Zmodyfikowane szczepionki przeciwko Omikronowi z rekomendacją EMA

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków zarekomendował dopuszczenie do stosowania dwóch zmodyfikowanych szczepionek przeciw COVID-19 dla osób w wieku 12 lat i starszych. Preparaty Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1, bo o nich mowa, są ukierunkowane na zwalczanie podwariantu Omikronu BA.1, oprócz oryginalnego szczepu wirusa SARS-CoV-2. Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, szczepionki te wkrótce dostępne będą w Polsce.

Dwie szczepionki przeciw Omikronowi - szczegóły

Decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA) dotyczy dwóch dobrze znanych preparatów, które zostały zmodyfikowane, by zapewnić szerszą ochronę przeciw COVID-19. To wersje szczepionek Comirnaty (firm Pfizer/BioNTech) i Spikevax (Moderna), wycelowane w pierwotny szczep SARS-CoV-2, ale, co istotne, także w podwariant Omikronu BA.1. Preparaty Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1, jak podaje EMA, przeznaczone są do stosowania u osób w wieku 12 lat i starszych, które otrzymały co najmniej podstawowe szczepienie przeciwko COVID-19. Będą podawane jako dawki przypominające.

Reklama

"Badania wykazały, że Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 mogą wywołać silną odpowiedź immunologiczną przeciwko podwariantowi Omikronu BA.1 i oryginalnemu szczepowi SARS-CoV-2 u osób wcześniej zaszczepionych. W szczególności były one bardziej skuteczne w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznej przeciwko podwariantowi BA.1 niż oryginalne preparaty" - czytamy na stronie EMA. 

"Skutki uboczne obserwowane w przypadku zaadaptowanych szczepionek były porównywalne do tych obserwowanych w przypadku oryginalnych i były zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe" - zaznaczono. Kolejne zaadaptowane szczepionki przeznaczone do walki z innymi podwariantami Omikronu są poddawane przeglądowi przez EMA.

Dlaczego szczepionki są aktualizowane?

Jak wyjaśniono, szczepionki są dostosowywane (tj. aktualizowane), aby lepiej pasowały do krążących wariantów wirusa SARS-CoV-2. Mogą one poszerzyć ochronę przed różnymi wariantami i dlatego oczekuje się, że pomogą utrzymać optymalną ochronę przed COVID-19 w miarę ewolucji wirusa.

"Oryginalne szczepionki Comirnaty i Spikevax nadal skutecznie zapobiegają ciężkim chorobom, hospitalizacjom i zgonom związanym z COVID-19 i będą nadal stosowane w kampaniach szczepień w UE, w szczególności w przypadku szczepień podstawowych" - podkreśla EMA.

Szczepionki przeciw Omikronowi. Kiedy będą dostępne w Polsce?

Głos po decyzji EMA zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zapowiedział, szczepionki wycelowane w Omikrona wkrótce będą dostępne w Polsce.

Pierwsze osoby zmodyfikowane preparaty mogą otrzymać już w pierwszej połowie września. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Cukrzyca jako powikłanie po COVID-19. Sześć niepokojących objawów

Pfizer/BioNTech mieli naruszyć patent Moderny. Firma idzie do sądu

Czy testy domowe wykrywają wariant BA.5 koronawirusa? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | Omikron | szczepionka na covid
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL