po porodzie,
- daje szansę na spotkanie innych aktywnych ciężarnych.
Najkorzystniejsze jest połączenie ćwiczeń aerobowych, które działa na serce i płuca oraz ćwiczeń wzmacniających mięśnie, zwiększających siłę i elastyczność.
Aby osiągnąć pełne korzyści, trzeba ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Spróbuj znaleźć coś, co lubisz - będzie bardziej prawdopodobne, że utrzymasz systematyczność.
Pamiętaj też o aktywności w życiu codziennym, na przykład wybierając schody zamiast windy. Unikaj uprawiania sportów, w jakich istnieje ryzyko urazów i upadków - do squasha, gimnastyki, jazdy na rolkach, konnej czy na nartach wrócisz po porodzie.
Przedstawiamy ćwiczenia, które są bezpieczne w ciąży, choć niektóre mogą nie być odpowiednie dla ostatnich kilku miesięcy - być może trzeba będzie zmniejszać aktywność w miarę postępu ciąży.
Szybki marsz nie wywołuje wstrząsów jak bieganie, za to zwiększa wydolność serca. Jest zupełnie bezpieczny w czasie ciąży i może być trenowany codziennie. Cel:chodzić przez co najmniej 30 minut dziennie, pięć razy w tygodniu.
Basen jest idealną i bezpieczną formą ćwiczeń w ciąży. Trenujesz ręce i nogi, pracuje serce i płuca, zwiększając swoją wydolność.
Jeśli lubisz ćwiczenia w grupie, możesz dołączyć do zajęć wodnego aerobiku. Wykonując w wodzie łagodne ruchy, pomagasz łagodzić ból pleców i obrzęki nóg, bez obciążania stawów.
Joga dla ciężarnych pomaga utrzymać napięcie i elastyczność mięśni i poprawić postawę. Jest lepsza dla stawów niż bardziej energiczne rodzajów ćwiczeń. Rozciąganie pomaga utrzymać się jędrna, ale nie przesadzaj. Nauczyciel jogi pokaże, jak zrelaksować ciało i umysł, co może się okazać bardzo przydatne podczas porodu.
Pilates wzmacnia brzuch i mięśnie dna miednicy. Warto pamiętać o nim także po porodzie, gdyż gwarantuje szybszy powrót do formy. Podobnie jak joga, należy do grupy spokojnych, rozciągających ćwiczeń, które nie będą zbytnio obciążać twojego organizmu.
Trening tańca można kontynuować, jeśli robiłaś to regularnie przed zajściem w ciążę. Możesz też rozruszać się poprzez taniec do ulubionej muzyki w zaciszu własnego domu. Staraj się nie skakać i nie kręcić, bo możesz stracić równowagę. Warto dołączyć do grupy tańczących ciężarnych, które często kontynuują naukę po porodzie, tańcząc z zawiązanymi w chustach dziećmi.