Jeden z najzdrowszych i najpyszniejszych grzybów. Może zapobiegać nowotworom

W medycynie ludowej od dawna wierzono, że grzyby mają właściwości regenerujące, odmładzające, a nawet lecznicze. Potwierdza to nauka - mykologia - która w kolejnych badaniach obala mit o tym, że grzyby są bezwartościowe i szkodliwe. Przykładem niedocenianych grzybów są opieńki, to niewielkie grzyby, które niesłusznie nie cieszą się taką popularnością jak borowiki czy rydze. Dowiedz się, jakie właściwości mają opieńki i dlaczego warto sięgać po nie podczas grzybobrania?

Jak wygląda opieńka jadalna?

W polskich lasach występuje kilka gatunków opieńki - jadalna jest wyłącznie opieńka miodowa, przez koneserów uważana za najsmaczniejszy z grzybów. Jak wygląda, jak ją rozpoznać?

Kapelusz jest stosunkowo duży, ma średnicę od 8 do 20 cm i jest kulisty w młodości, później staje się bardziej rozpostarty. Powierzchnia kapelusza jest gładka, jasnopomarańczowa lub miodowopomarańczowa. Na jego środku może występować delikatny garb.

Blaszki grzyba opieńki jadalnej są gęste i wolne, co oznacza, że nie przylegają do trzonu. Są koloru białego do jasnożółtego. Trzon jest stosunkowo krótki, ma wysokość około 8-12 cm i jest w kolorze pomarańczowego lub miodowego. Jest delikatnie pokryty białymi resztkami osłonki. W dolnej części trzonu znajduje się luźna, biała pochwa.

Reklama

Opieńka jadalna posiada białą osłonkę, która jest luźna, ale przylega do dolnej części trzonu. Miąższ opieńki jadalnej jest biały i ma delikatny zapach i smak.

Pozostałe gatunki opieńki są niejadalne lub trujące. Na szczęście dla początkujących grzybiarzy różnią się kolorem i kształtem od miodowej.

Opieńka miodowa - właściwości odżywcze

Opieńki miodowe uważane są za bardzo smaczne, ale warto po nie sięgać również z powodu ich cennych wartości odżywczych, których mogą dostarczyć. 

Opieńki miodowe są bohate w:

  • białko,
  • błonnik pokarmowy,
  • witaminy (np. witaminę D, witaminy z grupy B),
  • minerały (np. potas, sód, wapń, fosfor). 

Taki skład sprawia, że opieńka miodowa działa przeciwzapalnie, wspiera odporność i redukuje skutki stresu. 

Badania dowodzą, że opieńki miodowe zawierają także spore ilości antyoksydantów, które pomagają w ochronie organizmu przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Antyoksydanty mogą przyczyniać się do ogólnego zdrowia i zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych. Co więcej, w opieńkach zawarte są substancje bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Dlaczego warto zbierać opieńki miodowe?

Wszystkie grzyby, w tym również opieńki miodowe są stosunkowo niskokaloryczne, co docenią osoby w diecie. Zawierają mało tłuszczu i cukru, co czyni je odpowiednim dodatkiem do diety odchudzającej. Są również roślinnym źródłem białka, dlatego mogą zastępować mięso wegetarianom i weganom.

Niektóre badania laboratoryjne sugerują, że ekstrakty z opieńki miodowej mogą wykazywać aktywność przeciwnowotworową. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te obserwacje.

Co zrobić z opieńkami?

Opieńki miodowe można: suszyć, gotować, smażyć i marynować. Jednak najpierw należy je zbierać bardzo ostrożnie. Jeśli nie masz pewności, że to opieńka miodowa - pozostaw grzyba w lesie.

Aby wykorzystać w pełni wartości odżywcze grzybów i spożywać je bezpiecznie, należy jak najszybciej obrać je, umyć i poddać obróbce. W przypadku opieńki miodowej pozostawiamy same kapelusze - nóżki wyrzucamy. Obieramy kapelusze z zanieczyszczeń i myjemy pod bieżącą wodą.

Jeśli planujesz je smażyć, przyrządzić z nich zupę lub zawekować w marynacie, to najpierw musisz je ugotować. Opieńki miodowe gotuj przez co najmniej 5 minut we wrzątku. Po takiej obróbce mogą trafić na patelnię, do zupy lub słoiczka.

Znam takich, którzy suszone opieńki chrupią jak chipsy - faktycznie mają wyjątkowe walory smakowe. Do suszenia trzeba oczyścić kapelusze, większe pokroić i ułożyć na suszarce. Po wysuszeniu przechowuj je w szczelnie zamkniętym słoiczku. Będą doskonałym dodatkiem do potraw z kiszonej kapusty, zimowych zup i sosów.

Jeśli nie przepadasz za suszonymi grzybami w potrawach, możesz pójść o krok dalej i zmielić suszone opieńki na proszek. Tak przygotowana przyprawa jest łatwiejsza w zastosowania, a równie aromatyczna.

Kto nie powinien jeść opieniek? Przeciwwskazania

Spożywanie grzybów zawsze wiąże się z ryzykiem, zwłaszcza jeśli nie są dokładnie rozpoznane i przygotowane. Dlatego zawsze zaleca się, aby zbierać i spożywać grzyby tylko po dokładnym rozpoznaniu. Grzyby z natury mogą zawierać toksyny, dlatego spożywanie nierozpoznanych gatunków może być niebezpieczne.

Często mówi się, że grzyby leśne mogą być trudne do strawienia, ze względu na fakt, że zawierają chitynę. W praktyce niektórzy ludzie mogą jeść grzyby bez problemu, podczas gdy inni mogą doświadczać problemów trawiennych, takich jak wzdęcia, bóle brzucha lub biegunka. Dlatego trzeba je spożywać z rozwagą - nawet tak smaczne gatunki, jak opieńka miodowa.

Źródło: https://www.researchgate.net/profile/Bozena-Muszynska/publication/324834513_Zwiazki_o_dzialaniu_antyoksydacyjnym_wystepujace_w_jadalnych_i_leczniczych_gatunkach_grzybow_Basidiomycota_The_compounds_with_antioxidant_activity_in_edible_and_medicinal_mushrooms_Basidiomycota/links/5b43584f0f7e9bb59b1894f0/Zwiazki-o-dzialaniu-antyoksydacyjnym-wystepujace-w-jadalnych-i-leczniczych-gatunkach-grzybow-Basidiomycota-The-compounds-with-antioxidant-activity-in-edible-and-medicinal-mushrooms-Basidiomycota.pdf

CZYTAJ TAKŻE: 

Owoce nie dostarczają cennej witaminy. Sięgaj po pieczarki, jajka i jogurty

Dostarczą witamin, obniżą cholesterol i ciśnienie. Najcenniejsze znalezisko grzybiarzy

Opieńki to "największy organizm świata". Kryją mroczną tajemnicę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: grzyby właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL