Wariant Kappa w Europie. W Belgii zmarło siedmiu zakażonych seniorów

Jak informuje portal France 24, w domu opieki w Belgii zmarło siedmiu seniorów zakażonych linią B.1.621 koronawirusa, którą Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wymienia jako odmianę wariantu Kappa. Wszystkie zmarłe osoby były w pełni zaszczepione. - To niepokojące - przyznaje Marc Van Ranst, wirusolog z Uniwersytetu w Leuven.

Wariant Kappa koronawirusa. Seniorzy z Belgii byli zaszczepieni

W domu opieki w Zaventem koło Brukseli, w prowincji Brabancja Flamandzka w Belgii, odmianą B.1.621 zakaziło się 21 mieszkańców oraz kilku członków personelu. Zakażeni pracownicy odczuwali jedynie łagodne objawy. Przebieg infekcji na początku był łagodny również u zakażonych seniorów. Jak jednak zaznacza Kathleen Boydens, kierownik medyczna placówki, cytowana przez France 24, po dwóch tygodniach, od 24 lipca, ich objawy znacznie się nasiliły. 

Wszystkie siedem ofiar linii B.1.621 miało od 80 do 90 lat. Kilkoro zmarłych, jak czytamy, było już w złym stanie fizycznym. Wszyscy byli w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19.

Reklama

Marc Van Ranst, wirusolog z Uniwersytetu w Leuven, który przeprowadzał testy w belgijskim domu opieki, zaznacza, że niepokojącym jest fakt, iż mieszkańcy zmarli pomimo pełnego zaszczepienia.

Wkrótce zostaną przeprowadzone dodatkowe badania, które wykluczą inne przyczyny zgonu pensjonariuszy, w tym chorobę układu oddechowego lub możliwość zakażenia innym wariantem wirusa SARS-CoV-2.

- Jest to mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe - twierdzi Marc Van Ranst.

Wariant Kappa. Co o nim wiemy?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopiero niedawno nadała wariantowi Kappa nazwę. Na jej liście znajduje się już ponad 10 oficjalnych wariantów SARS-CoV-2, które różnią się od siebie mutacjami w białkach kolców - składnikach wirusa, które umożliwiają mu inwazję na ludzkie komórki. 

Wariant Kappa jest zaliczany do "wariantów zainteresowania", obok m.in. wariantów Lambda, Eta czy Jota. Jeśli któryś z nich będzie odpowiadał za znaczny wzrost zakażeń, będzie wykazywał odporność na szczepionki przeciw COVID-19, zostanie zaklasyfikowany jako "wariant budzący niepokój". Obecnie do tej grupy należą warianty: Alfa, Beta, Gamma oraz Delta i to one uważane są przez naukowców za te, które stanowią największe zagrożenie.

Na liście WHO wariant Kappa to B.1.617.1, czyli subwariant indyjski, którego obecność potwierdzono w Indiach pod koniec 2020 roku. "Warianty Delta i Kappa są w rzeczywistości rodzeństwem, bezpośrednimi potomkami wariantu, który wcześniej był określany jako podwójny mutant lub B.1.617" - zauważa dr Prashant Gupta, dyrektor Sarojini Naidu Medical College, cytowany m.in. przez "The Times of India".

B.1.621, po raz pierwszy wykryty w Kolumbii w styczniu tego roku, nie jest więc wariantem Kappa. W ocenie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób jest to odmiana wariantu Kappa, nie oddzielny wariant. Jednak przez wielu B.1.621 jest nazywany "nowym wariantem koronawirusa". Podkreśla się, że nie zdążył on jeszcze otrzymać swojej greckiej nazwy. 

B.1.621 na świecie

W Belgii linia B.1.621 odpowiada za mniej niż 1 proc. znanych przypadków COVID-19. W kraju tym dominuje wariant Delta z Indii - to ok. 95 proc. wszystkich zakażeń. Tuż za Deltą plasuje się wariant Alfa, który wcześniej szerzył się w Wielkiej Brytanii. W Europie przypadki zakażeń nim wywołanych rejestrowane są bardzo rzadko - w sumie to mniej niż 1 proc. wszystkich przypadków. Zakażenia notowano m.in. na Wyspach, w Hiszpanii, Szwajcarii, Holandii, Austrii czy na Litwie, w sumie w ponad 20 krajach. Ich liczba rośnie od czerwca. W USA najwięcej przypadków stwierdza się na Florydzie. W populacji indyjskiej B.1.621 obecny jest od kilku miesięcy.

O tej odmianie koronawirusa nie wiadomo wiele więcej. Skupiano się do tej pory przede wszystkim na wariantach szybko rozprzestrzeniających się - wariancie Alfa czy wariancie Delta. Naukowcy nie wiedzą, czy linia B.1.621 jest bardziej zakaźna niż inne linie lub warianty koronawirusa. Wiadomo jednak, że w linii B.1.621 występuje tzw. mutacja ucieczki, która stoi za bardziej radykalną zmianą w białku kolca wirusa. Na pewno niepokojącym jest fakt, że seniorzy, którzy zmarli w Belgii, byli w pełni zaszczepieni, niemniej wciąż mamy za mało informacji na ten temat. 

Badania nad B.1.621 prowadzi m.in. brytyjska agencja Public Health England (PHE). 

IRz

Polecamy również: 

Nowe badania nad wariantem Lambda. Jest bardzo odporny na szczepionk

Dr Fauci ostrzega przed mutacją odporną na szczepionki

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | koronawirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL