Chiński karczoch zastąpi ziemniaki. To pogromca cholesterolu i sprzymierzeniec długowieczności
Jest nazywany chińskim karczochem. Wyróżnia się kształtem, który raczej zniechęca do jedzenia niż zachęca, ale kryje w sobie wiele dobrego, co przekonuje wiele osób do tego, by włączyć go do diety. Czyściec bulwiasty przypomina pod pewnymi względami naszego ziemniaka. Co warto o nim wiedzieć? Jak jego jedzenie wpływa na organizm?
Czyściec bulwiasty, nazywany też chińskim karczochem, to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, do których należą też, znane w Polsce, macierzanka, lebiodka, mięta czy szałwia. Pochodzi z Azji, z terenów Chin, ale jest uprawiany w wielu rejonach świata jako warzywo. Nie wygląda apetycznie - na pierwszy rzut oka przypomina... tłuste gąsienice (bulwy są krótkie, mięsiste i pokręcone), jednak dobrze smakuje, a co więcej, jego spożywanie niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia. Zastosowanie chińskiego karczocha można przyrównać do użycia ziemniaka w polskiej kuchni. Od niedawna produkt ten budzi większe zainteresowanie.
Choć wygląd raczej nie zachęca do spróbowania, jeśli chodzi o smak, niewiele można mu zarzucić. Czyściec bulwiasty w smaku przypomina słodką rzodkiewkę lub kalarepę, jest delikatny i orzechowy. Bulwy mają też przyjemną, chrupiącą fakturę.
Karczoch chiński składa się głównie z węglowodanów i białka. Jest bogaty w liczne związki bioaktywne. Wśród przeciwutleniaczy znajdziemy w nim m.in. polifenole. Bulwy charakteryzuje także wysoki poziom potasu, fosforu, wapnia, magnezu, żelaza i siarki. Z witamin należy wymienić kwas foliowy, witaminę K i witaminę C. Ważnym składnikiem jest również błonnik pokarmowy. Zaleca się włączenie bulw do diety także ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych. Na smak, wartości odżywcze i energetyczne karczocha chińskiego znacząco wpływają cukry proste, kwasy organiczne i właśnie tłuszcze.
Badania potwierdziły właściwości przeciwutleniające bulw karczocha chińskiego. Oznacza to, że włączenie go do diety może pomóc nam zapanować nad wolnymi rodnikami, a tym samym stresem oksydacyjnym, czyli zaburzeniem równowagi między produkcją i akumulacją wolnych rodników tlenowych w komórkach i tkankach a zdolnością systemu antyoksydacyjnego do ich usuwania. Stres oksydacyjny może prowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym chorób serca, cukrzycy czy nowotworów.
Ekstrakt z bulw karczocha chińskiego wykazuje aktywność przeciwbakteryjną, co więcej - korzystnie wpływa na profil lipidowy (obniża poziom cholesterolu). W medycynie chińskiej czyściec bulwiasty wykorzystywany był i jest w walce z przeziębieniem. Badania sugerują również, że włączenie ekstraktu z karczocha chińskiego do codziennej diety może wspomagać walkę z otyłością.
Czyściec bulwiasty był badany również pod kątem możliwego działania neuroprotekcyjnego. Zauważono, że przyczyniać się do poprawy pamięci i koncentracji. Konieczne są jednak dalsze badania, aby jednoznacznie potwierdzić te efekty.
To nie wszystkie właściwości przypisywane roślinie. Ekstrakt z jej bulw wykazywał właściwości przeciwzapalne i modulował mikrobiotę jelitową, zwiększając liczbę pożytecznych bakterii, a redukując liczbę szkodliwych.
W Azji uznaje się tę roślinę za sprzyjającą długowieczności.
Czyściec bulwiasty może być spożywany na surowo. Można go także gotować, piec, smażyć, marynować. Stanowi dobry zamiennik ziemniaków, a więc będzie dobrym dodatkiem do mięsa czy ryb. Jest polecany wegetarianom i weganom, którzy poszukują źródeł białka w diecie oraz osobom, które zdrowo się odżywiają.
CZYTAJ TAKŻE:
Pożywne i zdrowe. Zupa to jesienią najlepszy posiłek na poprawę odporności i metabolizmu
Orientalna przyprawa wpływa na cholesterol, ciśnienie i cukier. Jak działa sumak?