Ukryta mąka i gluten w popularnych produktach. To przez nie tyjesz i puchniesz
Gluten najczęściej znajduje się w produktach zbożowych. Mitem jest jednak przekonanie, że nie znajdziemy go nigdzie indziej. Zdarza się, że występuje również w produktach, które nijak nie kojarzą się ze zbożem. Osoby, które muszą unikać glutenu, powinny być zatem ostrożne i czytać etykiety artykułów spożywczych przed ich zakupem. Gdzie może być ukryty gluten? Podpowiadamy.
Gluten to mieszanina białek roślinnych, których źródłem są zboża, w tym przede wszystkim pszenica, żyto i jęczmień. Niektórzy ludzie nie powinni spożywać produktów zawierających gluten. Tymczasem całkowite wyeliminowanie go z diety jest niezwykle trudne, ponieważ gluten może występować nawet tam, gdzie byśmy się go nie spodziewali.
Produktów zawierających gluten nie powinny spożywać osoby cierpiące na celiakię. Jest to choroba autoimmunologiczna, nazywana chorobą trzewną, jednak konsekwencje jej istnienia ponosi cały organizm. Objawy celiakii to między innymi bóle brzucha, przewlekła biegunka, zaparcia, nudności i wymioty.
Gluten w takiej sytuacji powoduje stały stan zapalny w organizmie, który może prowadzić do uszkodzenia jelit. Z powodu zanikania ich kosmków wchłanianie składników odżywczych z pokarmów staje się niemożliwe. Jedynym sposobem na pozbycie się objawów jest ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej. Niektórzy ludzie z kolei cierpią na nietolerancję glutenu, a jego spożycie prowadzi do natychmiastowej lub opóźnionej reakcji uczuleniowej.
Tymczasem gluten może być ukryty w wielu produktach. Swobodnie można sięgać między innymi po mleko, masło, herbatę czy kawę, napary ziołowe, soki owocowe, jajka, sól i pieprz (oraz inne czyste przyprawy, ale nie gotowe mieszanki), oleje roślinne, mięso i ryby. Wiele produktów może sprawiać wrażenie bezglutenowych, podczas gdy zawierają choćby jego śladowe ilości. Najlepiej więc szukać artykułów spożywczych ze znakiem Przekreślonego kłosa, wskazującym na bezpieczną żywność bezglutenową.
Czytaj też: Prawie pół miliona Polaków nie toleruje glutenu. Zasady diety w celiakii
Podczas zakupu wędlin, parówek, boczku czy kiełbas należy zachować szczególną ostrożność. Mogą bowiem zawierać śladowe ilości glutenu. Z tego powodu, chcąc unikać tego składnika, nie powinno się też sięgać po pasztety, kaszanki czy gotowe dania mięsne. Osoby na diecie bezglutenowej mogą je oczywiście nabyć, ale dla bezpieczeństwa sięgając po artykuły spożywcze oznaczone jako bezglutenowe.
Ponadto niektórzy nieuczciwi producenci wędlin napychają je różnymi substancjami i zagęstnikami, by zwiększyć objętość produktu, i one także mogą zawierać gluten. Po ich zjedzeniu organizm człowieka także może zareagować puchnięciem, zatrzymywaniem wody, a w przypadku nadmiarowego spożycia - szybkim tyciem.
Nabiał nie jest zabroniony na diecie bezglutenowej. Bez obaw można sięgać po mleko, jogurty naturalne, maślankę, twarożek czy żółty ser. Pamiętajmy jednak, że desery mleczne czy słodkie jogurty owocowe mogą nie tylko wprost zawierać zboża (na przykład pod postacią chrupek zbożowych), ale też stanowić ukryte źródło glutenu. Wystarczy dodatek słodu jęczmiennego.
Czytaj również: Nie tylko ziemniaki i ryż. Pomysły na zdrowe i lekkie obiady bez glutenu
Leki składają się z substancji aktywnych i dodatków, pozwalających zwiększyć ich trwałość, poprawić wygląd czy nadać im właściwą postać. W lekach dopuszczonych do obrotu na terenie Unii Europejskiej raczej nie powinno być glutenu, a jeśli już, to w ilościach, które nie powinny zaszkodzić osobom chorym na celiakię. Warto jednak zachować czujność - zwłaszcza w przypadku suplementów diety.
Majonez, musztarda, keczup czy gotowe sosy mogą zawierać gluten. Lepiej więc przed zakupem przeczytać etykietę lub wybrać produkt oznaczony jako bezglutenowy. Dotyczy to również gotowych dań - na przykład pizzy.
Z pewnością nie spodziewamy się glutenu w warzywach czy owocach i teoretycznie go w nich nie ma. Możemy więc swobodnie sięgać po warzywa i owoce świeże czy konserwowane bez dodatków. Jeśli jednak chcemy kupić na przykład sałatkę warzywną z majonezem, tarty chrzan, pasztety warzywne, mrożonki czy przetwory owocowe, musimy być bardzo ostrożni. Mogą się tam bowiem pojawić śladowe ilości glutenu lub dodatek mąki czy innych zagęstników.
Źródła: zdrowie.interia.pl, porady.interia.pl, celiakia.pl
CZYTAJ TAKŻE:
Jeden z najzdrowszych soków na świecie. Ochroni oczy, wesprze wątrobę, serce i skórę
Nie wyrzucaj, tylko zrób z nich napój. Wymiecie toksyny, nawodni organizm i poskromi apetyt
Jogurty wegańskie wcale nie są zdrowsze od zwykłych. Mają niewiele białka i mnóstwo tłuszczu