Abdala i Soberana 2 - kubańskie szczepionki przeciw COVID-19. Wymagają trzech dawek

Abdala, trzydawkowa kubańska szczepionka przeciw COVID-19, wykazuje skuteczność na poziomie 92,28 proc. - ogłosiła państwowa grupa farmaceutyczna BioCubaFarma. To pierwszy tego typu preparat opracowany w Ameryce Łacińskiej. Druga szczepionka z Kuby - Soberana 2, również trzydawkowa, po podaniu dwóch dawek ma być skuteczna w 62 proc. - przekazano.

Szczepionki Abdala i Soberana 2

Informacja o skuteczności szczepionki przeciwko COVID-19 o nazwie Abdala pojawiła się zaledwie kilka dni po tym, jak kubański rząd ogłosił, że inny preparat - Soberana 2, okazał się skuteczny w 62 proc. po podaniu dwóch z trzech dawek. 

Wynik satysfakcjonuje naukowców. Jak zadeklarował w rozmowie z lokalną prasą dyrektor Instytutu Finlaya - Vincente Verez, badanie uwzględniało groźne warianty koronawirusa, które krążą na Kubie. 

"Nasi naukowcy z Instytutu Finlaya i Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii pokonali wszelkie przeszkody i dali nam dwie bardzo skuteczne szczepionki Soberanę 2 i Abdalę" - ogłosił na Twitterze prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel.

Reklama

Oczekuje się, że szczepionki Abdala i Soberana 2 zostaną wkrótce oficjalnie zatwierdzone przez lokalne organy regulacyjne (Abdala przeszła już wszystkie etapy badań klinicznych). 

Obecnie preparaty te podawane są w ramach "badań interwencyjnych", które mają na celu spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa.

Kubańskie szczepionki. Kto zainteresowany?

Rząd kubański ogłosił wcześniej, że do sierpnia chce zaszczepić 70 proc. z 11,2 miliona mieszkańców wyspy, a całą populację przed końcem roku.

Kilka krajów, w tym Argentyna, Jamajka, Meksyk, Wietnam i Wenezuela, wyraziło zainteresowanie zakupem kubańskich szczepionek.

PAP/INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | szczepionka na covid
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL