Gruszka miłości obniża poziom cholesterolu i ciśnienie. Jedz też, gdy chcesz schudnąć

Bakłażan, często stawiany obok cukinii, nie jest jeszcze tak popularny jak cukinia, ale warto spojrzeć na niego łaskawszym okiem, bo ma wiele do zaoferowania. Składniki w nim obecne pozytywnie wpływają m.in. na zdrowie serca i stan kości. Warto po niego sięgać również na diecie. Dlaczego? Jak dobrze go przygotować? Wyjaśniamy.

Bakłażan a cukinia. Czy faktycznie wiele je łączy?

Bakłażan, inaczej psianka podłużna, oberżyna czy gruszka miłosna, choć znany nam jest jako warzywo, z botanicznego punktu widzenia jest owocem - ogromną jagodą. Najczęściej ma ciemnofioletową barwę, jasny, kremowy miąższ oraz podłużny kształt, który może sugerować pokrewieństwo z cukinią. W rzeczywistości należy on do rodziny psiankowatych (tej samej co pomidor, papryka czy ziemniaki), a cukinia do rodziny dyniowatych. Do Europy zawędrował z Azji. Chętnie wykorzystywany jest w kuchni śródziemnomorskiej i arabskiej, ale znalazł też licznych zwolenników w innych kuchniach świata. Można go gotować, piec, smażyć, grillować, faszerować. Nie można go spożywać na surowo.

Reklama

Witaminy i minerały w bakłażanie

Bakłażan w większości składa się z wody (ok. 90 proc.) i jest niskokaloryczny, dlatego może stanowić wartościowy element diety redukcyjnej. 100 g to ok. 25 kcal. Ale ważna uwaga - miąższ bakłażana wchłania spore ilości tłuszczu.

Bakłażan jest bogaty w błonnik, przeciwutleniacze, witaminy i minerały, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Dostarcza m.in. witaminy C, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B, witaminy K, potasu, fosforu, magnezu i wapnia.

Bakłażan - właściwości

Bakłażan dostarcza przeciwutleniaczy, tak istotnych, bo neutralizujących negatywne działanie wolnych rodników. Jest szczególnie bogaty w antocyjany (to one są odpowiedzialne za jego żywy kolor). Na uwagę zasługuje przede wszystkim nasunina.

Niektóre badania na zwierzętach sugerują, że włączenie bakłażana do diety może pomóc obniżyć poziom "złego" cholesterolu i trójglicerydów, a ma to wynikać z obecności błonnika i wspomnianych przeciwutleniaczy. Podkreśla się jednak, że są potrzebne badania na ludziach. Błonnik ma też korzystny wpływ na poziom glukozy we krwi. Co jeszcze istotne, związki obecne w bakłażanie obniżają ciśnienie. 

Bakłażan jest bogaty w błonnik, ma mało kalorii, dlatego jest polecany osobom na diecie. Można go z powodzeniem stosować jako zamiennik bardziej kalorycznych opcji w wielu różnych przepisach.

Składniki takie jak potas, wapń i witamina K czynią bakłażan doskonałym dodatkiem dla zdrowia kości. Znajdziemy w nim także witaminy z grupy B niezbędne dla prawidłowej pracy układu nerwowego.

Bakłażan - przeciwwskazania

Bakłażan należy do rodziny psiankowatych. Spożywanie roślin psiankowatych jest bezpieczne dla zdecydowanej większości zdrowych osób, ale osoby cierpiące na pewne schorzenia powinny spożywać je w ograniczonych ilościach. Do tej grupy należą przede wszystkim osoby ze stanami bólowymi stawów czy artretyzmem, osoby mające reumatoidalne zapalenie stawów, osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne (m.in. chorobę Hashimoto, choroba Leśniowskiego-Crohna) czy osoby mające problemy z układem pokarmowym (np. zespół jelita drażliwego). 

Bakłażany zawierają szczawiany (sole kwasu szczawiowego), choć w porównaniu z innymi warzywami nie odgrywają one znaczącej roli. Niektóre osoby, u których w przeszłości stwierdzono kamienie nerkowe szczawianowo-wapniowe, powinny unikać ich nadmiernego spożycia lub przynajmniej wybrać metody przygotowania, które pomogą obniżyć poziom szczawianów.

W rzadkich przypadkach może wystąpić alergia, ale większość reakcji jest łagodna.

Co zrobić, żeby bakłażan nie był gorzki?

Bakłażan ma lekko gorzkawy posmak, który bywa wyczuwalny w daniu, ale można się go szybko pozbyć. W celu wyeliminowania nieprzyjemnych nut smakowych wystarczy pokroić warzywo na plastry bądź krążki, posypać je z dwóch stron solą, a potem odstawić na ok. pół godziny, by warzywo puściło sok. Potem wystarczy bakłażany opłukać i osuszyć na ręczniku papierowym (niektórzy pomijają płukanie i tylko lekko wycierają plastry).

CZYTAJ TAKŻE: 

Najzdrowsze warzywo na świecie. Redukuje stany zapalne, wspiera wątrobę, obniża ciśnienie

To mit, że brak im wartości odżywczych. Pieczarki są zdrowe, ale nie dla każdego

Kto nie może jeść jabłek? Choć są bardzo zdrowe, mogą nasilać przykre objawy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: bakłażan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL