Nie dość, że pyszne, to wyjątkowo zdrowe. Dlaczego warto jeść pędy groszku?
Bogactwo składników odżywczych, witamin i właściwości zdrowotnych czynią je jednymi z najbardziej wartościowych mikroliści. Pędy groszku kiedyś były tylko dekoracją dań w modnych restauracjach, dziś już dostępne w każdym markecie spożywczym stają się powszechnie stosowanym dodatkiem do kanapek, sałatek czy makaronu. I świetnie, bo im częściej będą gościć na twoim talerzu, tym lepiej dla twojego zdrowia. Działają antyoksydacyjne, przeciwzapalnie i przeciwkancerogennie, dostarczają białka, witamin i kwasu foliowego. Zobacz, dlaczego warto je jeść.
Delikatne, chrupiące młode pędy z charakterystyczni "wąsami", rozwijające się z nasion groszku, to wyjątkowo zdrowa zielenina. Soczyste pędy groszku zyskują w Polsce na popularności. Od kilku lat można je kupić w większości marketów spożywczych, tuż obok kiełków i innych mikroliści, takich jak rukiew wodna, roszponka czy rukola. Są chrupkie, słodko-orzechowe w smaku, bogate w witaminy: A, C, B i K. Zawierają więcej witaminy C niż czarne jagody. Są również cennym źródłem wapnia, chlorofilu, beta-karotenu i kwasu foliowego.
Pędy groszku są niskokaloryczne, ale bogate w wiele istotnych składników odżywczych. Zawierają znaczne ilości białka, co czyni je doskonałą opcją dla wegan i wegetarian, którzy szukają alternatywy dla mięsa. Ponadto są one źródłem błonnika, który wspomaga trawienie i utrzymuje uczucie sytości, co może być pomocne w kontrolowaniu wagi ciała.
Pędy groszku są również bogate w witaminy i minerały niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Pędy groszku zawierają:
- witaminę C, która wzmacnia odporność,
- witaminę A, korzystną dla wzroku,
- witaminę K, która jest niezbędna dla zdrowia kości.
Ponadto dostarczają minerałów takich jak żelazo, magnez, potas i wapń, które odgrywają kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych.
Spożywanie pędów groszku może być korzystne dla zdrowia na wiele sposobów. Zawierają one fitoskładniki, takie jak flawonoidy i karotenoidy, które działają jak przeciwutleniacze, chroniąc komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Ponadto badania sugerują, że pędy groszku mogą mieć właściwości przeciwkancerogenne i przeciwzapalne, co może pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym.
Mają niski indeks glikemiczny i bardzo mało kalorii (93 kcal w 100 gramach) są więc zalecane w diecie przeciwcukrzycowej i odchudzającej. Wspierają redukcję poziomu cukru we krwi i pomagają przyspieszyć metabolizm.
Pędy groszku można dodawać do różnych potraw, aby wzbogacić ich smak i wartość odżywczą. Najwięcej wartości zdrowotnych mają spożywane na surowo jako dodatek do sałatek, kanapek czy wrapów. Mogą również być gotowane lub duszone i dodawane do dań kuchni włoskiej, np. do makaronu i risotto, lub azjatyckiej, gdzie świetnie sprawdzą się w zupie kokosowej czy stir-fry. Można też chupać je jako przekąskę.
Warto zauważyć, że aby czerpać maksymalne korzyści zdrowotne z jedzenia pędów groszku, należy wybierać te świeże i organiczne, aby uniknąć sztucznych pestycydów i zanieczyszczeń. Dodatkowo, zaleca się umycie ich przed spożyciem, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia.
CZYTAJ TAKŻE:
Nie żałuj do kanapek i pizzy. Wzmacnia kości, zbija cholesterol, pomaga chudnąć
Szpinak to synonim zdrowia. Jedz dla serca, dobrego wzroku i silnych kości