Co się dzieje z organizmem, gdy jesz dużo majonezu? Mało kto łączy te objawy
Majonez powstaje z połączenia żółtek jaj, octu, oleju, musztardy i przypraw takich jak sól oraz pieprz. Idealnie pasuje do kanapek, jest sosem sałatkowym ale także dodatkiem do dań mięsnych. Zbyt duże ilości spożywanego majonezu mogą w znaczący sposób wpłynąć na funkcjonowanie organizmu, działając zarówno korzystnie, jak powodując kłopoty ze zdrowiem. Jakie właściwości ma majonez? Kto powinien ograniczyć go w swojej diecie i jakie dolegliwości może wywołać? Odpowiadamy.
Majonez jest smacznym dodatkiem do wielu dań, jest jednak sosem wysokokalorycznym oraz tuczącym. Jedna łyżka stołowa zawiera około 20 g tłuszczu i ponad 170 kalorii, nie jest to zatem najlepszy wybór dla osób, które są na diecie lub dążą do redukcji masy ciała.
Nie tylko jego kaloryczność powoduje, że coraz częściej zalecane jest stosowanie zamienników tego sosu, bowiem majonez spożywany w zbyt dużych ilościach, może powodować skutki uboczne lub - w dalszej perspektywie - prowadzić do problemów zdrowotnych.
Majonez zawiera duże ilości cukru. Jego częste spożywanie prowadzi do problemów z utrzymaniem prawidłowej glikemii we krwi, a zatem nie jest zalecany cukrzykom. Należy wiedzieć, że majonezy o obniżonej zawartości tłuszczu, zazwyczaj zawierają zdecydowanie większą ilość cukru, niż majonezy klasyczne.
Wysoka zawartość tłuszczu w diecie prowadzi również do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Źle zbilansowana dieta, opierająca się głównie o spożywanie tłuszczów, stanowi zagrożenie i przyczynia się rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym miażdżycy.
Samodzielne wykonanie majonezu w domu jest lepszym rozwiązaniem, niż kupno gotowego produktu w sklepie. Majonez z półek sklepowych zawiera w sobie dużą ilość konserwantów, które mogą - w nadmiernym spożyciu - wywoływać objawy zatrucia, m.in. bóle głowy, nudności, a nawet biegunkę.
Jak wspomniano wcześniej, duża zawartość tłuszczu w majonezu sprawia, że regularnie dodawany do kanapek czy sałatek, może przyczynić się do wzrostu masy ciała. Osoby, które dążą do jej zmniejszenia, powinny częściej sięgać po sosy na bazie jogurtu naturalnego, niż majonezu.
Majonez to nie tylko tłuszcz, który przyczynia się do zwiększenia obwodu talii, ale również źródło zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6. Nienasycone tłuszcze przyczyniają się do obniżenia cholesterolu, a tym samym zmniejszają ryzyko miażdżycy czy zawału mięśnia sercowego. Jeśli majonez nie jest spożywany w nadmiarze, może przynieść korzyści zdrowotne dla organizmu.
Składniki zawarte w majonezie są źródłem bardzo ważnej witaminy dla organizmu, a mianowicie witaminy E. Nie tylko działa ona korzystnie na wygląd skóry i włosów, poprawiając ich kondycję, ale chroni również przed udarem mózgu. O ile spożywany jest w rozsądnych ilościach, majonez stanowi ważny element diety.
CZYTAJ TAKŻE:
Karczoch zwyczajny wzmocni wątrobę i zmniejszy cukier we krwi