Nadmierny apetyt jako objaw choroby. To nie jest zwykła miłość do jedzenia

Zajadanie problemów, podjadanie z nudów i ciągła potrzeba przegryzania czegoś może wiązać się z niezdrowymi nawykami żywieniowymi, zaburzeniami odżywiania ale może wynikać także z innych chorób, których jednym z objawów jest właśnie nadmierny apetyt. Skąd bierze się ogromny głód i jakie problemy ze zdrowiem może zwiastować?

Przekraczanie zalecanej dziennej liczby kalorii to problem wielu

Zamiłowanie do przetworzonej żywności, produktów typu fast food stało się globalnym problemem, ponieważ na otyłość cierpi 800 milionów ludzi na całym świecie, a u 2 miliardów stwierdza się nadwagę. Łatwy dostęp do jedzenia - szybkiego i przepełnionego tłuszczami - sprawia, że coraz więcej osób przekracza dzienne zapotrzebowanie na kalorie.

Nadmierny apetyt, podjadanie, zamiłowanie do słodkich i słonych przekąsek może dotyczyć wielu, jednak w niektórych przypadkach napady głodu są objawem choroby, z którą można walczyć.

Przyczyny nadmiernego apetytu

Naukowcy są zdania, że niektórym chorobom towarzyszy wzmożone uczucie głodu, którego nie da się w żaden sposób zaspokoić.

Reklama

Najczęściej objaw ten towarzyszy takimi chorobom, jak:

  • zaburzenia hormonalne,
  • cukrzyca,
  • kandydoza,
  • choroby pasożytnicze.

Wyróżnia się również przyczyny o podłożu psychologicznym, takie jak:

  • brak umiejętności radzenia sobie ze stresem,
  • zaburzenia odżywiania (bulimia),
  • żarłoczność atypowa.

Zaburzenia hormonalne a napady głodu

Jedną z przyczyn napadów głodu może być nadczynność tarczycy, która powoduje przyspieszenie przemiany materii, utratę masy ciała, a tym samym wzmożony apetyt.

Inną przyczyną może być zespół Cushinga, w którym dochodzi do zwiększenia glikokortykosteroidów we krwi. Pacjenci z tą chorobą często odczuwają nieustanny głód, a dodatkowymi objawami jest osłabienie mięśni, otyłość centralna, a nawet zmiana rysów twarzy.

Na napady głodu są także narażone osoby, które wykonują pracę zmianową. Zaburzenia w wydzielaniu melatoniny powodują, że osoby te cierpią na nadmierne zmęczenie, ospałość - a przez to chętniej sięgają po szybkie i wysokokaloryczne jedzenie, by dodać sobie energii. Wraz z zaburzeniem wydzielania melatoniny, dochodzi do zaburzeń wydzielania serotoniny - hormonu odpowiedzialnego za dobre samopoczucie, które może być rekompensowane za pomocą dodatkowej porcji jedzenia.

Cukrzyca a nadmierny apetyt

Wzmożona chęć jedzenia jest jednym z głównych objawów cukrzycy typu 1.  W cukrzycy dochodzi do zaburzenia metabolizmu węglowodanów, u pacjentów notuje się spadek masy ciała, wzmożone pragnienie oraz napady głodu.

Nadmierna chęć na słodycze a kandydoza

Przerost drożdżaków w jelitach powoduje zmiany w procesach metabolicznych. Grzybica układu pokarmowego prowadzi do wielu zaburzeń ogólnoustrojowych, a jednym z objawów jest nadmierna ochota na słodycze, bo to właśnie cukrami żywią się drożdżaki przewodu pokarmowego.

Leczenie jest niezwykle ważne, ponieważ przerost grzybów prowadzi do wielu zaburzeń układu pokarmowego, w tym nietolerancji pokarmowej.

Napady głodu a problemy emocjonalne

Badania dowodzą, że osoby, którym trudno radzić sobie ze stresem w inny sposób, niż jedzenie, chętniej sięgają po produkty bogate w cukry i tłuszcze.

Stres, smutek bądź trauma wywołana tragicznym wydarzeniem u niektórych powodują, że jedzenie na chwilę pozwala odwrócić ich uwagę od problemów.

Obniżony nastrój związany jest także z zaburzeniami wytwarzania serotoniny, który wzrasta wraz ze spożyciem produktów zawierających tryptofan, będący prekursorem tego hormonu. Związek ten znajduje się m.in. w czekoladzie, ale także w pestkach dyni, jajach oraz serach.

Napady głodu w chorobie pasożytniczej

Choroby pasożytnicze powodują nie tylko wzrost apetytu ale także prowadzą do pewnej wybiórczości - chory odczuwa wzmożoną ochotę na pokarmy kwaśne lub słodkie. W chorobach pasożytniczych mogą występować napady głodu, a następnie kilkudniowe wyhamowanie apetytu lub jego całkowity brak.

Najczęściej występującymi chorobami pasożytniczymi są owsiki, lamblie oraz glisty.

Nadmierny apetyt u osób na diecie

Radykalna zmiana nawyków żywieniowych oraz nagłe ograniczenie dostarczanych kalorii sprawia, że organizm alarmuje o potrzebie większej ilości pożywienia i pojawiają się uporczywe myśli o jedzeniu.

Redukcja kalorii powinna przebiegać stopniowo, a deficyt kaloryczny nie powinien być zbyt duży. W przeciwnym razie drastyczna dieta może zakończyć się napadem jedzenia.

Jak radzić sobie z napadami głodu?

Przede wszystkim należy wykonać podstawowe badania diagnostyczne, które potwierdzą lub wykluczą podłoże chorobowe. Jeśli napady głodu wynikają z zaburzeń pracy organizmu, kluczowe będzie leczenie pierwotnej przyczyny.

Jeśli napady głodu są sporadyczne, wynikają z wzmożonej chęci przegryzienia czegoś - warto wypracować sobie metody radzenia sobie z apetytem. U osób, które cierpią na zaburzenia odżywiania konieczne będzie wsparcie wykwalifikowanego psychoterapeuty.

W napadach głodu ważne jest, by zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe. Należy jeść regularnie i postawić na dietę bogatą w białko. Lepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje, jeśli zauważamy u siebie skłonność do podjadania między posiłkami. Jeśli już czujemy nieodpartą potrzebę zjedzenia czegoś - warto, by było to warzywo, które lubimy, owoc lub garść orzechów.

Ponadto w zahamowaniu apetytu pomocna jest... woda. Regularne nawadnianie organizmu nie tylko poprawia samopoczucie, ale także zaspokaja głód. Wynika to z faktu, że często "mózg oszukuje", myląc pragnienie z głodem.  


CZYTAJ TAKŻE:

Dlaczego nie możesz zaspokoić głodu? Przyczyny polifagii

Skąd ciągła ochota na słodycze? Oto możliwe przyczyny

Dieta odgrzybiająca organizm. Zasady odżywiania i zalecane produkty przy kandydozie


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadmierny apetyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL