Obniżą cholesterol, pomogą schudnąć, zastąpią mięso. Doskonałe dla cukrzyków

Boczniaki to grzyby chętnie spożywane ze względu na swoje walory smakowe i zdrowotne. Są w nich związki, które obniżają poziom cukru i cholesterolu, a nawet mogą zapobiegać tworzeniu się komórek nowotworowych. Dodatkowo są źródłem białka, witamin i soli mineralnych. Przy tym można przyrządzać je na wiele sposobów. Na co są dobre boczniaki i czy można je jeść na surowo?

Boczniaki - właściwości odżywcze

Boczniaki są źródłem wielu witamin i minerałów. W porównaniu do innych grzybów boczniaki zawierają sporo łatwo przyswajalnego białka, dzięki temu są dobrym wyborem dla wegetarian i wegan. Są także źródłem niektórych witamin z grupy B i D. Ich spożywanie jest wskazane również u osób, które mają problemy reumatyczne. Boczniaki zawierają między innymi ergotioneinę, czyli przeciwutleniacz, który pomaga walczyć z procesami przedwczesnego starzenia.

W boczniakach znaleźć można przede wszystkim duże ilości:

Reklama
  • białka,
  • błonnika pokarmowego,
  • kwasu foliowego,
  • żelaza,
  • cynku,
  • potasu,
  • fosforu,
  • selenu,
  • witamin z grupy B oraz witamin: C i D.

Na co są dobre boczniaki?


Najnowsze badania wskazują, że boczniaki mogą pomóc pacjentom chorym na cukrzycę i wszystkich tych, które chcą jej uniknąć. Ich regularne jedzenie pomaga zmniejszyć zagrożenie rozwoju otyłości i występowania chorób sercowo-naczyniowych, a także wzmacnia układ odpornościowy. 

Boczniaki wykazują właściwości mające wpływ na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów w organizmie. Dzieje się tak głównie za sprawą dużej zawartości witaminy B3 w tych grzybach, która zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych, ale także usprawnia krążenie krwi, zmniejszając ryzyko zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu.

Boczniaki cenione są również za swoje właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Boczniaki a odchudzanie. Ile kalorii mają boczniaki?

Boczniaki są idealnym wyborem dietetycznych dla osób chorujących na otyłość i nadwagę. Mają bardzo mało kalorii - w 100 gramach grzybów znajdują się zaledwie 33 kalorie. Nie zawierają w sobie glutenu, tłuszczu ani cholesterolu, zatem osoby przebywające na diecie mogą jeść je bez obaw, a ze względu na zawartość białka mogą być substytutem mięsa.

Czy boczniaki można jeść na surowo?

Boczniaki, podobnie jak pieczarki, kurki i borowiki można jeść na surowo. Trzeba jednak wiedzieć, że surowe boczniaki mają charakterystyczny metaliczny smak i nie każdemu on odpowiada.

Jest wiele sposobów na to, jak przyrządzić boczniaki. Odpowiednio doprawione stanowią atrakcyjny element zdrowej diety, a dla wegetarian i wegan mogą zastępować niektóre potrawy mięsne i rybne.

Boczniaki można smażyć, gotować, dusić lub grillować. Sprawdzają się zarówno jako dodatek do potraw i zup, jak i danie główne. Usmażone w delikarnej panierce przybierają postać wegetariańskiego schabowego, a pokrojone w cienkie pastry i ugotowane w aromatycznym wywarze z jarzyn i suszonych ziół to popularne flaczki z boczniaków

Czy boczniaki myje się przed smażeniem?

Boczniaki dostępne w sprzedaży są już zazwyczaj oczyszczone i nie wymagają dokładnego mycia. Zwłaszcza że grzyby te łatwo nasiąkają wodą i tracą wiele cennych właściwości. Jeśli są zanieczyszczone, można je omieść pędzelkiem lub delikatnie zeskrobac nożykiem brud z kapeluszy. Trzeba to robić delikatnie, ponieważ ich kapelusze są bardzo kruche. Grzybów tych nie należy i nie warto obieać. 

Boczniaki – przeciwskazania. Kto nie może ich jeść?

Boczniaków nie powinny jeść dzieci poniżej 7. roku życia ze względu na obecność dość ciężkostrawnych związków, a także osoby, które zmagają się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Przeciwwskazaniem do spożywania boczniaków może być też alergia na pleśnie. Może wtedy dojść do wystąpienie świądu i opuchlizn jam ustnej, twarzy lub krtani.

Związki zawarte w boczniakach mogą wchodzić w interakcję z gabapentyną, którą stosuje się przy leczeniu padaczki. Osoby cierpiące na tę chorobę i przyjmujące leki nie powinny więc spożywać tych grzybów.

CZYTAJ TAKŻE:

Grzyb, który pomoże na zgagę, wyleczy żołądek, wspomoże mózg? Pytaj w aptece o "lwią grzywę"

Pij przed snem lub przed posiłkiem. Zbijesz ciśnienie i odpędzisz stres


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL