Obniżą cukier, ciśnienie i cholesterol. Sercowcy powinni się zajadać

Dynia to królowa wśród jesiennych warzyw. W kuchni można wykorzystać niemal każdą jej część. I warto, bo dynia to wspaniałe źródło witaminy A, witamin z grupy B, witaminy E, a także potasu, wapnia czy magnezu. Skarbnicą cennych składników odżywczych są także pestki dyni. Niestety utarło się, że pestki są raczej zbędnym elementem i w naszej diecie nie są obecne w ogóle lub w znikomych ilościach. Dlaczego warto jeść pestki dyni? Do czego je dodawać? Sprawdź!

Pestki dyni - składniki odżywcze

Pestkami dyni zachwycano się już tysiące lat temu. Stosowano je m.in. w leczeniu infekcji dróg moczowych i pęcherza moczowego, kamieni nerkowych, wysokiego ciśnienia czy wysokiego poziomu cukru. 

Badania potwierdzają, że pestki dyni oferują imponujący zestaw składników odżywczych, który korzystnie wpływa na zdrowie. 

Pestki dyni są bogatym źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, antyoksydantów, a także wielu witamin i minerałów, bez których organizm nie może się obejść i które trzeba mu regularnie dostarczać. O jakich składnikach mowa?

Reklama

W pestkach dyni znajdziemy:

  • magnez,
  • potas,
  • cynk,
  • żelazo,
  • mangan,
  • miedź,
  • fosfor,
  • witaminę A,
  • witaminy z grupy B (w tym witaminę B2 i kwas foliowy),
  • witaminę E,
  • witaminę K.

Na co trzeba jednak uważać? Pestki dyni, mimo swojego niewielkiego rozmiaru, dostarczają sporo kalorii. 100 g pestek dyni to ok. 450 kcal.

Pestki dyni - właściwości

Wysoki poziom przeciwutleniaczy w pestkach dyni jest częściowo odpowiedzialny za ich pozytywny wpływ na zdrowie. Te przeciwutleniacze to przede wszystkim karotenoidy i witamina E. Tego typu związki mogą zmniejszać stany zapalne i chronić komórki przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Witamina E jest ważna także dla funkcji odpornościowej, wspiera funkcjonowanie układu krążenia, regeneruje i stymuluje pracę komórek skóry.

Spożywanie produktów, które bogate są w przeciwutleniacze, może chronić przed wieloma chorobami, m.in. cukrzycą, miażdżycą czy nowotworami. Badania pokazują, że właściwości przeciwzapalne pestek dyni mogą pomóc także w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania wątroby, pęcherza, jelit i stawów. Diety bogate w pestki dyni wiążą się ze zmniejszonym ryzykiem raka żołądka, piersi, płuc, prostaty i jelita grubego

Pestki dyni bogate są w magnez, którego większość ludzi nie dostarcza w wystarczającej ilości. Odpowiedni poziom magnezu jest ważny m.in. dla regulowania poziom cukru we krwi. Badania pokazują, że pestki dyni pomagają również osobom z już zdiagnozowaną cukrzycą w utrzymaniu kontroli nad poziomem cukru.

Magnez, przeciwutleniacze, cynk i kwasy tłuszczowe są istotne także dla serca. Regularne spożywanie pestek dyni pozwala utrzymać ciśnienia krwi w ryzach, obniżyć poziom "złego" cholesterolu i zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym.

Badania wykazały, że olej z pestek dyni może zapobiegać lub wspomagać leczenie schorzeń dróg moczowych, jednak, jak się zaznacza, konieczne są dalsze badania. Zaobserwowano też, że spożywanie pestek dyni może łagodzić objawy łagodnego przerostu gruczołu krokowego i nadreaktywnego pęcherza. Nasiona dyni, jako że zawierają dużo cynku, mogą poprawić także jakość nasienia.

I zakończmy tym, jak pestki dyni wpływają na sen. Są naturalnym źródłem tryptofanu - aminokwasu biorącego udział w procesie wytwarzania melatoniny, która jest jednym z kluczowych hormonów dla utrzymania prawidłowego rytmu dobowego, snu i czuwania. Na długość i jakość snu wpływać mogą również obecne w pestkach dyni cynk, miedź i selen.

Pestki dyni - jak jeść?

Pestki dyni mają subtelnie słodki, orzechowy smak. Do diety włączysz je bez trudu. I nie musisz kupować całej dyni, by je zdobyć. Pestki dyni, już odpowiednio przygotowane - z łupinami lub bez, dostępne są w sklepach, nie tylko ze zdrową żywnością. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy nie dodano do nich np. soli, gdyż jej obecność obniża ich wartość odżywczą.

Pestek dyni nie trzeba obierać. Łupiny są jadalne, jednak u osób z wrażliwym przewodem pokarmowym mogą wywołać podrażnienia.

Podobnie jak pestki słonecznika są świetną przekąską. Można je spożywać na surowo lub uprażyć - z przyprawami lub bez (najzdrowsze będą w tej drugiej wersji). Pestki dyni można też ususzyć. Warto dodawać je np. do sałatek, jogurtu, muesli, dipów czy koktajli. Upieczesz z nimi zdrowe ciasteczka, chleby czy batony, a także nadasz innego smaku ulubionym zupom, daniom z kurczaka czy makaronom.

CZYTAJ TAKŻE: 

Jaki rodzaj dyni wybrać? Z jednej zrobisz niskokaloryczny, bezglutenowy makaron

Zdrowe i trujące pestki owoców. Na te uważaj!

10 najważniejszych nasion w twojej diecie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dynia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL