Jaką rolę pełni grasica i dlaczego zanika?

​Grasica to szczególny narząd. Rozwinięty w życiu płodowym oraz w pierwszych latach życia, zaczyna zanikać u młodego dorosłego. Dlaczego?

​Grasica to szczególny narząd. Rozwinięty w życiu płodowym oraz w pierwszych latach życia, zaczyna zanikać u młodego dorosłego. Dlaczego?

Grasica - jaką pełni rolę?

Występująca za mostkiem w młodym organizmie grasica, pełni ważną rolę w systemie immunologicznym: należy do niej wspomaganie dojrzewania limfocytów T odpowiedzialnych za odporność komórkową. 

Ponadto zapobiega rozwojowi alergii, wpływa na zdolności rozrodcze, wzrost oraz metabolizm. To grasica też jest odpowiedzialna za  eliminację limfocytów, które mogłyby zaatakować komórki i tkanki organizmu. A że np. limfocyty T dojrzewają na krótki czas przed narodzinami oraz w pierwszych miesiącach życia, z czasem grasica przestaje być potrzebna. I tak największy rozmiar ma ok. 2-3 roku życia, a następnie pod wpływem hormonów płciowych, od okresu dojrzewania ulega stopniowemu zanikowi.

Reklama

Grasica u dorosłego

U osoby dorosłej grasica znajduje się właściwie w zaniku i waży od kilku do kilkunastu gram. Dlatego nawet po otwarciu klatki piersiowej jej pozostałości trudno odróżnić od otaczającej ją tkanki tłuszczowej. I to jest prawidłowe. 

Nieprawidłowością jest stan, w którym grasica nie zanika, a wręcz patologicznie się rozrasta. Wiąże się to często z wystąpieniem miastenii (autoimmunologicznej choroby prowadzącej do osłabienia mięśni). Zauważa się ten syndrom jednak przy toczniu układowym, nadczynności tarczycy oraz niedokrwistości aplastycznej.

Inne choroby związane z grasicą

Grasicy stosunkowo rzadko zagrażają nowotwory (grasiczaki i chłoniaki), ale częste są, np. zanik grasicy w życiu płodowym, czyli zespół di Georga. Poza tym z grasicą wiąże się zespół SCID, choroba genetyczna, w której nie występują w ogóle limfocyty T i B.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL