Nazywane "napojem bogów". Pij o tej porze dnia, a odczujesz różnicę

Wiele osób zalicza kakao do ulubionych napojów. Nic dziwnego – pobudza i dodaje energii, a poza tym poprawia nastrój. Co ważne, jest też dobre dla serca. Czym się kierować, wybierając kakao w sklepie? Jakie kakao jest najzdrowsze? O jakiej porze dnia najlepiej się nim delektować? Odpowiadamy.

Jakie kakao jest najzdrowsze?

Kakao to ciemnobrązowy proszek otrzymywany z nasion owoców kakaowca. Terminu tego używa się również na określenie napoju, sporządzanego najczęściej na mleku, do którego, według upodobań, dodaje się kilka łyżeczek takiego proszku. Kakao to też oczywiście najważniejszy składnik czekolady.

Za najzdrowsze kakao uważa się kakao surowe, które charakteryzuje się tym, że nasiona kakaowca nie są poddawane działaniu wysokiej temperatury, dzięki czemu zachowują wszystkie cenne składniki odżywcze. Z czekolad wybierajmy czekoladę gorzką, która cechuje się najwyższą zawartością kakao. Wraz ze wzrostem tego składnika zmniejsza się zawartość cukrów.

Reklama

Udajesz się do sklepu po kakao? Uważaj, bo wiele produktów tylko je udaje. Szukaj naturalnie gorzkiego kakao, bez dodatku cukru i sztucznych polepszaczy.

Właściwości kakao

Prawdziwe kakao to produkt, który zawiera ponad 300 różnych składników, ważnych dla organizmu - witaminy, składniki mineralne, metyloksantyny (teobromina i kofeina), aminokwasy (tryptofan, tyramina, serotonina) i inne. Kakao jest źródłem witamin z grupy B, magnezu, żelaza, wapnia, cynku czy potasu. Jest również bogate w polifenole o właściwościach antyoksydacyjnych.

Badania potwierdzają kardioochronne działanie kakao. Obecne w nim związki wykazują korzystny wpływ m.in. na prawidłową funkcję śródbłonka naczyń krwionośnych, zapobiegają procesom zapalnym i zakrzepowym prowadzącym do rozwoju miażdżycy. Ze względu na wysoką zawartość flawonoli kakao zwiększa wrażliwości tkanek na insulinę i ma pozytywny wpływ na metabolizm glukozy.

Co poza tym? Kakao poprawia nastrój, usprawnia regenerację organizmu po wysiłku fizycznym, ma właściwości pobudzające (można je pić zamiast kawy), podnosi poziom koncentracji, poprawia pamięć i wspomaga odchudzanie. O jakiej porze najlepiej je pić?

O jakiej porze dnia najlepiej pić kakao?

Wiele osób zastanawia się, jaka jest najlepsza pora na wypicie kakao. Warto mieć na uwadze, że zawiera ono kofeinę (niewiele, ale jednak), a także teobrominę, które działają pobudzająco na układ nerwowy - przyczyniają się do zwiększenia koncentracji, obniżają poziom zmęczenia i poprawiają skupienie. To dlatego, jak już wspomnieliśmy wyżej, kakao może być spożywane zamiast kawy i może sprawdzić się w pierwszej połowie dnia. Jeśli po kawę sięgasz jedynie od czasu do czasu lub jesteś bardziej wrażliwy na jej działanie, także po kakao sięgaj rano, a nie wieczorem.

Niektórzy piją jednak kakao późnym popołudniem lub wieczorem, gdyż uważają, że to ich relaksuje. I faktycznie, kakao jest m.in. źródłem magnezu, który doskonale uspokaja nasz układ nerwowy. Ale wciąż należy pamiętać o kofeinie i teobrominie, które są stymulantami i działają pobudzająco. Sprawdź, jak wpływa na ciebie kakao wypite późnym popołudniem, a także wieczorem. Jeśli okaże się, że napój może być przyczyną problemów z zasypianiem, pij je tylko w pierwszej połowie dnia, a na pewno nie sięgaj po nie już w godzinach późnopopołudniowych.

Wiele zależy od indywidualnej wrażliwości na składniki kakao, a także od sposobu przygotowania napoju czy też jego ilości (im mocniejszy, im większa jego ilość, tym silniejsze będzie jego działanie). Zalecamy uważanie słuchać swojego organizmu i nie ignorować sygnałów, które wysyła. Dla większości zdrowych osób picie kakao wieczorem nie powinno mieć negatywnych skutków, jednak jeśli zauważasz, że może np. zaburzać sen, warto przesunąć jego spożycie na wcześniejsze godziny. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Tymi dodatkami "podkręcisz" kawę. Nie tylko jej smak, ale i właściwości

Upora się z bakteriami i grzybami, zwalczy bezsenność. Dodawaj do herbat i dań

Tyle filiżanek herbaty to za dużo. Oto możliwe skutki uboczne

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kakao | zamienniki kawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL