Pij przed snem lub przed posiłkiem. Zbijesz ciśnienie i odpędzisz stres

Szyszki chmielu znane są przede wszystkim z wykorzystywania w przemyśle piwowarskim. Niewielu wie jednak, że owocostany od wielu lat wykorzystuje się również w fitoterapii. Szyszki te są bogate w związki, które znacząco mogą poprawić funkcjonowanie organizmu. Jakie właściwości mają szyszki chmielu i jak przyrządzić z nich napar? Unikaj, jeśli przyjmujesz konkretne leki.

Szyszki chmielu - właściwości

W Polsce chmiel rośnie dziko. Owocostany chmielu, czyli szyszki chmielowe, są bogate w olejki eteryczne, kwasy goryczowe chmielowe, flawonoidy, związki purynowe czy garbniki. Dzięki takiemu składowi wykazują wiele właściwości, które wykorzystuje się w lecznictwie tradycyjnym.

Szyszki chmielu wyróżniają się przede wszystkim właściwościami uspokajającymi. Łagodzą stany lękowe, zmniejszają nadpobudliwość nerwową, uspokajają. Preparaty z szyszek chmielu przyjmuje się m.in. podczas stresowych okresów.

Szyszki chmielu pomagają uporać się także z bezsennością. Dzięki właściwościom uspokajającym pozwalają na szybsze wyciszenie się przed odpoczynkiem i zaśnięcie. Mają też właściwości obniżające ciśnienie tętnicze krwi.

Reklama

Czytaj także: Obniża cukier i cholesterol we krwi. Sięgaj po liście i nasiona tej przyprawy

Składniki aktywne nadają szyszkom chmielu właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i antygrzybicznych. Mogą przeciwdziałać powstawaniu i rozwojowi trądziku czy próchnicy.

Kolejną właściwością szyszek chmielu jest pobudzanie procesów trawiennych. Wspomagają wytwarzanie soków żołądkowych, ułatwiając trawienie i przyswajanie pokarmów. Z ich pomocą można zwalczyć uporczywe wzdęcia. 

Szyszki chmielu na wypadające włosy

Szyszki chmielu to też remedium na wypadające włosy. Można z nich przygotować domową wcierkę, która wzmocni cebulki i skórę głowy. Jak? Należy w rondelku umieścić jedną łyżkę szyszek chmielu i zalać ją szklanką gorącej wody. Następnie mieszankę trzeba gotować przez 30 minut. Szyszki chmielu za pomocą sitka oddzielamy od płynu. Płyn zostawiamy do ostygnięcia, a szyszki zalewamy kolejną porcją wody i ponownie gotujemy przez 30 minut. Oba wywary należy połączyć. Gdy całość przestygnie, mikstura nadaje się do użycia. 

Domową wcierkę z szyszek chmielu na wypadające włosy dokładnie rozprowadzamy po skórze głowy. Przy tym wykonujemy masaż specjalnym masażerem lub dłońmi. Preparat zostawiamy na głowie na 20 minut, a następnie go spłukujemy.

Szyszki chmielu na dobry sen

Szyszki chmielu wykazują właściwości nasenne i uspokajające. Z tego powodu preparaty z rośliną warto przyjmować przed snem. Pozwolą one uporać się z problemami z zasypianiem. Wyciszą organizm i przeniosą go w stan odpoczynku.

Jak przyrządzić szyszki chmielu?

Z szyszek chmielu można wykonać napar, który pozwoli na wykorzystanie właściwości zdrowotnych rośliny. Potrzebujemy jednej łyżeczki szyszek, które należy zalać 150 ml wrzącej wody. Zostawiamy je do zaparzenia pod przykryciem na ok. 15 minut.

Napar z szyszek chmielu można pić od dwóch do czterech razy dziennie. Najlepiej spożywać go przed snem lub przed posiłkiem.

Szyszki chmielu - działanie niepożądane

Działaniem niepożądanym przyjmowania szyszek chmielu może być duża senność i znużenie. Może to utrudniać normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Może także stwarzać zagrożenie, jeśli osoby przyjmujące preparaty z owocostanów kierują pojazdami.

Szyszki chmielu - przeciwwskazania

Szyszek chmielu i preparatów z nimi w składzie nie można stosować podczas przyjmowania leków uspokajających

Przyjmowania szyszek chmielu powinny unikać także dzieci do 12. roku życia, jak i kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem może być również karmienie piersią.

CZYTAJ TAKŻE:

Najzdrowszy rodzimy miód. Polska mimoza dobra dla wątroby, nerek i serca

Rozmaryn i oregano lekiem na cukrzycę? Badania naukowców dają nadzieję

Nalewka z popularnego chwastu to naturalny środek na pasożyty. Stosuj ostrożnie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: szyszki chmielu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL